Libra

Facebook chce spustí vlastní kryptoměnu LIBRA (měla by být navázána na elektronickou peněženku Calibra), na které spolupracuje s firmami jako je Visa, Mastercard, Paypal či Uber, platební společnosti jako Visa, Stripe a PayPal podporovaných společnostmi eBay, Lyft, Uber, Spotify či latinskoamerickou platební platformou Mercado Pago. Projektu se účastní také telekomunikační operátoři Iliad a Vodafone a následně také celá řada venture kapitálových firem jako jsou Andreessen Horowitz, Breakthrough Initiatives, Ribbit Capital, Thrive Capital a Union Square Ventures. Do projektu je zapojena také řada neziskových organizací jako Creative Destruction Lab, Kiva, Mercy Corps a Women's World Bankin a také skupina blockchainových firem jako Anchorage, Bison Trails, Coinbase a Xapo Holdings.

 • Základní ideou kryptoměn je decentralizace, čili absence kontroly ze strany vlád, velkých bank nebo velkých společností. a to LIBRA nesplňuje (chce být navázaná na koš měn, nebude se těžit)

Plán na emisi vlastní měny FB podpořili velcí giganti finančního a technologického průmyslu; společnosti jako jsouVisa, Spotify, eBay, PayPal a Uber - a zejména, což je stěžejní, připravená loajální uživatelská základna 2 miliard lidí po celém světě. Tyto atributy vytváří zcela unikátní situaci, protože Facebook nalezl způsob a nástroj k tomu, aby tlačil vlády a centrální banky ke spolupráci s FB na vytvoření nového globálního trhu a finančního systému. 

Facebook aa jeho představitel se tímto stává vůdcem virtuálního národa a ze strategického pohledu provedl zásadní krok ve svém úsilí ovládnout globální komunikaci a byznys, a vytvořit tak novou platformu (ekonomika digitálních platforem s digitálním ekosystému, DVS), která si nijak nezadá s Římskou říší, na kterou měna svým názvem odkazuje.

 • Projekt virtuální měny LIBRA (je navržena jako forma elektronických peněz spojených s mnoha národními měnami) a digitální peněženka Calibra by měl být spuštěny pravděpodobně v roce 2020 
 • Libra (podle Facebooku) také představuje pomoc těm, kteří nemohou využívat bankovní služby, (více než polovina lidí bez bankovního účtu nemá dost peněz na to, aby si jej vůbec otevřela)
 • Libra pomůže zlepšit efektivitu plateb, snížit náklady a urychlit převody peněz. To by mohlo být přínosem zejména pro obyvatele rozvíjejících se zemí, kde stamiliony lidí nemají přístup k bankovním službám.  
 • Lidé jej nebudou nakupovat a držet jako akcie či dluhopisy a očekávat příjmy z něj a nárůst jeho hodnoty," uvedl šéf projektu Calibra David Marcus.  
 • Libra se stane suverénní měnou a Facebook bude "virtuální stínovou světovou centrální bankou" pro všechny kdo nemají a nechtějí mít účet v bance
 • potenciálně otevírá další velmi zajímavý příjmový kanál, kdy by například mohla vybírat poplatky za každou transakci nebo licencovat vstup firmám do jejich ekosystému. 
 • je projektována jako stabilní a uchovávající hodnotu, podložená skutečnými bankovními deposity a měla by tak připomínat více klasickou měnu. V plánu je také síť "bankomatů" konvertujících Libru do klasické hotovosti.
 • Samotná Libra nemá mít pohyblivý kurz jako například Bitcoin nebo Litecoin, ale má se chovat jako stable coin například Tether. Samotná Libra má být navázaná na různé fiat měny (můžeme zde spekulovat v porovnání s mezinárodním měnovým fondem).  
 • Facebook má technologii blockchain a šifrování, aby vytvořil anonymní digitální hotovostní systém nebo soukromou digitální měnu, která dosud nebyla vytvořena. 
 • Facebook uvádí, že libra bude fungovat obdobně jako bitcoin na bázi blockchainu. Podle expertů však půjde o dosti rozdílnou verzi. Přístup do blockchainu, což je decentralizovaná databáze uchovávající veškeré záznamy o transakcích, by měli mít přinejmenším zpočátku jen vybrané subjekty. Nebude tak zcela decentralizovaná. 
 • Do konsorcia Libra Association, která bude novou kryptoměnu spravovat, vloží každá po deseti milionech dolarů.(například Visa, Mastercard, PayPal a Uber Technologie)

Bývalý guvernér ČNB: Počin to není zase až tak revoluční, jak občas čteme, a stávající pořádky ve světovém finančním systému to na hlavu nepostaví. Pro zjednodušení považujme FB libru (FBL) za měnu, ačkoli ďábel tkví v detailech a bez jejich znalosti se nedá s jistotou říci, zda bude splňovat základní parametry pro vymezení měny.

 • libra je navázání na jinou měnu (koš měn), bude si tak držet svoji hodnotu na stabilní úrovni, bude směnitelná za fixní kurz
 • klientovi nabídne větší komfort než současné banky, rychlé a levné mezinárodní transfery či peněžní převody mezi účastníky systému
 • pasiva nebudou úročena, naproti tomu dolarová aktiva bude Facebook investovat na finančních trzích a z těchto investic bude mít výnos - podobně jako centrální banky z investování devizových rezerv.
 • Facebook další cenné informace o svých uživatelích, které může komerčně využít.  
 • Koneckonců čínský Alipay je v zásadě podobný systém jako plánovaná FB libra a čínské banky mají přitom prostoru pro svůj byznys stále dost. 
 • více

Proč je tolik povyku při vzniku Libry?

 • Facebook má 1,7 miliardy uživatelů a pokud by se třeba dvě třetiny z nich rozhodly, že jednu stodolarovku promění na libry, aby mohly platit uvnitř nového platebního ekosystému, tak nová librová hotovost může dosáhnout přes 100 miliard USD 
 • Zuckerberg může do světa vypustit monstrum, které může kvantitativně i kvalitativně zahýbat globální měnovým a platebním systém nejvíce od dob zrušení bretton-woodského systému pevných kurzů (a fixní vazby dolaru na zlato) na začátku 70. let dvacátého století. O nic menšího tu neběží.
 • nemalá část veřejnosti s lehkým srdcem vymění sledování svých výdajů ze strany "Velkého bratra" za pohodlnost provádět rychlé platby přes Messenger či WhatsApp.  
 • pokud velká část spotřebitelů přijme libru za svou, tak je nutné počítat s tím, že nemalá část ekonomiky bude v podstatě vystavena kurzovému riziku. 

"Facebook od začátku nedává odpověď na některé klíčové otázky. Vůbec není jasné, jak má libra měnově fungovat, jak budou vznikat nové jednotky a jak budou ty existující zanikat. To je přitom z měnového hlediska to nejpodstatnější. Je ale evidentní, že to nebude kryptoaktivum, které má konečný počet jednotek, jenž je možné vytěžit," zhodnotil pro HN projekt Facebooku Mojmír Hampl, člen správní rady Institutu ekonomického vzdělávání a bývalý viceguvernér ČNB. "Tím, že autoři nazývají libru měnou, s námi vlastně manipulují. Měna má nějaké definice, aby tak fungovala, musí sloužit jako nástroj k placení, účetní jednotka i uchovatel hodnoty. Proto se také bitcoin a jeho alternativy nestaly měnami," dodává Hampl. 

Ekonom J. E. Stiglitz: to, že chce mít Facebook vlastní kryptoměnu LIBRU, prozrazuje, co je špatně na americkém kapitalismu 21. století, protože se stane novým prostředkem (podobně jako další kryptoměny) na podporu a praní výnosů z trestné činnosti (protože je LIBRA kryptoměna nemusí podléhat stejným předpisům o transparentnosti, které platí pro zbytek finančního sektoru). Facebook má dvě strategie:

Libra pračka peněz nebo udice na vytěžení zlatého rybníku plného ryb?

 • Pračka na peníze: lidé zapojení do nekalých aktivit jsou ochotni zaplatit pěkný peníz, aby jejich skutky - korupce, krácení daní, obchod s drogami či terorismus - zůstaly neodhaleny. Proč by ale kdokoli - natož vláda či regulátor finančnictví - po dosažení tak značného pokroku při potlačování snah zneužívat finanční soustavy k trestné činnosti mhouřil nad takovým nástrojem oko jen proto, že je označen moderní nálepkou "technologie"?  
 • Zdroj a těžba citlivých dat: druhou možností je vytěžovat údaje (plnit "zlatý rybník", jež transakce s librou přinesou, podobně jako všechna ostatní data, která se Facebooku dostanou do rukou - a tím upevňovat svou tržní moc a zisky a dál podrývat naši bezpečnost a soukromí. Facebook může slíbit, že to dělat nebude, ale kdo by tomu věřil? 
 • může jako budoucí banka disponovat těmito prostředky (vklady do peněženky) a investovat je na finančních trzích (konzervativní, s výnosem cca 1 až 2 %)

Facebook však během několika krátkých let dosáhl takové úrovně nedůvěry, k jaké se bankovnictví propracovávalo mnohem déle. Tváří v tvář volbě mezi penězi a dodržením slibů čelní představitelé Facebooku zas a znovu shrábli peníze. Není přitom nic, co by se peněz týkalo víc než právě vytvoření nové měny. Jedině hlupák by svůj blahobyt s důvěrou svěřil do péče Facebooku. Možná že ale právě o to jde: kdo jiný než Facebook, s tak ohromným objemem osobních údajů o 2,4 miliardy měsíčně aktivních uživatelů, ví nejlíp, kolik hejlů naletí každou minutu? Více

Proč může být LIBRA úspěšná?

 • Současné světové banky čelí oslabení ekonomiky v pozdní fázi ekonomického cyklu (klesá důvěra investorů v banky, protože se snižují marže i díky záporným úrokovým sazbám, bankám slábnou příjmy a zpomaluje se růst úvěrů, mají však vysoké náklady) a současně jim díky moderním technologiím "šlapou silně na paty" fintechové a technologické firmy tzv. digitální virtuální firmy (Apple, Google, Amazon atd.), mají dobrou profitabilitu, dostatek hotovosti, mají velký technologický náskok a věrné zákazníky. Je jen otázkou času (příchod krize nebo recese), kdy začnou z trhu vytlačovat tradiční banky v podobě, jak je známe dnes. Finanční síla a vliv jsou nesrovnatelné, banky jsou oslabené, DVS jasně ve všech parametrech vyhrávají a v případě krize budou banky snadnou kořistí. A to je pravý čas na transformační změnu (vstup do bankovního segmentu), na který se již DVS připravují, získají tak ještě větší moc, které nebudou moci konkurovat ani národní státy, které jsou si toho nebezpečí vědomi. Nastupující krize však národním státům také na síle a vlivu nepřidá, spíše naopak. Takže to zatím vypadá na jasného vítěze, který vzejde z budoucí krize.
 • Facebook je první testovací firma, která vstupuje do oblastí, o kterých dosud rozhodovaly pouze vládnoucí finanční elity. Pro Facebook se může LIBRA stát žolíkem v globálním střetu mocností (západ-východ) o nového lídra ve světě
 • Současné světové banky čelí oslabení ekonomiky v pozdní fázi ekonomického cyklu (klesá důvěra investorů v banky, protože se snižují marže i díky záporným úrokovým sazbám, bankám slábnou příjmy a zpomaluje se růst úvěrů, mají však vysoké náklady) a současně jim díky moderním technologiím "šlapou silně na paty" fintechové a technologické firmy tzv. digitální virtuální firmy (Apple, Google, Amazon atd.), mají dobrou profitabilitu, dostatek hotovosti, mají velký technologický náskok a věrné zákazníky. Je jen otázkou času (příchod krize nebo recese), kdy začnou z trhu vytlačovat tradiční banky v podobě, jak je známe dnes. Finanční síla a vliv jsou nesrovnatelné, banky jsou oslabené, DVS jasně ve všech parametrech vyhrávají a v případě krize budou banky snadnou kořistí. A to je pravý čas na transformační změnu (vstup do bankovního segmentu), na který se již DVS připravují, získají tak ještě větší moc, které nebudou moci konkurovat ani národní státy, které jsou si toho nebezpečí vědomi. Nastupující krize však národním státům také na síle a vlivu nepřidá, spíše naopak. Takže to zatím vypadá na jasného vítěze, který vzejde z budoucí krize.
 • Centrální banky a národní státy zejména V Evropě a Asii budou blokovat legalizaci LIBRY a dalších digitální měn (tzv. STABLECOINŮ), protože mají obavu z globálního dopadu (mohly by ohrozit měnový systém a finanční stabilitu jednotlivých států i EU)
 • Také v Číně si uvědomují nový současný trend (alternativní měnový systém, start nové kryptoměny se připravuje na listopad 2019), skupinka firem, např. Alibaba a Tencent, zavedla digitální měny pro transakce, které se vyrovnávají v "žen-min-pi".
 • Ano evropským technologickým firmám (ale my asi žádné ani nemáme) ujíždí vlak v digitálním ekosystému 21. století a nebude na to stačit ani vyčleněných "100 miliard EUR v evropském fondu". Důsledkem bude pravděpodobně transformace společenského systému na Digitální demokracii nebo Technokracii.
 • Budou potlačovány inovace v podobě kryptoměn a Libry? To je klíčová otázka pro elity příštího desetiletí! "Vypustí džina z lahve"? FED je také nestátní firmou a možná také vytvoří vlastní digitální měnu.

20.1.2020 Vodafone končí s kryptoměnou LIBRA

12.10.2019 Plán sociální sítě Facebook zřídit vlastní digitální měnu libra narazil na další vážný problém. Společnosti Visa, Mastercard, eBay a Stripe oznámily, že odcházejí z asociace, která má spravovat plánovanou digitální měnu, uvedla agentura Reuters. Členy asociace tak nyní zůstávají především firmy z oblasti rizikového kapitálu a neziskové organizace. Na seznamu členů zůstávají firmy Uber, Spotify a Lyft či telekomunikační skupina Vodafone, která se také specializuje na mobilní platby. Více

2.10.2019 Globální platební společnosti Visa, Mastercard, PayPal i Stripe se dle všeho brání oficiálnímu zavázaní k projektu Libra, jemuž velí Facebook. Libra se tak stala kontroverzním tématem jak pro Facebook, tak pro světové regulátory. vice

12.9.2019 Plánovanou digitální měnu libra americké internetové společnosti Facebook není možné v Evropě za současných podmínek povolit. Prohlásil to dnes francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Měna podle něj představuje hrozbu pro finanční systém i suverenitu vlád a vytváří prostor pro zneužívání dominantního postavení na trhu.

 • "Tato privatizace peněz v sobě zahrnuje rizika zneužití dominantní tržní pozice, rizika pro suverenitu a rizika pro spotřebitele i pro podniky," 
 • Facebook musí zajistit, aby nová měna nepoškozovala spotřebitele a nebyla používána k nezákonným aktivitám. "Nástroj umožní Facebooku shromáždit miliony a miliony údajů, což posiluje mé přesvědčení, že je zapotřebí velké digitální firmy regulovat,Více na: 

22.7.2019 Kongres Spojených států amerických však Libru trdě odmítá a netají se tím, že se bude snažit celý vývoj Libry zastavit. Akcie Facebooku (FB) reagovaly nárůstem o 4%. více

V úterý Burza Poloniex poprvé představila směnu kryptoměny za fiat, peníze, a to jak z baknovního účtu, tak i skrze kreditní a debetní karty. V roce 2018 burzu Poloniex akvizovala dceřiná společnost od Goldman Sachs Circle za $400 milionu. Poloniex tak reaguje na nedávné představení margin tradingu na největší kryptoměnové burze Binance, burza Bitstamp vytvořila burzu pro americké rezidenty a Bitfinex následuje futures burzu Bitmex a zavedla margin obchody s pákou x100. 

17.7.2019 Francouzský ministr financí Bruno Le Maire říká, že není možné akceptovat plánovanou kryptoměnu Libra společnosti Facebook bez zajištění platnosti podobných silných pravidel, závazků a povinností (Podle Le Maira panují také velké obavy ohledně možného praní špinavých peněz a financování světového terorismu prostřednictvím takových novinek), jako platí u tradičních měn (CNBC) více

 • Není možné, aby nová virtuální měna měla ihned stejnou pozici aniž by se řídila stejnými pravidly a závazky. 

12.7.2019 Donald Trump na adresu plánované kryptoměny Libra společnosti Facebook prohlásil, že měna bude mít ve finančním systému nízké postavení a malou spolehlivost. Pokud se Facebook se pustit do bankovní činnosti, musí podle Trumpa získat bankovní licenci a řídit se bankovními regulacemi více kryptoměnu tento týden kritizovali také šéfové americké centrální banky (Fed) Jerome Powell a šéf britské centrální banky Mark Carney.

Vlastní digitální měnu se chystá spustit finanční ústav JPMorgan Chase & Co, což je největší americká banka podle objemu aktiv, připomíná agentura Reuters. 

11.7.2019 V červenci 2019 vydala agentura REUTERS: Podle šéfa Fedu Powella plánovaná digitální měna Facebooku Libra podporuje zodpovědné finanční inovace soukromého sektoru, ale zároveň vytváří mnoho vážných obav. Neexistuje žádný úřad, který by libru kontroloval (to z principu Kryptoměn nelze!!). Libra bude tématem na setkání ministrů financí G7, dokud nebudou vyřešeny obavy ohledně soukromí a ochrany spotřebitelů, stejně jako otázka praní špinavých peněz a finanční stability. Fed podle něj zřídil pracovní skupinu, která bude projekt sledovat. Spolupracuje s centrálními bankami dalších zemí, z nichž několik také vyjádřilo obavy z projektu digitální měny Facebooku. 

11.7.2019 Cena kryptoměny bitcoin klesla o 12 % po včerejším vyjádření guvernéra amerického Fedu Powella, že má "vážné obavy" ohledně plánované kryptoměny Libra společnosti Facebook (CNBC)

Jakou má nyní Facebook moc?

Ještě nemá vlastní měnu a můžeme ji demostrovat na příkladu co již dokáže!

 • Facebook ukázal, že i malé množství peněz může nakupovat mikrotargetové reklamy s mocí ovlivnit veřejné mínění a výsledky voleb v USA a na celém světě. 
 • Facebook mimo pozornost médií a regulačních orgánů otevřel obě fronty - politickou i monetární, jejich spojení a synergie by pak z FB mohlo vytvořit skutečného leadera, který bez nutnosti zodpovídat se voličům, nebo vyšším autoritám bude vytvářet vlastní pravidla.
 • Čína  má strach z rychlého nástupu libry, chce urychlit přípravu vlastní státní virtuální měny. Libra může představovat hrozbu pro finanční systém celé země. Pokud by se podle něj hojně využívala k platbám, hlavně těm přeshraničním, měla by velký vliv na měnovou politiku, finanční stabilitu a mezinárodní měnový systém. Také varuje před úzkým spojením libry s americkým dolarem. "V podstatě by existoval jeden šéf - americký dolar a Spojené státy. Přineslo by to řadu hospodářských, finančních i mezinárodně politických důsledků," vypočítává.

Hotovost a anonymita jsou také občanským právem a jsou klíčem k ochraně soukromí a osobních svobod už dávno neplatí a ví to téměř všichni!!

více

Asociace LIBRA

Asociace Libra má sídlit v Ženevě a bude tak podléhat švýcarskému úřadu pro ochranu dat a informací. Asociace podle Marcuse předběžně jedná se švýcarským úřadem pro dohled nad finančním trhem o vhodném regulačním rámci.

Za peníze získané prodejem libry uživatelům ženevská Libra Association nakoupí portfolio dluhopisů, případně peníze uloží u tradičních bank, a to v měnách, které budou součástí měnového koše. To by mělo garantovat, že si libra uchová svou hodnotu a bude jí možné kdykoliv směnit zpět do některé z "tradičních" měn. O tom, u kterých bank budou peníze uloženy, se jedná. více

David Marcus má ve Facebooku na starosti dohled nad spuštěním nové kryptoměny. "Jsem pyšný, že Facebook tuto snahu zahájil tady, v USA. Věřím, že pokud inovace v oblasti digitální měny a plateb nepovede Amerika, udělají to jiní. Pokud nebudeme jednat, brzy uvidíme, že digitální měny má pod kontrolou někdo jiný, jehož hodnoty jsou výrazně odlišné,"

 • "Asociace Libra, která bude spravovat rezervy (libry), nemá v úmyslu konkurovat žádným státním měnám ani vstupovat do oblasti měnové politiky," uvádí se v projevu. "Měnová politika je patřičně polem působnosti centrálních bank."
 • Asociace Libra je skupinou firem, které stojí za kryptoměnou, v čele s Facebookem. Marcus uvádí, že asociace se chce registrovat jako podnik s peněžními službami u Sítě pro vymáhání finančních zločinů (FinCEN) při ministerstvu financí a plně dodržovat zákony proti praní špinavých peněz a o bankovním tajemství.
 • partneři, kteří budou poskytovat finanční služby, budou muset splňovat pravidla proti praní špinavých peněz. Asociace Libra také nebude uchovávat osobní údaje uživatelů nad rámec informací o základních transakcích a osobní informace poskytnuté službě Calibra, digitální peněžence, kterou Facebook vyvíjí kvůli libře, nebudou sdílené se sociální sítí a nebude je možné využívat pro cílenou reklamu.
 • více 

V čem vidí experti (politici, centrální bankéři a regulátoři) riziko Libry?

 • Experti se také obávají dopadů například na finanční stabilitu. Svým způsobem bude libra obdobou otevřeného podílové fondu - to znamená, že do libry budou peníze přitékat, ale také odtékat. A případný náhlý větší odliv peněz z libry (z jakéhokoliv důvodu) by zároveň způsobil, že Libra Association by musela stahovat peníze od bank, aby libru vykoupila. To by mohlo dané banky ohrozit.
 • mohla by snížit účinnost měnové politiky centrálních bank některých zemí v případě, že by se v daném státě tato digitální měna výrazněji prosadila. 
 • Facebook se svou měnou bude snažit obejít regulace, které musí dodržovat banky a jiné finanční instituce. 
 • Libra by tak podle kritiků mohla být využívána k praní špinavých peněz, financování terorismu či k obchodování s drogami.  

více o souvislostech v knize: Cesta v desetiletí metamorfózy z pohledu laika

více o souvislostech v knize: Zamyšlení a cesta z pohledu vědce a laika

Loading...