Geopolitika

Geopolitika

Od pádu železné opony a rozpadu Sovětského svazu dominovaly dění na světové scéně Spojené státy americké. V posledních letech se ale o své místo na slunci uchází rychle se rozvíjející komunistická Čína, čeká nás nová studená válka?.  

Krizové momenty světového řádu jsou tedy tři: změna politického směřování Ruska, oslabení západních demokracií a posílení komunistické diktatury v Číně, která se umí velmi šikovně přizpůsobit, učit a je velmi úspěšná i hospodářsky. 

  • Čína ani USA nejsou připraveny dominantní postavení s jinou mocností sdílet. Obě země chtějí tuto roli hrát samostatně., ten druhý se musí podřídit.
  • Naše budoucnost - i budoucnost našich dětí a vnoučat - závisí na tom, zda a jak bude fungovat mezinárodní řád.

Obchodní válka USA a Číny je hlavním nevojenským konfliktem 21. století. (boj o nového lídra na planetě, kdo zvítězí?), přeroste tento konflikt pokud nebude vyřešen do poloviny roku 2019 i v jinou formu konfliktu? (obchodní nerovnováha činní cca 378,7 miliardy dolarů ve prospěch Číny). Čína si obchodní válku nemůže dovolit....více

  • USA těží z toho, že mají největší spotřební trh na světe (tlačí partnery z pozice síly, aby přistupovali na dvoustranné dohody výhodné zejména pro USA).

Index geopolitických rizik vychází ze studie, kterou vypracovali D. Caldary a M. Iacoviella. Metodika je velmi jednoduchá: počítá výskyt slov souvisejících s geopolitickým napětím v nejvýznamnějších mezinárodních médiích. Zároveň se jedná o jediné měřítko geopolitických rizik, které zahrnuje historický pohled, datující se až do roku 1899. 

Geopolitical risk index (GPR)
Geopolitical risk index (GPR)

Kde hrozí akutní riziko zástupné války?

Zástupné a lokální války se používají jako nástroj, aby globální mocnosti a vyspělé státy mohli nakupovat v bojujících zemích levněji suroviny (Kongo, Afgánistán, Sýrie, Irák, Libye, Venezuela atd.), případně těžit z jiných výhod na úkor protivníků (Ukrajina, Bělorusko a tím oslabit Rusko- být blíže k jeho zdrojům).

  • USA x Írán, zákaz exportu ropy a strategických surovin.
  • USA x Venezuela, embargo na export ropy.
  • Ukrajina, nová loutková vláda.
  • USA x Severní Korea, hrozí preventivní úder na KLDR.
  • Bělorusko.
  • Turecko x Řecko.
  • Nyní také probíhá biologická a technologická válka mezi globálními mocnostmi.
  • Kolonizace Vesmíru a Měsíce (boj o ovládnutí surovinových zdrojů a moci nad planetou) - projekt Starlink (satelitní síť a vesmírné rakety).
  • Náhorní Karabach (2020).
  • Čína x Taiwan.
  • více

28.8.2020 Turecko dnes zahájilo severozápadně od Kypru dvoutýdenní vojenské cvičení. Ve východním Středomoří v posledních týdnech narůstá napětí kvůli sporu Řecka a Turecka o průzkum těžby ropy a zemního plynu. Průzkumy, které Turecko provádí, Řecko považuje za narušení své suverenity. (ČTK)

16.8.2020 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se nehodlá řídit příkazy z ciziny a uspořádat nové volby. Řekl to dnes svým příznivcům, kteří se shromáždili na demonstraci v Minsku. Zároveň odmítl tvrzení opozice, že byly výsledky hlasování zfalšované. Své příznivce vyzval, aby bránili běloruskou nezávislost, kterou podle něj ohrožuje Severoatlantická aliance. NATO jeho tvrzení odmítlo.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/v-belorusku-prituhuje-lukasenko-znovu-volal-putinovi-nove-volby-vypsat-nehodla.A200816_100424_ln_zahranici_ele?

22.7.2020 V Egejském moři se stupňuje konflikt mezi Řeckem a Tureckem kvůli tureckým lodím zkoumajícím možnosti těžby ropy a plynu, které podle Atén vstoupily do řeckých vod. Ankara toto tvrzení odmítá, řecké námořnictvo však dnes do oblasti vyslalo plavidla a oznámilo stav pohotovosti, píší zahraniční média.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-egejskem-mori-se-stupnuje-konflikt-mezi-tureckem-a-reckem/1914807?

10.6.2020 Itálie a Řecko dosáhly v úterý průlomové dohody o vymezení exkluzivních ekonomických zón ve Středozemí. Řecko chce nyní podobnou dohodu uzavřít i s Egyptem. V podstatě by to znamenalo konec memoranda, které nedávno podepsalo Turecko s přechodnou vládou Libye. Memorandum vymezuje společnou námořní hranici mezi Tureckem a Libyi, přičemž Turecko si v něm nárokuje část východního Středomoří včetně těsného okolí řeckých ostrovů. Řecko se obává, že Turecko pakt zneužije k rozšíření těžby ve Středozemním moři (The Capitals/EurActiv)

28.2.2020 Nejméně 33 tureckých vojáků zahynulo a další tři desítky byly zraněny během náletu syrských vládních sil v Idlibu na severozápadě Sýrie, napsal turecký list Hürriet s odvoláním na informace Rahmi Dogana, guvernéra sousední turecké provincie Hatay. Rusko tvrdí, že turečtí vojáci zabití v Sýrii byli mezi útočícími povstalci. K Sýrii míří dvě ruské fregaty se střelami s plochou dráhou letu. 

24.2.2020 Prezident USA Trump říká, že USA poskytnout Indii armádní vrtulníky v hodnotě 3 mld. USD. Prezident také říká, že je spolu s Indií odhodlán odpovědět na hrozbu radikálního islámského terorismu. Na potlačení terorismu spolupracuje také s Pákistánem (Reuters) 

8.1.2020 Pokud by se dál vyhrotila situace na Blízkém východě, mohlo by to vést k dlouhodobému zvýšení cen ropy o 20 %, je přesvědčen šéf německého ekonomického institutu Ifo Clemens Fuest. Ještě horší by podle něj pro Evropu byly nepřímé dopady související například se zhoršením ekonomické situace v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy z Blízkého východu 

8.1.2020 Předsedkyně EK von der Leyenová říká, že EU v americko-čínském napětí nikdy nezapomene, na jaké straně stojí (Reuters) 

3.1.2020 Americký ministr zahraničí Pompeo řekl, že útok na Sulejmáního by legální a že zachránil životy Američanů. Nyní zvažuje riziko kyberútoků ze strany Íránu na USA. Na twitteru uvedl, že nadále zůstává zavázán deeskalaci konfliktu s Íránem (Reuters) 

  • Hormuzkým průlivem (v nejužším místě je průliv široký 21 mil) proudí denně 21 miliónů barelů ropy = 21% globální spotřeby, plných 76% ropy a ropných destilátů, které prošly v roce 2018 průlivem skončilo na asijských trzích. 65% skončilo v Číně, Indii, Japonsku, Jižní Korei a Singapuru.  

25.6.2019 Americký prezident Donald Trump se domnívá, že USA by neměly zajišťovat bezpečnost Hormuzského průlivu bez kompenzace od států, které tuto námořní cestu pro transport ropy využívají. Napsal to na twitteru. Nejmenovaný americký diplomat agentuře Reuters řekl, že USA sestavují spojeneckou koalici k ochraně dopravních cest v Perském zálivu, jejíž členové budou přispívat "finančně i materiálně"

21.6.2019 Indické námořnictvo vysílá do Ománského zálivu dvě válečné lodě, aby ochránilo lodní dopravu v zemi po sérii útoků na tankery v posledních šesti týdnech. 13. června byli poškozeny 2 tankery, a čtyři další byli poškozeni při útocích na pobřeží Spojených arabských emirátů 12. května.

19.6.2019 Turecko systém v hodnotě 2,5 miliardy dolarů už zakoupilo, dodávka má začít v červenci. Hrozí uvalení sankcí od července 2019 (klíčový je summit G20 koncem června). Bílý dům už dřív Ankaru varoval, že nákupem riskuje své členství v NATO. Může být zrušen jak kontrakt na dodávku stovky nejnovějších amerických stíhaček F-35, tak i výroba jejich komponentů v Turecku. více

14.6.2019 Čínské ministerstvo zahraničí dnes v reakci na čtvrteční útoky na dva tankery v Ománském zálivu uvedlo, že nikdo nechce, aby v regionu propukla válka, a vyzvalo strany konfliktu k dialogu. Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů mezitím zpochybnil důvěryhodnost šéfa íránské diplomacie (ČTK)

14.6.2019 USA připsaly odpovědnost za včerejší útok na dva ropné tankery Íránu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že o tom svědčí způsob provedení a použité zbraně. Podle ministra chce Írán zvýšit regionální napětí a narušit dopravu ropy (ČTK) více

7.6.2019 Ruský prezident Vladimir Putin dal včera najevo, že nechá za dva roky vypršet novou smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (START), neprojeví-li Spojené státy zájem o její prodloužení (ČTK) 

6.6.2019 Šéf Rosněfti Igor Sečin říká, že USA používají energii jako politickou zbraň a že americký zlatý věk energií se pro jiné země stal "obdobím energetického kolonialismu"(Reuters). 

6.6.2019 USA chtějí prodat tanky a další zbraně v hodnotě 2 mld. USD na Tchaj-wan. S odvoláním na nejmenované činitele o tom včera informovala agentura Reuters. Pokud se obchod opravdu uskuteční, je pravděpodobné, že proti němu bude Čína protestovat, protože považuje ostrovní Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii. 

5.6.2019 Řecko dnes předalo Německu diplomatickou nótu, v níž Berlín vyzývá k zahájení rozhovorů o reparacích za škody, které země utrpěla za první i druhé světové války. S odvoláním na prohlášení řeckého ministerstva zahraničí o tom informovala agentura DPA. Řecká expertní komise před třemi lety vypočítala dlužnou částku na 290 mld. eur. Německo nároky Řecka odmítá s tím, že na ně nemá právní nárok. 

Geopolitika, zprávy:

9.7.2021 Prázdné místo po Američanech v Afghánistánu by v brzké době mohli zaujmout Číňané. Hnutí Tálibán je označilo za "přátele, kteří pomohou přinést investice". Číňanům by na oplátku mohli pomoci podchytit "problém" s Ujgury. Afghánistán skrývá bohaté zásoby nevyužité mědi, uhlí, železa, plynu, kobaltu, rtuti, zlata, lithia a thoria v hodnotě přes jeden bilion amerických dolarů. Čínské společnosti mají v oblasti povolení těžit přibližně 87 milionů barelů ropy po dobu 25 let a také těžit měď v provincii Lógar.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sbohem-americane-vitejte-cinane-taliban-si-nasel-pritele-169341#

29.6.2021 Rusko dle agentury Interfax prověřuje funkčnost protivzdušné obrany na anektovaném poloostrově Krym v souvislosti ohlášeným vojenským cvičením NATO na Ukrajině.

28.6.2021 Indie údajně převelela dalších 50.000 vojáků ke své hranici s Čínou v bezpříkladném kroku směrem k ofenzivnímu armídnímu postoj vůči druhé největší světové ekonomice. Na hranici má teď prý nyní kolem 200.000 mužů, což je oproti loňsku o 40 % více (Bloomberg).

23.6.2021 Vypálili jsme u Krymu výstražné výstřely na britský torpédoborec, oznámil Kreml. Výmysl, tvrdí Londýn. lavidlo ruské pohraniční stráže ve středu vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského torpédoborce Defender u břehů Krymu, oznámila státní agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. To britské záhy reagovalo vyjádřením, že kvůli lodi královského námořnictva žádné výstřely nepadly. Popřelo i ruské tvrzení, že do předpokládané trasy plavby britské lodi byly svrženy bomby.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/vypalili-jsme-u-krymu-vystrazne-vystrely-na-britsky-torpedoborec-oznamil-kreml.A210623_134156_ln_zahranici_lijk?

16.6.2021 Zatímco se švýcarská Ženeva před středečním jednáním amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina měnila v přísně střeženou pevnost, lídr Spojených států se ještě snažil otupit ostří vzájemných sporů. Na společné tiskové konferenci ale ve středu oba lídři nevystoupí, neboť Washington si to na rozdíl od Moskvy nepřál.

Oba prezidenti budou mimo jiné mluvit o jaderném odzbrojení, boji proti klimatickým změnám, ruské vojenské aktivitě u ukrajinských hranic, počítačové kriminalitě či pokusu o otravu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Proberou rovněž situaci v Arktidě a v konfliktních zónách, jako jsou Sýrie, Libye, Írán, Afghánistán nebo Severní Korea. Mluvit se bude i o osudu Američanů zadržovaných v Rusku a Rusů uvězněných v USA. Washington požaduje propuštění dvou příslušníků námořní pěchoty, v Moskvě se zase hovoří mimo jiné o možném návratu vězněného obchodníka se zbraněmi Viktora Buta.

Biden na tiskové konferenci také odrážel kritiky, že se s šéfem Kremlu vůbec setkává, které zaznívají i z řad jeho vlastní Demokratické strany. "Všichni lídři NATO, kteří vystoupili, mi za nynější setkání s Putinem děkovali," zdůrazňoval během nynější cesty po Evropě.

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/biden-pred-schuzkou-v-zeneve-putin-je-dustojny-souper-40363422#

20.5.2021 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po schůzce se svým americkým protějškem Anthonym Blinkenem v islandském Reykjavíku odmítl odpovědět, zda Moskva souhlasí s navrhovaným rusko-americkým summitem. Řekl, že doufá, že lídři obou zemí najdou způsob, jak dále zlepšit vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy.

Blinken dal Lavrovovi najevo, že Washington usiluje o propuštění Paula Whelana a Trevora Reeda, dvou amerických občanů vězněných v Rusku. Řekl mu také, že Spojeným státům dělá starosti ruská vojenská přítomnost na Ukrajině a v jejím blízkém okolí i zdravotní stav ruského opozičního předáka Alexeje Navalného.

Během schůzky Blinkena s Lavrovem vyšlo oficiálně najevo, že Spojené státy uvalily sankce proti osmi lodím a institucím zapojeným do stavby plynovodu Nord Stream 2, který povede po dně Baltského moře a poteče jím plyn z Ruska do Německa. Americká administrativa však upustila od sankcí proti společnosti Nord Stream 2 AG, která za projektem stojí, a jejímu výkonnému řediteli.

Ve vztazích mezi Spojenými státy a Ruskem panuje v posledních měsících velké napětí. Americký prezident Joe Biden v březnu přisvědčil na otázku, zda pokládá Putina za "zabijáka" a prohlásil, že Rusko "zaplatí" za údajné vměšování do amerických voleb. Moskva kvůli tomu povolala svého velvyslance v USA ke konzultacím, doposud se do Spojených států nevrátil, uvedla agentura Reuters. Rusko v pátek zařadilo Spojené státy spolu s Českou republikou na seznam zemí, které nejsou přátelské. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/rusko-americky-summit-moskva-po-setkani-ministru-lavrova-s-blinkenem-mlzi-40360745#

14.5.2021 Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen Českou republiku a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo. Příslušné nařízení bylo dnes zveřejněno na ruském oficiálním internetovém portálu právních informací.

https://domaci.ihned.cz/c1-66925450-ruska-vlada-sepsala-seznam-nepratelskych-zemi-jsou-na-nem-cesko-i-usa<br>

13.5.2021 Více než 120 vysloužilých amerických generálů a admirálů podepsalo otevřený dopis označující administrativu prezidenta Joe Bidena za největší ohrožení svobody a demokracie od deklarace nezávislosti. Skrze Bidena se prý navzdory vůli občanů derou k moci marxističtí totalitáři. A prezident navíc kvůli stáří není duševně ani fyzicky schopen funkci zastávat. Náš národ je ve vážném ohrožení. Bojujeme o přežití konstituční republiky jako doposud nikdy od jejího založení v roce 1776. Je to konflikt mezi zastánci socialismu a marxismu a zastánci ústavních svobod a svobody jako takové," píšou penzionovaní vojenští funkcionáři v úvodu dopisu, na který upozornil mimo jiné server Politico.

"Bez férových a transparentních voleb, které přesně odráží vůli lidu, je naše konstituční republika ztracena. Férovost voleb zajistí jedině to, že bude jednomu občanovi započítán právě jeden hlas na základě vládou uznávaného dokladu totožnosti, podpisu apod. To dnes mnozí označují za rasistické," nelíbí se generálům. FBI a Nejvyšší soud vyzývají, aby obnovily fungování právního státu a bezodkladně podezření zásahů do voleb prověřily.

Kromě svobodných voleb je podle autorů a signatářů otevřeného dopisu v USA v ohrožení i svoboda slova. "Současná administrativa zahájila frontální útok na naše ústavní práva... Nejvíce alarmující je cenzura a psaného a mluveného projevu. Musíme podporovat politiky, kteří vystoupí proti socialismu, marxismu a progresivismu na podporu konstituční republiky, budou trvat na rozpočtově odpovědné politice, přičemž se zaměří na všechny Američany, zejména střední třídu, nikoliv na skupiny extremistů, kteří jsou využívání, aby nás rozdělili na znesvářené frakce.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/usa-celi-nejvetsi-hrozbe-v-dejinach-marxisticke-totalite-varuje-120-generalu-40360147#

13.5.2021 Přes 1500 raket zatím vypálil Hamás a Islámský džihád na Izrael. Ten odpovídá bombardováním a leteckým ostřelováním palestinských území. Současný konflikt je nejhorší za posledních 10 let.

  • V mnoha izraelských městech ve středu večer pokračovalo násilí mezi arabským a židovským obyvatelstvem i přesto, že do nejproblematičtějších měst policie poslala posily.
  • Na stranu Izraele se ve svém středečním projevu jednoznačně postavil americký prezident Joe Biden. V hovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem odsoudil raketové útoky Hamásu a dalších teroristických skupin proti Izraeli a vyjádřil "svou neochvějnou podporu bezpečnosti Izraele a legitimnímu právu Izraele bránit sebe a svůj lid", uvedl Bílý dům.
  • Konflikt si zatím vyžádal 69 zabitých Palestinců včetně 17 dětí a přes 390 zraněných. Minimálně šest obětí oznámil i Izrael, včetně jednoho dítěte.
  • Hamás a Islámský džihád od pondělního večera na Izrael vypálily 1500 raket, uvedla ve středu pozdě večer izraelská armáda. Podle zpravodaje AFP Izrael dnes brzy ráno pokračoval v leteckém ostřelování cílů v Pásmu Gazy.
  • Nynějším nepokojům v Izraeli předcházely střety mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě během ramadánu, který končí dnes. Napětí eskalovalo mimo jiné kvůli tomu, že Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou schází k večerní modlitbě, a také kvůli hrozícímu nucenému vystěhování desítek palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě, do nichž se chtějí nastěhovat izraelští osadníci.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/utoky-na-obou-stranach-pokracuji-tel-aviv-odklani-lety-154347#dop_ab_variant=488210&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=QUnhrvT87fJ-2021051

10.5.2021 Palestinská radikální skupina Hamás v pondělí zaútočila raketami na Izrael. Reagovala tím na nepokoje na Chrámové hoře, kde bylo při policejním zásahu zraněno přes 300 Palestinců. Izraelské letectvo v odvetě zaútočilo na palestinské Pásmo Gazy, o život přišlo 20 lidí včetně devíti dětí.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/hamas-zautocil-raketami-na-jeruzalem-kvuli-stretum-s-palestinci-40359792#<br>

9.5.2021 Pochroumané vztahy mezi Čínou a Austrálií našly nové dno. Rok eskapád vyústil v přerušení ekonomických výměn "na neurčito". Čína svého důležitého obchodního partnera navíc obvinila z přiživování "studené války".

Volání po nezávislém vyšetřování původu nového koronaviru po roce vyeskalovalo v pozastavení australsko-čínského ekonomického dialogu "na neurčito". Nemilost, ve kterou Austrálie po čínské reakci upadla, se propsala hned do několika oblastí. Zadržení novináři, falešné snímky australských vojáků podřezávající afghánské dítě, extrémní cla.

Zatím poslední kapitolu tohoto čínsko-australského příběhu Čína nazvala "studenou válkou". "Nedávno někteří vládní představitelé australského společenství přijali řadu opatření, která mají narušit spolupráci mezi Čínou a Austrálií z důvodu studené války a ideologické diskriminace," uvedla ve svém prohlášení Čínská národní rozvojová a reformní komise (NDRC).

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dalsi-studena-valka-cina-a-australie-spolu-konci-na-dobu-neurcitou-153731#

6.5.2021 Americký ministr zahraničí Antony Blinken v Kyjevě prohlásil, že u hranic s Ukrajinou zůstává významný počet ruských vojáků a vojenského vybavení navzdory tomu, že Moskva minulý měsíc ohlásila stažení vojsk. Zároveň Rusko vyzval, aby upustilo od agresivního chování. Šéf americké diplomacie to uvedl při jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Zelenskyj dnes také vyzval NATO, aby posílilo svou vojenskou přítomnost v regionu, a požádal Spojené státy, aby na červnovém summitu Severoatlantické aliance podpořily snahu Kyjeva připojit se k Akčnímu plánu členství v NATO.

29.4.2021 NATO zahájilo v Albánii rozsáhlé vojenské cvičení, kterého se účastní i Spojené státy a další členské země aliance. Podle amerického armádního představitele jde o první takto velké manévry na západním Balkáně od dob druhé světové války, uvedla agentura AP. Hlavní část cvičení Defender-Europe 21 pod vedením USA hostí Albánie, v jejímž největším přístavu Drač se poprvé od druhé světové války budou provádět vojenské vyloďovací a naloďovací operace, řekl novinářům Joseph Scrocca.

"Tato historická mise demonstruje naši schopnost sloužit jako strategický partner v regionech západního Balkánu a Černého moře," dodal Scrocca s tím, že manévrů se zúčastní na 26 tisíc armádních příslušníků z 26 členských a partnerských zemí aliance. Defender-Europe se pod vedením americké armády koná každý rok. Letos se soustředí na zvyšování bojové připravenosti a schopnosti vzájemné součinnosti vojsk, letectev a námořnictev zúčastněných států.

Cvičení se podle serveru Balkan Insight bude konat i v dalších balkánských členských zemích NATO - Bulharsku, Chorvatsku, Severní Makedonii a Rumunsku. V květnu zavítají americká vojska v rámci manévrů též do bosenského Sarajeva. Loňský ročník Defender-Europe měl být největším aliančním cvičením v Evropě za posledních 25 let, jeho výslednou podobu však výrazně omezila pandemie covidu-19. I letos budou manévry doprovázet zpřísněná opatření proti šíření nákazy.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/manevry-na-balkane-v-albanii-zacalo-rozsahle-vojenske-cviceni-nato-40358749#

28.4.2021 Britské královské námořnictvo v rámci demonstrace své vojenské síly Rusku a Číně vyšle příští měsíc na svou první plavbu vojenskou letadlovou loď HMS Queen Elizabeth (v překladu Královna Alžběta). "Spojené království neustupuje, ale pluje vpřed, aby sehrálo aktivní roli při formování mezinárodního systému 21. století," uvedl podle webu Daily Mail britský ministr obrany.

Válečná loď v hodnotě tří miliard liber (asi 89 miliard korun) s letkou osmi stíhaček Královských vzdušných sil (RAF) F-35B na palubě vypluje 24. května na cestu do Asie. Doprovázet ji bude dalších šest plavidel Královského námořnictva, včetně ponorky vyzbrojené řízenými střelami Tomahawk, a čtrnáct námořních vrtulníků.

Podle britského ministerstva obrany "Spojené královstí opustí největší koncentrace námořní a letecké síly za poslední generaci". Takzvaná Carrier Strike Group (Úderná transportní skupina) má během své osmadvacetitýdenní plavby navštívit přes 40 zemí včetně Indie, Japonska, Jižní Koreje a Singapuru. Součástí družiny by měl být i americký torpédoborec USS The Sullivans a holandská fregata HNLMS Evertsen. 

https://cnn.iprima.cz/kralovna-alzbeta-ma-vystrasit-rusko-a-cinu-nejvetsi-britska-letadlova-lod-zamiri-do-asie-24092?<br>

22.4.2021 Rusové od konce března přesunuli k hranicím i tankové jednotky zpoza Uralu a dalších vzdálených oblastí. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že podle zpráv, které má k dispozici Kyjev, je soustředěno na Krymu a blízko Ukrajiny přes 120 tisíc vojáků. Jde o největší přesun ruských vojsk k Ukrajině od roku 2014, kdy Rusko bez boje anektovalo Krym a začala válka v Donbasu.

Moskva obviňuje Ukrajinu a NATO z provokací, válečných příprav a protiruské propagandy. Ministr obrany Sergej Šojgu tvrdí, že jde o vojenské cvičení. Podle agentury TASS velké manévry začaly právě dnes, ve čtvrtek 22. dubna, a ministr zahraničí Sergej Šojgu oznámil, že od pátku se vojáci mají začít stahovat.

Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na dnešní rozsáhlé vojenské cvičení. "Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Na Ukrajině se hovoří také o tom, že se Rusko pokouší nátlakem dosáhnout obnovení vodních dodávek na Krym. Ukrajinci je přerušili po ruské anexi poloostrova před sedmi lety. "Putinovi jde také o to, aby dotlačil ukrajinskou vládu k nějakým kompromisům ohledně Donbasu. Aby měl speciální status a mohl třeba mít obchodní kontakty se zahraničím, i když je okupován," řekl minulý týden deníku Aktuálně.cz ukrajinský vojenský analytik Mychajlo Samus z výzkumného centra New Geopolitics Research Network. 

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/stihacky-drony-i-nemocnice-satelity-ukazuji-obri-ruskou-arma/r~755e5d90a28b11ebb0fa0cc47ab5f122/

21.4.2021 Fotografie ze 16. dubna zachycují na vojenském letišti Saki na Krymu seřazené stíhací bombardéry Suchoj Su-30, které na snímcích z konce března nebyly.

Na Krymu jsou dále na satelitních snímcích vidět výsadková letadla, bitevní vrtulníky, drony nebo vojenské nemocnice Kromě bombardérů Su-30 v oblasti působí také bombardéry Su-34, Su-2, stíhačky Su-27 a bitevníky Su-25. Snímky byly pořízeny mezi 27. březnem a 16. dubnem společností Maxar Technologies.

"Vhodně rozmístili různé elementy vzdušných sil, které by byly zapotřebí pro získání převahy ve vzdušném prostoru nad bitevním polem a pro podporu pozemních vojsk," uvedl k záběrům Philip Breedlove, který sloužil jako vrchní velitel sil NATO v Evropě, když ruské síly v roce 2014 obsadily Krym. Podle Breedlova snímky ukazují, že ruské jednotky nejsou připraveny k okamžitému útoku. Moskva však podle něj má více možností zahájení vojenských akcí.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusko-presunulo-na-krym-moderni-bombardery-40357703# 

20.4.2021 Moskva informovala, že hodlá v Černém moři vytvořit chráněnou linii, za kterou nebudou moci proplout žádné zahraniční lodě. Rusko tak úplně znemožní ostatním zemím přístup do Azovského moře, kde je řada klíčových ukrajinských přístavů. Spojené státy se proti ruské blokádě bouří.

"Od deváté hodiny večer 24. dubna do deváté hodiny večer 31. října bude pozastavena veškerá zahraniční námořní doprava přes teritoriální vody Ruské federace," uvedlo ruské ministerstvo obrany prostřednictvím zpravodajské agentury RIA Novosti. Za námořní linii nebudou moci proplout válečné lodě ani ostatní druhy plavidel. Podle USA je taková blokáda nepřípustná, tím spíše, že Kreml k takovému kroku nikdo nevyprovokoval, uvedla agentura AFP. Americké torpédoborce sice minulý týden mířily do Černého moře, kde se měly pokusit o zklidnění napětí v regionu, v němž se ostřelují ukrajinští vojáci a proruští separatisté, prezident Joe Biden ale válečné lodě na poslední chvíli stáhl. Chystanou blokádu odsoudila i Evropská unie.

Tím, že bude Rusko monitorovat část Černého moře, kterou si nárokuje, výrazně sníží šance, že Ukrajině v případě skutečného konfliktu připluje nějaká loď na pomoc. Plánovaná blokační linie totiž počítá s tím, že se žádné zahraniční plavidlo nedostane do Azovského moře, což je část Černého moře, kterou odděluje poloostrov Krym a Kerčský průliv. V oblasti stojí řada významných přístavů včetně těch v Mariupolu, jednom z největších měst Ukrajiny.

Není to poprvé, co chce Rusko podobnou blokádu uskutečnit. I v letech 2018 a 2019 usilovalo o zahrazení Kerčského průlivu. Nyní tak ale Kreml činí v době vzrůstajícího napětí na hranici Ruska a Ukrajiny. Vladimir Putin jen pár kilometrů za hraniční linií stále nechává zhruba sto tisíc vojáků a několik tisíců kusů vojenské techniky, což představuje větší arzenál, než jaký Rusko v roce 2014 potřebovalo k anexi Krymu.

https://cnn.iprima.cz/rusko-planuje-blokadu-cerneho-more-zapad-ztrati-pristup-do-ukrajinskych-pristavu-23554?

18.4.2021 Rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů je snahou Západu odvést pozornost od aktivit organizované skupiny plánující převrat v Bělorusku. Podle agentury TASS to v neděli řekl šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ze zapojení do tohoto plánu obvinil americké tajné služby.

Ruská tajná služba FSB v sobotu oznámila, že v Rusku zatkla dva Bělorusy, kteří jsou podezřelí z plánů na svržení běloruské vlády a z chystaného atentátu na běloruského prezidenta. Muži byli vydáni do Běloruska. "Jakmile zazněla obvinění namířená proti americkému prezidentovi, české úřady jako na povel oznámily vyhoštění ruských diplomatů," cituje TASS vyjádření Sluckého.

"Je naprosto jasné, že to bylo zinscenované. Bělorusové útočí na Spojené státy, tak my odvedeme pozornost v politické i v informační sféře a zaútočíme na Rusko," dodal.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/zapad-chce-odvest-pozornost-od-deni-v-belorusku-tvrdi-rusky-poslanec-o-vyhosteni-diplomatu-z-cr-40357376#<br>

18.4.2021 Kvůli vyjádření podpory Ukrajině zamíří v květnu britské válečné lodě do Černého moře. V neděli to uvedl list The Sunday Times s odvoláním na zdroje z britského námořnictva. V sobotu vpluly do Černého moře dvě ruské válečné lodě doprovázené 15 dalšími plavidly. Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke.

V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/britske-namornictvo-posle-do-cerneho-more-valecne-lode-40357374#

18.4.2021 Spojené státy usilují o dialog a spolupráci s Moskvou navzdory novým sankcím vyhlášeným ve čtvrtek i vyhoštění ruských diplomatů. Americký prezident Joe Biden v projevu věnovaném vztahům s Ruskem zdůraznil, že nechce dál stupňovat napětí, ačkoli nevyloučil další restrikce. Pouhých několik hodin poté, co USA oznámily nové ekonomické sankce vůči Rusku a nařídily vyhoštění ruských diplomatů, prohlásil, že s ruským protějškem Vladimirem Putinem by se rád setkal letos v létě na území evropské země. Kreml dosud na nabídku nereagoval.

Nad Nord Streamem visí dál otazníky

V projevu se vrátil k úternímu telefonátu s Putinem. "Byl jsem upřímný ... Když jsme s Putinem mluvili tento týden, varoval jsem ho před naší reakcí. Zjistili jsme totiž, že se Rusko vměšovalo do (amerických prezidentských) voleb a to je nepřijatelné," prohlásil.

Za jeho působení jde již o druhé vyhlášení sankcí. Poprvé to bylo v březnu kvůli opozičnímu politikovi Alexeji Navalném. Nyní se však Biden o Navalném vůbec nezmínil.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/biden-kremlu-nadesel-cas-zklidnit-40357349#<br>

17.4.2021 Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly v sobotu propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Podle agentury se v blízké době očekává připlutí dalších dvou ruských vojenských lodí.

Vstup dvou bojových lodí do Černého moře plánovaly tento týden podle Ankary i Spojené státy, ale nakonec lodě přes Bospor nepropluly. Podle amerických představitelů námořnictvo podalo žádost o proplutí jen z toho důvodu, aby mělo zaručený přístup do Černého moře v případě nutnosti. V pátek večer vstoupila do Černého moře loď s logistickým vybavením pro síly NATO v Rumunsku.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/dalsi-eskalace-rusove-do-cerneho-more-presouvaji-flotilu-vojenskych-lodi-40357355# 

16.4.2021 Ministerstvo financí si původně prostřednictvím vládních dluhopisů označovaných jako OFZ plánovalo v letošním roce půjčit 3,7 bilionu rublů (přes bilion Kč). Dnes se rozhodlo tento plán snížit o 875 miliard rublů (248 miliard Kč). Dříve přitom zvažovalo redukci o maximálně 700 miliard rublů" Ruské ministerstvo financí se rozhodlo snížit letošní plán státních půjček, a to výrazněji, než původně předpokládalo. Učinilo tak poté, co Spojené státy oznámily, že od 14. června zakážou americkým finančním institucím účast na primárním trhu s dluhopisy ruské vlády denominovanými v rublech.

Ministerstvo financí si původně prostřednictvím vládních dluhopisů označovaných jako OFZ plánovalo v letošním roce půjčit 3,7 bilionu rublů (přes bilion Kč). Dnes se rozhodlo tento plán snížit o 875 miliard rublů (248 miliard Kč). Dříve přitom zvažovalo redukci o maximálně 700 miliard rublů. Biden dnes podle agentury Reuters také podepíše exekutivní příkaz, kterým zmocní americkou vládu k uvalení sankcí vůči jakémukoli sektoru ruské ekonomiky a kterým zakáže americkým bankám účast na primárních trzích dluhopisů denominovaných v rublech. Americké banky nicméně budou podle Reuters nadále moci tyto dluhopisy nakupovat na sekundárních trzích.
USA se domnívají, že ruští hackeři stojí za rozsáhlým kybernetickým útokem vůči softwaru americké společnosti SolarWinds. Tento program používaly americké vládní instituce, mnohé korporace i domácnosti. Díky tomu se hackeři mohli dostat do sítí ministerstev, federálních agentur či významných firem. Podle představitelů USA šlo o zpravodajskou operaci s cílem získat americká vládní tajemství. Zástupci USA minulý měsíc rovněž obvinili ruského prezidenta Vladimira Putina, že schválil operaci, jejímž cílem bylo pomoci bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi ke znovuzvolení v loňských volbách. Žádné důkazy však nenasvědčují tomu, že by Rusko či kdokoli jiný nějakým způsobem zmanipuloval výsledek hlasování, píše AP.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4651456/usa-uvali-na-rusko-nove-sankce-a-rozsiri-zakaz-obchodovani-s-ruskym-dluhem.html

15.4.2021 USA zrušily vyslání dvou bojových lodí do Černého moře. Akci velmi kritizovalo Rusko, které ji označilo za provokaci. Podle agentury Reuters, která se odvolává na diplomatický zdroj, to oznámilo americké velvyslanectví v Ankaře tureckému ministerstvu zahraničí. Vyslání amerických plavidel kritizovalo Rusko, které ho označilo za provokaci. Američtí představitelé ale uvedli, že vyslání lodí nikdy nepotvrdili.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/usa-nevyslou-bojove-lode-do-cerneho-more-podle-rusu-slo-o-provokaci-150739#<br>

14.4.2021 Dva americké torpédoborce jsou na cestě do Černého moře, jeden má proplout Bosporem ještě během středy, druhý ve čtvrtek. Vyslány tam byly v době zvýšeného napětí na rusko-ukrajinské hranici, u níž se soustřeďují početné ruské jednotky. Moskva se už proti plánu vyslat torpédoborce do Černého moře ohradila, podle ní by bylo lépe, kdy tam vůbec nepluly a rozhodně se nemají přibližovat ke Krymu. Tento ukrajinský poloostrov Rusko okupuje.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/americke-torpedoborce-se-blizi-k-cernemu-mori-varujeme-vas-zni-z-ruska-40356935#

14.4.2021 Írán v úterý oznámil, že po sabotáži v jeho jaderném zařízení, začne obohacovat uran na 60 procent, což je zatím nejvyšší hodnota. Prezident Hasan Rúhání to ve středu označil za reakci Teheránu na izraelskou akci v Natanzu. Izrael akci, která způsobila rozsáhlý výpadek elektřiny v jaderném zařízení, nepopírá.

"Chtěli jste, abychom při rozhovorech měli prázdné ruce. Naše ruce jsou však plné," uvedl Rúhání s odkazem na současná jednání o oživení jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi. "Obohacování na 60 procent je naší odpovědí na vaše zlo. Usekli jsme vám obě ruce, jednu odstředivkami IR-6, druhou 60 procenty," dodal prezident. Hlavní íránský vyjednavač Abbás Aragčí spolu se zvýšením míry obohacení na 60 procent také informoval, že v Natanzu bude zprovozněno dalších 1000 nových odstředivek. "Ode dneška (od úterý) začínají praktické přípravy na obohacování v Natanzu na 60 procent, 60 procent se používá v radiofarmakoterapii," řekl mluvčí íránského jaderného úřad Behrúz Kamalvandi agentuře FARS.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/odpoved-na-vase-zlo-budeme-obohacovat-uran-na-60-procent-oznamil-iran-40356995#

13.4.2021 Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úterý vyzval Rusy, aby přestali u hranic s Ukrajinou shromažďovat vojáky a bojovou techniku. Aliance podle něj zvažuje možnosti, jak podpořit Ukrajinu. Moskva z eskalace napětí na Donbasu naopak viní Kyjev. Ukrajinský ministr zahraničí ale v úterý v centrále NATO ujistil, že jeho země o válku s Ruskem nestojí.

"Rusko musí ihned ukončit toto shromažďování jednotek uvnitř Ukrajiny a u jejích hranic, ukončit provokace a okamžitě snížit napětí," řekl Stoltenberg. Aliance bude podle něj pokračovat v podpoře ukrajinských sil a hledat cesty, jak ji rozšířit. O možném posílení spojeneckých jednotek v černomořské oblasti, které žádá Kyjev, však konkrétně nemluvil. Varování ze strany Severoatlantické aliance přichází krátce poté, co zaznělo varování z Moskvy. Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov v úterý Američanům vzkázal, ať se raději drží dál od ruského pobřeží. Reagoval tak na rozhodnutí Spojených států poslat do Černého moře dvě vojenské lodě.

"Jakékoli hrozby posilují přesvědčení Moskvy, že se ubírá správnou cestou. Že jsou USA naším protivníkem a dělají vše, aby podlomily ruské pozice na mezinárodní scéně," uvedl Rjabkov.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/nato-vyzvalo-rusy-aby-prestali-s-manevry-u-hranic-s-ukrajinou-40356849#<br>

11.4.2021 Izrael dlouhodobě považuje íránský jaderný program za hrozbu pro svou bezpečnost. A v minulosti několikrát dokázal, že ani silové řešení mu není cizí. Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu se dnes potýkala s problémem. Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí ho odpoledne v íránské státní televizi označil za teroristický útok.

Izraelská rozhlasová stanice Kan následně uvedla, že útok provedla izraelská zpravodajská služba Mossad. Odvolala se přitom bez dalších podrobností na své zdroje z tajných služeb. Izrael se k věci oficiálně nevyjádřil. S odkazem na místní televizi o tom napsala agentura Reuters.

Nejnovější incident přichází den poté, co Teherán spustil v Natanzu nové pokročilé odstředivky, které umožní rychlejší obohacování uranu. Přichází rovněž v době, kdy se světové mocnosti snaží oživit jadernou dohodu s Íránem, od níž Spojené státy odstoupily za vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Provoz v Natanzu, který se nachází v poušti v centrální provincii Isfahán, je klíčovou částí íránského jaderného programu a monitorují jej inspektoři z MAAE. Mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí řekl, že incident v Natanzu se týkal elektrické soustavy a obešel se bez kontaminace a obětí. Doplnil, že se příčina problému vyšetřuje. Mluvčí MAAE Reuters prostřednictvím e-mailu sdělil, že agentura o zprávách v médiích ví, ale v této fázi komentář neposkytne.

Loni v červenci propukl v Natanzu požár. Vláda tehdy věc označila za pokus sabotovat íránský jaderný program. V roce 2010 byl při útoku na Natanz odhalen počítačový červ Stuxnet, jehož vývoj mnozí přičítají Spojeným státům a Izraeli.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jaderny-provoz-v-iranu-celi-utoku-pry-za-nim-stoji-agenti-z-izraele-150290#

9.4.2021 Dvě americké válečné lodě zamíří do Černého moře kvůli aktuálnímu napětí na rusko-ukrajinské hranici. Spojené státy sdělily Turecku, že tam budou do 4. května uvedla v pátek Ankara. Pentagon sdělil stanici CNN, že by USA mohly podniknout takovýto krok, aby podpořily Ukrajinu.

"Před patnácti dny nám byla poslána diplomatickými kanály nóta, že dvě americké lodě by měly proplout do Černého moře na základě konvence z Montreaux. Lodě zůstanou v Černém moři do 4. květa." uvedlo turecké ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters. Konvence z Montreaux z roku 1936 umožňuje Turecku kontrolovat Dardanely a Bospor a omezuje přístup zahraničních válečných lodí. Rozhodnutí o proplutí se musí vydávat do dvou týdnů.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/usa-vyslou-do-cerneho-more-valecne-lode-kvuli-napeti-mezi-ruskem-a-ukrajinou-40356557# 

2.4.2021 Rusko v rámci cvičení Západ 2021 přesunulo k hranicím Ukrajiny desítky taktických praporů včetně jednotek vyzbrojených tanky, obrněnými transportéry a ženijní technikou. O jejich počtech informoval ve čtvrtek Novinky ukrajinský velvyslanec Jevghen Perebyjnis. Rusko popírá, že by šlo o hrozbu, a naopak varuje Ukrajinu před pokusem zahájit další konflikt na Donbasu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Kyjevu pohrozil, že by v další válce mohla být Ukrajina zničena. Poslední vyhodnocení situace naznačují, že existují dostatečné a důvěryhodné důkazy, že se Ruská federace aktivně připravuje k větší eskalaci situace v oblasti linie doteku v Doněcké a Luhanské oblasti," řekl Perebyjnis.

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba ve čtvrtek oznámil, že o krocích Moskvy přispívajících k "systematickému vyostřování" bezpečnostní situace na východě Ukrajiny a na Krymu jednal s představitelku Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Helgou Schmidtovou. Ta dohlíží na dodržování příměří na Donbasu.

"Po obvodu ruských hranic je pozorována zvýšená aktivita ozbrojených sil NATO, dalších organizací i jednotlivých zemí. To všechno nás nutí být ve střehu," řekl mluvčí.

Lavrovovy výhružky

Rusko dokonce varovalo Ukrajinu, aby na Donbasu nezačínalo žádnou vojenskou akci. Ministr zahraničí Sergej Lavrov pohrozil Kyjevu, že pokusy začít na válkou zničeném východě Ukrajiny další vojenský konflikt by mohl skončit zničením Ukrajiny.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/ukrajina-muze-byt-znicena-pohrozil-kyjevu-rusky-ministr-zahranici-40355881#<br>

1.4.2021 Kyjev ve středu varoval, že Rusko přesouvá značné kolony svých vojsk k hranicím s Ukrajinou. Od počátku roku tam přibývá střetů mezi ukrajinskými vojáky a separatisty a nabývá na intenzitě ostřelování. Ukrajinský parlament vyzval Moskvu, aby zastavila nepřátelské akce, a mezinárodní společenství, aby zesílilo tlak na Rusko. Americké velitelství v Evropě kvůli přesunům ruských vojsk zvýšilo stupeň rizika ohrožení na nejvyšší, varující před okamžitou krizí.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/ruske-manevry-u-hranic-s-ukrajinou-kyjev-se-obava-invaze-40355831#

28.3.2021 Írán a Čína v sobotu podepsaly pakt o strategické spolupráci. Má platit 25 let a zajišťuje mimo jiné čínské investice do energetiky a infrastruktury. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

V Teheránu je od pátku čínský ministr zahraničí Wang I a íránská média avizovala, že se chystá podpis dohody mezi ním a šéfem íránské diplomacie Mohammadem Džavádem Zarífem. Ceremonii dnes odvysílala živě íránská státní televize.

Čína je spojencem Íránu a jeho největším obchodním partnerem. V roce 2016 se země dohodly, že v příštím desetiletí objem bilaterální obchodní výměny zdesetinásobí na 600 miliard dolarů (13 bilionů Kč).

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/iran-a-cina-podepsaly-strategickou-dohodu-platit-ma-25-let-148645#<br>

26.3.2021 Raketa zapálila zásobník ropy v Saúdské Arábii. V ropném terminálu v provincii Džizán na jihu Saúdské Arábie vzplál ve čtvrtek večer jeden z velkých zásobníků ropy, který zasáhla raketa, oznámilo v pátek saúdskoarabské ministerstvo energetiky. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. V pátek je to šest let, co se Saúdská Arábie zapojila do jemenské občanské války na žádost jemenského prezidenta. Abd Rabbú Mansúr Hádí nedokázal čelit vzbouřeným šíitským Húsíům, kteří mají podporu Íránu.

  • Ministerstvo energetiky útok označilo nejen za napadení samotného království, ale "celé světové ekonomiky a globální energetické bezpečnosti". Saúdskoarabské ministerstvo obrany po útoku upozornilo, že země připravuje odstrašující akci na ochranu svých ropných zařízení.
  • Po nástupu Joea Bidena do funkce amerického prezidenta odepřel Washington Rijádu podporu a začal tlačit na uzavření příměří. V pondělí navrhla Saúdská Arábie příměří, na které by dohlížela OSN, vzbouření šíitští Húsíové podporovaní Íránem však plán zatím nepřijali, protože neakceptoval jejich požadavky. Nabízel částečné obnovení provozu letiště v Saná a převod poplatků z dovezené ropy na společný účet Húsíů a vlády, ze kterého by se platili úředníci a další státní zaměstnanci v klíčové infrastruktuře.
  • Húsíové požadují otevřít bez dalších podmínek letiště v hlavním městě Saná i přístav Hudajdá.
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/raketa-zapalila-zasobnik-ropy-v-saudske-arabii-40355178# 

19.3.2021 Mrazivá atmosféra doprovázející první jednání zástupců Washingtonu a Pekingu, k němuž po delší době došlo, nesouvisela pouze s místem konání na Aljašce. Netrvalo dlouho a během dvoudenního americko-čínského jednání na Aljašce přešly obě strany rovnou k věci. "Budeme hovořit o našich hlubokých obavách z počínání Číny, včetně Sin-ťiangu, Hongkongu, Tchaj-wanu, kybernetických útoků proti USA a ekonomického nátlaku vůči našim spojencům," nastolil americký ministr zahraničních Antony Blinken hned na úvod laťku a tím předznamenal i atmosféru rozhovorů. Podle jeho názoru Čína svými aktivitami ohrožuje platná pravidla, na nichž závisí stabilita tohoto světa.

  • Odpověď protistrany na sebe nenechala dlouho čekat. "Spojené státy nejsou reprezentantem veřejného mínění, měly by si nejprve vyřešit své vlastní problémy s ochranou lidských práv. Black Lives Matter se neobjevilo teprve v posledních letech." Takto Blinkenovi odpověděl člen komunistického vedení Jang Ťie-čch', jenž má v rámci politbyra na starosti zahraniční politiku a stojí i nad šéfem diplomacie Wang Im.
  • Setkání americké a čínské delegace na tak vysoké úrovni bylo první od změny vlády ve Washingtonu. Místo konání, v Anchorage na Aljašce, mělo být symbolické, neboť se nachází na půli cesty mezi Spojenými státy a Čínou. Avšak jako by se tamní klima s teplotou výrazně pod bodem mrazu podepsalo i na náladě doprovázející americko-čínské rozhovory. Podle očitých svědků zejména členové čínské delegace těžko skrývali za svými rouškami hněv, jaký u nich vyvolalo Blinkenovo vystoupení .
  • Ještě před americko-čínským setkáním na Aljašce navštívil Blinken během uplynulého týdne spolu s ministrem obrany Lloydem Austinem několik států oblasti jihovýchodní Asie, mezi nimi Jižní Koreu a Japonsko. To bylo považováno za signál, že nová americká vláda chce utužit tradiční spojenectví se zeměmi v regionu, jež se cítí být dlouhodobě ohroženy sílícími mocenskými ambicemi Číny. Při těchto návštěvách se američtí ministři přihlásili k závazku obě země vojenský ochránit v případě vojenského napadení.
  • Pokud jsou USA rozhodnuty vydat se na cestu konfrontace, bude Čína bojovat až do konce.
  • Americká klatba tak dolehla mimo jiné na společnost Huawei, budující infrastrukturu sítí 5G, či na sociální sítě TikTok a WeChat, případně na výrobce mikročipů SMIC. Na druhé straně ovšem Peking omezuje na svém území americké technologické firmy Google, Twitter nebo Facebook již od začátku tisíciletí. Děje se tak s cílem snížit na nich závislost a vybudovat naproti tomu vlastní digitální ekosystém, zcela nezávislý na okolním světě, do něhož by bylo možné zvenčí vstupovat jen se svolením.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/na-aljasce-skoncila-prima-jednani-cinitelu-velmoci-usa-a-cina-si-nic-nedarovaly.A210319_221454_ln_zahranici_lihav

18.3.2021 Vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh šajch Hasan Nasralláh prohlásil, že Libanon nesmí být vtažen do občanské války. Hovořil přitom o vnějších a vnitřních aktérech, aniž upřesnil podrobnosti, napsala agentura Reuters.

"Mám informace, že existují vnější a také nějaké vnitřní síly, které usilují o občanskou válku," uvedl Nasralláh s tím, že aktéři hledají spouštěč. Které síly má konkrétně na mysli, přitom podle Reuters neupřesnil. Krok k řešení stávající finanční krize by podle šéfa Hizballáhu představovalo sestavení nové vlády.

Libanon se potýká s tíživou finanční krizí, jež představuje největší ohrožení jeho stability od občanské války z let 1975-1990. Libanonci v posledních dnech obnovili protivládní protesty, které začaly na podzim 2019. Mnozí přišli o práci i o přístup k bankovním kontům a vlivem propadu libanonské libry mají někteří problém obstarat si dostatek jídla. Zemi vede dosluhující kabinet premiéra Hasana Dijába, který podal demisi po loňském srpnovém výbuchu v bejrútském přístavu, při němž zemřelo 200 lidí. Novou vládu se zatím sestavit nepodařilo.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/mam-informace-ze-v-libanonu-existuji-sily-usilujici-o-obcanskou-valku-prohlasi.A210318_214109_ln_zahranici_lihem?

17.3.2021 Je to zabiják. Za vměšování do loňských listopadových voleb zaplatí, prohlásil americký prezident Joe Biden na adresu svého ruského protějšku Vladimira Putina. Silná prohlášení zazněla v rozhovoru, který odvysílala ve středu ráno místního času americká televizní stanice ABC.

  • Ruský rubl klesá k americkému dolaru o 1,6 % na 74,03 USDRUB po výrocích amerického prezidenta Bidena, že Rusko "zaplatí" za údajné vměšování do voleb v USA. Ruské státní dluhopisy klesly, ruský index RSI denominovaný v dolarech klesá o 3,8 % (Reuters) 

Biden v rozhovoru řekl, že po nástupu do Bílého domu absolvoval dlouhý telefonický hovor se šéfem Kremlu, v němž mu měl říci: "Pokud dojdu k závěru, že k tomu (ke snaze o ovlivnění voleb) došlo, buďte připraven."

Podle americké tajné služby se Rusko v listopadových volbách v USA postavilo za tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa a pokusilo se Bidena poškodit. Podle tajných služeb chtěla Moskva ovlivnit výsledek voleb a zasít sváry v zemi. Putin a jeho vláda opatření "schválili a provedli".

Kreml zprávu amerických zpravodajských agentur o údajných pokusech Ruska ovlivnit americké volby odmítl. Zpráva je "špatná, absolutně neopodstatněná a nepodložená", uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko podle jeho slov nezasahovalo do voleb ani v roce 2020, ani v předchozích amerických volbách. Takové tvrzení ze strany USA jen škodí "již tak narušeným rusko-americkým vztahům".

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/putin-je-vrah-zaplati-za-to-prohlasil-biden-40354267#

16.3.2021 Začíná jedno z největších vojenských cvičení Severoatlantické aliance pod vedením americké armády, Defender Europe 2021. Cvičení bude probíhat do června ve více než 30 výcvikových prostorech napříč kontinentem. Spojeneckého cvičení se zúčastní na 28 tisíc vojáků z 27 členských zemí NATO.

V rámci cvičení budou spojenci trénovat nasazení amerických sil ve velikosti jedné divize ze Spojených států do Evropy a jejich přesun napříč kontinentem do různých výcvikových oblastí. Minulý rok mělo být cvičení Defender Europe největším aliančním cvičením za posledních 25 let, avšak vypuknutí pandemie covid-19 jej výrazně zmenšilo. Letos se cvičení rozprostře od Balkánu po černomořský region za využití klíčových pozemních a námořních tras spojujících Evropu, Asii a Afriku. To vše za dodržení protipandemických opatření.

https://www.natoaktual.cz/v-mediich/zacina-cviceni-nato-defender-europe-21-pozemni-sily.A210316_191955_na_media_m02

16.3.2021 Sýrie v úterý ohlásila izraelský útok na jihu země. Podle agentury SANA se protivzdušné obraně nad Damaškem podařilo sestřelit několik raket. Mluvčí izraelské armády zprávy zahraničních médií nekomentovala.

Podobně se Izrael choval v předchozích případech, kdy syrská armáda tvrdila, že zasáhla úspěšně proti izraelskému útoku. Naposledy to bylo 28. února, kdy byl pod palbou jižní okraj syrské metropole. Izraelci provedli v minulosti několik set podobných útoků s cílem zasáhnout íránské objekty a skupiny podporované Íránem. Izraelští politici tvrdí, že neumožní Íránu vytvořit si v Sýrii zázemí. Teherán je stejně jako Moskva spojencem Damašku v syrské občanské válce.

Izraelští představitelé se k útokům na Sýrii většinou doznávají se zpožděním a nepřímo. Ministr obrany Benny Ganc například nedávno řekl, že Izrael podniká akce v Sýrii proti íránským cílům skoro každý týden.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/syrska-protivzdusna-obrana-zasahla-proti-izraelskemu-utoku-udajne-sestrelila-ne.A210316_222639_ln_zahranici_lihem

13.3.2021 Palestinská samospráva a Liga arabských států (LAS) v sobotu odsoudily otevření diplomatické úřadovny České republiky v Jeruzalémě a označily jej za porušení mezinárodního práva. Informovala o tom agentura Reuters. Česko otevřelo úřadovnu v Jeruzalémě k 1. březnu, ve čtvrtek se konala slavnostní ceremonie, které se zúčastnil premiér Andrej Babiš.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/palestina-a-arabske-staty-oznacily-otevreni-ceske-diplomaticke-uradovny-v-jeruzaleme-za-poruseni-mez.A210313_161227_ln_zahranici_lijk?

12.3.2021 Jeruzalém/Washington - Izrael od roku 2019 zasáhl nejméně 12 lodí, které buď patřily Íránu, nebo vezly íránský náklad. Směřovaly do Sýrie a většina z nich přepravovala íránskou ropu. S odvoláním na americké a regionální zdroje o tom informoval list The Wall Street Journal (WSJ). Cílem Izraele je nedovolit Íránu obchodovat s ropou, protože zisk z ní může sloužit k financování extremistických skupin působících na Blízkém východě.

Izraelci použili hlavně miny a na lodě útočili v Rudém moři i na dalších místech. Plavidla se v důsledku útoků nepotopila, nejméně dvě z nich se ale musela vrátit do přístavu v Íránu. Írán je spojencem v občanské válce spojencem syrského režimu. V Sýrii se rychle zhoršuje ekonomická situace a Damašek to přičítá přerušeným dodávkám íránské ropy, napsal WSJ.

Izrael viní Íránce ze sabotážních akcí, připsal Íránu výbuch na izraelské nákladní lodi Helios Ray napadené v únoru v Ománském zálivu. Izraelská ministryně ochrany životního prostředí Gila Gamlielová minulý týden spojila s Íránem ekologickou katastrofu, již způsobil únik velkého množství ropy u izraelského pobřeží. Izraelský ministr obrany Benny Ganc ale přiznal, že Izrael nemá důkazy o tom, že byl únik ropy úmyslným činem Íránu.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/wsj-izrael-zautocil-na-nejmene-12-lodi-s-iranskou-ropou/2007860 

10.3.2021 Německý ministr zahraničí Heiko Maas se včera poprvé veřejně vyjádřil k budoucím transatlantickým vztahům. Vyzval k jejich resetu a Američany ujistil, že Německo je "na jejich straně". Podle Maase by měly obě strany více spolupracovat v boji proti demokratickým hrozbám. Spolupráce by podle něj mohla vést i ke společným sankcím vůči Rusku a Číně (The Capitals)

4.3.2021 Sílící soupeření s Čínou je klíčovou výzvou, které Spojené státy čelí v 21. století. Vyplývá to z dokumentu, v němž administrativa amerického prezidenta Joea Bidena načrtla svou strategii na poli národní bezpečnosti. Podle ministra zahraničí Anthonyho Blinkena představuje asijská země pro USA největší geopolitickou zkoušku tohoto století, uvedla agentura Reuters.

"Je to jediný soupeř, který je potenciálně schopen spojit svoji ekonomickou, diplomatickou, vojenskou a technologickou sílu a stát se trvalou výzvou stabilnímu a otevřenému mezinárodnímu systému," uvádí se na adresu Číny ve 24stránkovém vládním dokumentu.

USA se s Čínou dostávají do střetu kvůli mocenskému přetlačování v regionu Indického a Tichého oceánu, ekonomické politice Pekingu, potlačování opozice v Hongkongu, otázce Tchaj-wanu či stavu lidských práv v provincii Sin-ťiang, kde žijí muslimští Ujguři..

"Náš vztah s Čínou bude založený na konkurenci tam, kde je to potřeba, na spolupráci tam, kde je to možné, a soupeření tam, kde je to nutné.

  • USA chtějí "potvrdit, modernizovat, a investovat do" spojenectví s Austrálií, Japonskem, Jižní Koreou a Severoatlantickou aliancí, která jsou "největší strategickou výhodou Ameriky". Kromě těchto tradičních spojenců hodlá Washingtom budovat partnerství i s Indií, Singapurem či Vietnamem.
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/cina-je-hlavnim-souperem-usa-40352889# 

3.3.2021 Nejméně deset raket bylo ve středu odpáleno na iráckou leteckou základnu Ajn al-Asad, kde sídlí vojáci Spojenými státy vedené koalice. Zda si útok vyžádal oběti, není v tuto chvíli jasné. S odkazem na mluvčího koalice a iráckou armádu o tom informovala agentura AP.

Rakety základnu v západoirácké provincii Anbár zasáhly v 7:20 místního času (05:20 SEČ), uvedl mluvčí koalice plukovník Wayne Marotto. Doplnil, že irácké bezpečnostní síly okolnosti útoku vyšetřují. Irácká armáda později sdělila, že útok nezpůsobil významné ztráty a že bezpečnostní složky našly odpalovací rampu raket.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/iracka-zakladna-s-americkymi-vojaky-se-stala-tercem-utoku-zasahlo-ji-deset-raket.A210303_091353_ln_zahranici_vag

12.2.2021 Moskva je připravena přerušit vztahy s Evropskou unií, pokud sedmadvacítka uvalí na Rusko sankce. Řekl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru, jehož část je umístěna na webových stránkách ruské diplomacie.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/moskva-je-pripravena-prerusit-vztahy-s-evropskou-unii-pokud/

9.2.2021 Ústavní žaloba proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi je v souladu s ústavou. Většinově se na tom dnes usnesl Senát Spojených států. Může se tak naplno rozjet proces takzvaného impeachmentu, jemuž Trump čelí jako první v amerických dějinách už podruhé.

Senátoři se zároveň poprvé impeachmentem hlavy státu zabývají až po odchodu obžalovaného z funkce, což je podle většinového stanoviska republikánských zákonodárců protiústavní.

Senátoři v úterý měli na úvod celého procesu rozpravou o ústavnosti soudu a následné hlasování o tom, zda takovýto postup není v rozporu s americkou ústavou. Nakonec hlasovali senátoři v poměru 56 ku 44 ve prospěch ústavní žaloby.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/impeachment-proti-trumpovi-je-v-souladu-s-ustavou-rozhodl-americky-senat.A210209_233245_ln_zahranici_vag?

4.2.2021 USA se už nebudou podrobovat Rusku a jsou připraveny spolupracovat s Čínou, bude-li to v jejich zájmu, řekl prezident Biden k zahraniční politice. (ČTK)

30.1.2021 Kromě Skotska volá stále silněji po nezávislosti i Severní Irsko. Referendum si přeje víc než polovina voličů. Více než polovina voličů v Severním Irsku by si během příštích pěti let přála referendum o odtržení od Velké Británie a případném sjednocení s Irskem. Naopak proti je 44 procent. 

Ještě hlasitěji volá po referendu Skotsko. Už na jaře se tam konají regionální volby. A v nich s nejvyšší pravděpodobností opět vyjde jako nejsilnější Skotská národní strana v čele s dlouholetou zastánkyní nezávislosti Nicole Sturgeonovou, která coby skotská premiérka dlouhodobě volá po novém referendu o odtržení od Británie a vyhlášení nezávislosti. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66874820-krome-skotska-vola-stale-silneji-po-nezavislosti-i-severni-irsko-referendum-si-preje-vic-nez-polovina-volicu

30.1.2021 Čína varuje: Nezávislost Tchaj-wanu znamená válku. Testuje tím i Bidena. Navzdory přísnému varování však Wu popsal bilaterální vztah mezi Čínou a USA jako "stojící na novém počátečním bodě historie" a poněkolikáté za čínskou stranu zopakoval, že jsou ochotní spolupracovat na nápravě vztahů. "Doufáme, že nová administrativa USA bude spolupracovat s čínskou stranou, bude udržovat nekonfliktního a nekonfrontačního ducha, ducha vzájemného respektu a vzájemně prospěšné spolupráce, posílí dialog, zaměří se na spolupráci, zvládne rozdíly a podpoří zdravý a stabilní rozvoj vztahů mezi Čínou a USA.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cina-varuje-nezavislost-tchaj-wanu-znamena-valku-140071#

28.1.2021 Čína ve čtvrtek zpřísnila svou rétoriku vůči Tchaj-wanu a po nedávném zintenzivnění vojenských aktivit poblíž ostrova varovala, že "nezávislost znamená válku" a že její ozbrojené síly přijímají opatření reagující na provokaci a zahraniční zásah (Reuters) 

27.1.2021 Čína v pátek přijala zákon, který výslovně opravňuje její pobřežní stráž střílet na cizí plavidla a demolovat stavby postavené ve sporné oblasti vod, které si Čína nárokuje. Riskuje tak podněcování napětí se sousedními státy. Informoval o tom hongkongský deník South China Morning Post.

Zákon, který přijal nejvyšší čínský zákonodárný orgán Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců, zmocňuje pobřežní stráž k použití "všech nezbytných prostředků" k zabránění hrozeb od zahraničních plavidel ve vodách "spadající pod čínskou jurisdikci". Pobřežní stráž může ze zákona také zahájit preventivní údery bez předchozího varování, pokud to velitelé uznají za vhodné. Dále v této oblasti mohou příslušnici pobřežní stráže vstoupit na cizí loď a zkontrolovat ji.

https://echo24.cz/a/S8NxN/cina-pokracuje-v-agresi-na-mori-povolila-strazi-strilet-na-cizi-lode?

24.1.2021 Senátor Pavel Fischer (nezávislý), předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost řekl v pořadu ČT Otázky Václava Moravce, že smlouva o přátelství s Ruskou federací je již vyhaslá a je na čase ji vypovědět. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) reagoval, že s tímto krokem by počkal.

"Rusko se dnes chová jako nepřátelská země a jako Česká republika bychom se měli podívat na smlouvu o přátelství a spolupráci, která vlastně nefunguje, je prázdná," řekl v pořadu Fischer a dodal, že nefungují ani konzultace. Poukázal na to, že vláda jmenovala zvláštního pověřence pro její vyjednávání: "Ten se do Moskvy zatím ještě nedostavil. Místo toho tam jel neprověřený muž bez smlouvy z kanceláře prezidenta republiky," dodal senátor s odkazem na prezidentova poradce Martina Nejedlého.

https://echo24.cz/a/SBhSz/senator-fischer-smlouva-o-pratelstvi-s-ruskem-by-se-mela-vypovedet

24.1.2021 Diplomacie Spojených států vyzvala Čínu, aby přestala vyvíjet tlak na Tchaj-wan. Ministerstvo obrany tohoto ostrovního státu v sobotu oznámilo, že čínské letouny vstoupily do tchajwanského vzdušného prostoru. Dnes nad tchajwanským územím přeletělo dalších 15 čínských strojů, informovala agentura Reuters.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a Spojené státy i většina dalších zemí stále uznávají politiku jedné Číny.

"Vyzýváme Peking, aby přestal s vojenským, diplomatickým a ekonomickým tlakem na Tchaj-wan a místo toho se zapojil do smysluplného dialogu s tchajwanskými demokraticky zvolenými zástupci. Americká armáda dnes oznámila, že americká letadlová loď Theodore Roosevelt se svou operační skupinou plavidel vstoupila do vod Jihočínského moře, kde si Čína nárokuje několik sporných oblastí. Americké námořnictvo pravidelně čínskou nadvládu nad oblastí zpochybňuje tím, že tudy jeho lodě proplouvají, aby demonstrovaly svobodu plavby.

https://www.e15.cz/zahranicni/bidenuv-vzkaz-pekingu-prestante-tlacit-na-tchaj-wan-silu-slov-umocnila-valecna-lod-1377325

22.1.2021 Kreml v pátek uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/kreml-uvital-bidenuv-navrh-prodlouzit-odzbrojovaci-smlouvu-z-prahy-platit-by-po-dohode-mohla-dalsich.A210122_113233_ln_zahranici_libs?

17.1.2021 USA varují Indii před dodávkami ruských protivzdušných systémů S-400. Mohou na ni uvalit sankce stejně jako na Turecko. USA se nezamlouvá pořízení ruského protivzdušného kompletu S-400 Indií a není vyloučeno, že v případě jeho dodávek uvalí stejně jako na Turecko i na Indii sankce.

Stejně jako Turecko se rozhodla i Indie pro pořízení ruských protivzdušných systémů S-400. Pro Indii pak budou tyto komplety klíčovým článkem protivzdušné obrany v době vyhrocených vztahů s Pákistánem a Čínou. V roce 2018 byl stvrzen kontrakt mezi Indií a Ruskem na dodávku 5 baterií systému v hodnotě 5 miliard dolarů. Na druhou stranu by si USA uvalením sankcí mohly přivodit problémy nejen v zahraničně-politické, ale rovněž vojensko-technické oblasti. Indie by se mohla více připoutat k Rusku a americký ambiciózní průnik na indické trhy by tak mohl být značně ztížen. Připomeňme jen (SM informoval) , že právě USA nabízejí Indii v rámci ,,rebootovaného" tendru na nový stíhač letoun F-21, potenciálně indickému námořnictvu také stroje F/A-18 Super Hornet.

https://www.securitymagazin.cz/defence/usa-varuji-indii-pred-dodavkami-ruskych-protivzdusnych-systemu-s400-mohou-na-na-ni-uvalit-sankce-stejne-jako-na-turecko-1404066296.html

15.1.2021 Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že země zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné dohody o otevřeném nebi, která umožňuje účastnickým zemím kontrolní přelety nad územím dalších signatářských států. Informují o tom agentury. Moskva rozhodnutí spojuje s tím, že loni od úmluvy odstoupily Spojené státy.

Ruská diplomacie v dnešním prohlášení uvedla, že americké odstoupení od smlouvy "významně narušilo rovnováhu zájmů signatářských zemí" a podkopalo roli úmluvy v podobě "zajištění důvěry a bezpečnosti" mezi zúčastněnými státy. Zároveň podotkla, že spojenci USA po americkém odchodu nepodpořili ruské návrhy na udržení životaschopnosti smlouvy.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/rusko-zahajilo-kroky-k-odstoupeni-od-dohody-o-otevrenem-nebi/1982836?

11.1.2021 Končící americká administrativa zařadí jemenské šíitské Húsíe na seznam teroristických organizací a chce proti nim zavést sankce. Vedení šíitů dnes oznámilo, že si vyhrazuje právo na odvetný krok. Húsíové podporovaní Íránem bojují od roku 2014 proti vládě, za níž stojí arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. (ČTK) 

7.1.2021 Irácký soud vydal ve čtvrtek zatykač na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Viní jej z loňského zabití klíčového íránského generála Kásema Sulejmáního a vlivného člena vedení proíránské milice v Iráku Abú Mahdího Muhandise. S odvoláním na iráckou justici o tom informovala agentura AP. Podle AP je zatčení hlavy amerického státu na základě iráckého zatykače prakticky vyloučené, jedná se však o symbolický krok v posledních dnech Trumpova prezidentství.

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/irak-vydal-zatykac-na-trumpa-kvuli-sulejmanimu-40347150<br>

5.1.2021 Súdán dnes ohlásil, že podepsal dohodu o uznání Izraele a navázání diplomatických vztahů s tímto státem. Smlouva byla podepsána za přítomnosti amerického ministra financí Stevena Mnuchina, který dnes přicestoval do Súdánu na oficiální návštěvu, napsala agentura AP (ČTK)

7.12.2020 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis navrhne ostatním členským států EU, aby zavedly na Turecko zbrojní embargo. Píše to dnes deník Ekathimerini. Řecko bude žádat o rozšíření sankcí kvůli spornému průzkumu zásoby ropy a zemního plynu, který Turecko vede ve Středomoří. Otázkou se budou dnes zabývat i ministři zahraničí členských zemí. O rozšíření sankcí by měly rozhodnout hlavy států EU na summitu, který se uskuteční tento týden v Bruselu. Turecko dnes uvedlo, že se nenechá zastrašit

4.12.2020 Čína představuje největší hrozbu pro demokracii a svobodu ve světě od druhé světové války. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedl ředitel amerických tajných služeb John Ratcliffe (ČTK) 

29.11.2020 Při raketovém útoku byla dnes zasažena rafinérie na severu Iráku. Kvůli požáru musel být provoz zařízení přerušen. K akci se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS). V rafinérii Sínija v provincii Saláhaddín začal po zásahu hořet zásobník paliva. Ministerstvo ropného průmyslu oznámilo, že nikdo nebyl zraněn, útok způsobil menší materiální škody.

Po několika hodinách byl požár uhašen a rafinérie, která má denní kapacitu 30 000 barelů, obnovila provoz.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/islamsky-stat-zasahl-raketami-irackou-ropnou-rafinerii-40343680#<br>

27.11.2020 Prominentní íránský nukleární fyzik Mohsen Fachrízádeh podlehl v nemocnici zraněním, která utrpěl při pátečním útoku nedaleko Teheránu. Západní zdroje Fachrízádeha označují za šéfa íránského programu jaderných zbraní. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ve své reakci na Twitteru naznačil, že je za útokem Izrael.

Velitel íránských revolučních gard sdělil, že Írán v minulosti vraždy svých jaderných odborníků a udělá to i nyní. Vzniká riziko odvety a nového kola regionálního konfliktu. Íránské vedení by mělo prokázat moudrost a počkat, až bude u moci odpovědné americké vedení, a odolat touze potrestat pachatele," Zástupce vedení libanonského Hizballáhu, který je spojencem Íránu, šajch Naím Kásim prohlásil, že reakce na vraždu je v rukou Íránu. Podle něj Fachrízádeha zabili lidé podporovaní "Amerikou a Izraelem a vražda je součástí války proti Íránu".

  • "Sionisté se snaží v posledních dnech politického života svého spojence zvýšit tlak na Írán a zahájit otevřenou válku
  • Izraelský tisk v minulých dnech upozornil, že se izraelská armáda připravuje na možnost, že americký prezident Donald Trump před svým lednovým odchodem z úřadu nařídí útok na Írán. Mezi izraelským vedením podle tisku převládá názor, že poslední týdny Trumpova úřadováním budou "velmi citlivé" období.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/iransky-jaderny-fyzik-podlehl-zranenim-po-utoku-u-teheranu-za-zlocinem-udajne-stoji-izrael.A201127_224003_ln_zahranici_liev?

23.11.2020 Izraelská média v pondělí informují, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu tajně letěl do Saúdské Arábie, kde se setkal s korunním princem Muhammadem bin Salmánem, píše agentura AP. Podle AP by se jednalo o vůbec první setkání čelných saúdských a izraelských představitelů. V Saúdské Arábii v neděli jednal také americký ministr zahraničí 

  • Podle izraelských médií, která se odvolávají na nejmenovaného izraelského představitele, se společně s Netanjahuem do Saúdské Arábie vydal i Josi Cohen, šéf izraelské tajné služby Mossad.
  • Pompeo se podle Reuters snažil vlivný stát Perského zálivu přesvědčit, aby následoval Spojené arabské emiráty a Bahrajn a navázal po jejich vzoru oficiální vztahy s Izraelem. Rijád však zatím normalizaci vztahů s Izraelem odmítá a uvádí, že nejprve je potřeba zaměřit se na palestinské snahy o vytvoření samostatného státu.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/izraelska-media-pisi-o-tajne-navsteve-netanjahua-v-saudske-arabii.A201123_103011_ln_zahranici_lihla

7.11.2020 18:22 Kandidát Demokratické strany Joe Biden byl podle amerických médií zvolen novým prezidentem Spojených států. Agentura AP i televize NBC a CNN skoro čtyři dny po uzavření volebních místností vyhodnotily, že bývalý viceprezident ovládl hlasování i v klíčovém státě Pensylvánie a má tak zajištěnou většinu ve sboru volitelů. Biden bude 46. šestou hlavou státu v amerických dějinách a zároveň nejstarším nastupujícím prezidentem v historii USA

26.10.2020 Čína podle tamní diplomacie uvalí blíže neupřesněné sankce na obranné divize společností Boeing, Lockheed Martin a Raytheon poté, co USA minulý týden schválily zbojní kontrakty na Tchaj-wan za 1,8 mld. USD(Bloomberg)

9.10.2020 USA ve čtvrtek uvalily nové sankce vůči íránskému finančnímu sektoru a zaměřily se na 18 bank ve snaze dále dusit íránské příjmy, když Washington zvyšuje tlak na Teherán týdny před americkými volbami (Reuters) 

9.10.2020 Ruský prezident Vladimir Putin pozval ministry zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu na dnešek do Moskvy k jednáním o zastavení bojů v Náhorním Karabachu (ČTK) 

15.9.2020 Zástupci Spojených arabských emirátů (SAE) a Bahrajnu podepsali ve Washingtonu přelomovou dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem. Americký prezident Donald Trump označil normalizaci vztahů obou arabských zemí s židovským státem za počátek "nového Blízkého východu". Rozhodnutí o normalizaci vztahů s Izraelem oznámily SAE v polovině srpna. Byly tehdy teprve třetí arabskou zemí, která se k podobnému kroku rozhodla. Naposledy tak učinilo Jordánsko v roce 1994 a před ním Egypt v roce 1979.

https://www.e15.cz/zahranicni/era-noveho-blizkeho-vychodu-sae-a-bahrajn-podepsaly-prelomovou-dohodu-s-izraelem-1373291?

10.9.2020 Pokud Turecko nezačne s Řeckem jednat o situaci ve východním Středomoří, evropští premiéři by měli 24. září na summitu Evropské rady rozhodnout o uvalení sankcí. Myslí si to řecký premiér Kyriakos Mitsotakis (The Capitals)

7.9.2020 Srbsko a Kosovo po pátečním jednání ve Washingtonu za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že normalizují své hospodářské vztahy. Dohoda o ekonomické normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem obsahuje především závazky ohledně infrastrukturních projektů. Součástí ujednání jsou i dohody s Izraelem: Bělehrad přesune své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma a Priština a židovský stát navážou oficiální diplomatické styky (ČTK) 

29.8.2020 Turecko dnes zahájilo severozápadně od Kypru dvoutýdenní vojenské cvičení. Ve východním Středomoří v posledních týdnech narůstá napětí kvůli sporu Řecka a Turecka o průzkum těžby ropy a zemního plynu. Průzkumy, které Turecko provádí, Řecko považuje za narušení své suverenity. (ČTK)

27.8.2020 Čína ve středu vypálila ze svého území do Jihočínského moře dvě balistické rakety určené k ničení letadlových lodí. Udělala to poté, co nad Jihočínským mořem, kde se konají manévry čínského námořnictva, přeletěl americký špionážní letoun U-2. USA v odvetu uvalily sankce na společnosti podílející se na militarizaci Jihočínského moře. Čína si klade nároky na 90 procent rozlohy moře, ale mezinárodní společenství je neuznává.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-vypalila-rakety-proti-letadlovym-lodim-jako-varovani-pro-usa-40334595#

26.8.2020 Řecko, Francie, Itálie a Kypr dnes zahajují společné vojenské cvičení ve východním Středomoří. Informovala o tom agentura AFP. V oblasti roste napětí kvůli sporu Řecka a Turecka o průzkum těžby ropy a zemního plynu. Společné manévry čtyř zemí mají jižně od Kréty začít dnes a skončit v pátek.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/napeti-ve-stredomori-sili-recko-a-dalsi-staty-postrasi-turky-cvicenim-117371#

26.8.2020 Německý ministr zahraničí Heiko Maas včera vyzval Řecko a Turecko k dialogu ve sporu o průzkum těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří. Sebemenší incident může vést ke katastrofě (ČTK) 

25.8.2020 Řekové i Turci zahájili v úterý ráno vojenská cvičení u řeckého ostrova Kréta. Obě země v současnosti vedou spor kvůli průzkumu ložisek zemního plynu a ropy ve východním Středomoří. Vzájemné provokace trvají již několik měsíců.

Vojenská cvičení obou zemí poblíž Kréty následovala poté, co Turci v pondělí oznámili, že činnost jejich průzkumné lodi Oruç Reis, která nedaleko řeckého ostrova Rhodos zkoumá zásoby podmořských surovin, bude prodloužena o čtyři dny do 27. srpna.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/sebemensi-jiskra-muze-vest-ke-katastrofe-rekove-i-turci-poradaji-u-krety-vojenske-manevry.A200825_163934_ln_zahranici_ele

24.8.2020 V neděli uběhlo 46 dní od začátku protivládních protestů v Bulharsku. Tisíce Bulharů volají po rezignaci vlády, kterou podle kritiků zmítají korupční skandály. Po změnách ve vládním kabinetu volá i prezident Rumen Radev. Prezident doslova požaduje, aby "z exekutivy a prokuratury vypadla mafie". Premiér Bojko Borisov však rezignovat nehodlá. Místo toho vládnoucí strana GERB představila návrh nové ústavy, která posiluje moc nejvyššího státního zástupce, a naopak oslabuje moc prezidenta (The Capitals)

19.8.2020 Americký prezident Donald Trump včera prohlásil, že očekávané masivní využívání korespondenčního hlasování v listopadových prezidentských volbách povede k tolika podvodům, že se kvůli tomu bude muset nejsledovanější hlasování na světě zřejmě opakovat

19.8.2020 Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vyzvala Evropskou unii, aby neuznala výsledek prezidentských voleb z 9. srpna, který odpůrci režimu považují za zfalšovaný.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/cichanouska-apeluje-na-eu-aby-neuznala-prezidentske-volby.A200819_091249_ln_zahranici_hetom?

19.8.2020 Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita v úterý rezignoval a rozpustil parlament poté, co ho vzbouřenci zajali. Země již čelí džihádistickému povstání a masovým protestům (Reuters)

18.8.2020 Vzbouřenci v Mali zadrželi prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu a premiéra Bouboua Cissého, oznámil podle agentury AFP jeden z šéfů povstalců. "Můžeme vám říct, že prezident a premiér jsou v našich rukou. Zadrželi jsme je v (prezidentově) domě," uvedl voják, který nechtěl být jmenován.

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/v-mali-vypukla-vojenska-vzpoura-prezident-i-premier-jsou-v-nasich-rukou-vzkazali-vzbourenci-1372510?

16.8.2020 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se nehodlá řídit příkazy z ciziny a uspořádat nové volby. Řekl to dnes svým příznivcům, kteří se shromáždili na demonstraci v Minsku. Zároveň odmítl tvrzení opozice, že byly výsledky hlasování zfalšované. Své příznivce vyzval, aby bránili běloruskou nezávislost, kterou podle něj ohrožuje Severoatlantická aliance. NATO jeho tvrzení odmítlo.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/v-belorusku-prituhuje-lukasenko-znovu-volal-putinovi-nove-volby-vypsat-nehodla.A200816_100424_ln_zahranici_ele?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

15.8.2020 Proč má USA zájem o Česko, Hynek Kmoníček. Lidovky.cz: Skoro ve všech veřejných vystoupeních zmínil ministr zahraničí USA Mike Pompeo svoji vojenskou minulost. To patří k nějakému nepsanému pravidlu během zahraničních návštěv?

To může mít dva důvody. Tím prvním je, že tato návštěva v sobě obsahuje symboliku americké role při ukončení 2. světové války. Zároveň se odehrává v srpnu, kdy si připomínáme invazi z roku 1968. A pak je tu revoluce o dvacet let později. Tam Mike Pompeo vždy vidí vojenský komponent. Logicky si v tom snaží najít svůj vlastní příspěvek.

Kdybych si měl zaspekulovat, druhým důvodem je to, že za čtyři pět let by mohl Pompeo kandidovat na vyšší post. Možná i prezidenta USA. Vojenská nebo bezpečnostní kariéra je u republikánů jednou z věcí, které případnému kandidátovi pomáhají. Stačí se podívat na George Bushe seniora.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/americky-zajem-o-cesko-neslo-o-symboliku-rika-kmonicek-navstevu-pompea-a-vysvetluje-proc.A200814_203750_ln_domov_ele

15.8.2020 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v sobotu na konferenci v Minsku oznámil, že se chystá situaci v Bělorusku projednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle Lukašenka, jehož režim čelí masivním demonstracím, se proti jeho zemi rozvíjí vnější agrese podle scénáře "barevné revoluce". Aktivita těchto protestních hnutí v minulosti vedla k pádu autoritářských vlád v některých postsovětských státech.

Dnešní ochrana Běloruska není nic míň než ochrana našeho prostoru Svazového státu, a příklad pro ostatní," vysvětlil prezident. Naráží tak na smlouvou o takzvaném Svazovém státu, politickém útvaru, který Bělorusko a Rusko před 20 lety formálně vytvořily.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/lukasenko-chce-jednat-s-putinem-deni-v-belorusku-se-tyka-celeho-postsovetskeho-prostoru.A200815_120337_ln_zahranici_tmr

15.8.2020 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v sobotu podepsal ve Varšavě dohodu, která umožní vyslat další tisícovku amerických vojáků na základny do Polska. Informovala o tom polská média. V současnosti je v Polsku asi 4500 amerických vojáků, kteří mají spolu s dalšími jednotkami NATO v Pobaltí odradit Rusko od případné agrese.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/do-polska-vyslou-dalsi-tisicovku-americkych-vojaku-pompeo-podepsal-dohodu-o-prohloubeni-obranne-spol.A200815_121315_ln_zahranici_ele?

13.8.2020 Francie navýší svou vojenskou přítomnost ve východním Středomoří, oznámil včera francouzský prezident Emmanuel Macron. Turecko v této souvislosti vyzval, aby ukončilo průzkum těžby ropy a zemního plynu ve sporné oblasti, který vedl ke zvýšení napětí mezi Ankarou a Aténami. Informovala o tom agentura Reuters

11.8.2020 Vražda gruzínského občana v berlínském parku, ze němečtí státní zástupci obviňují pobočku ruského státu, představuje vážnou zátěž pro vztahy mezi oběma zeměmi, uvedl ministr zahraničí Heiko Maas. "Vražda v Tiergarten, o kterém se státní zástupci domnívají, že byla na zakázku ruského státního orgánu, vážně ovlivňuje náš vztah, a tak dávám jasně najevo, že budeme hájit bezpečnost našich lidí, online i offline," řekl ministr

11.8.2020 Ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo v Česku zahajuje svou cestu po střední Evropě. Jeho návštěva obsáhne mix bezpečnostních a obchodních témat, kterým zřejmě bude dominovat čínská otázka. Šéf americké diplomacie se sejde s nejvyššími představiteli země. 

"V Praze se ministr setká s premiérem Andrejem Babišem, aby prodiskutoval spolupráci na poli jaderné energetiky, Iniciativu Trojmoří a úsilí čelit škodlivým aktivitám Ruska a komunistické Číny," píše se v prohlášení amerického ministerstva zahraničí. Pompeo během svého středoevropského turné ale zavítá také do Slovinska, Rakouska a Polska. "Předpokládám, že to bude velmi důležitá a přínosná cesta,"
Geopolitika i plyn
Američtí vojáci ne, zbraně ano
dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech
aby z budování mobilních sítí páté generace vyloučili čínskou společnost Huawei

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/pompeo-prijizdi-vytrhnout-stredni-evropu-z-cinske-naruce-1372289?

11.8.2020 Na pražském ruzyňském letišti přistálo dnes ráno letadlo s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem, který tak zahájil návštěvu Česka. S českými politiky bude jednat zejména o kybernetické bezpečnosti, mobilních sítích páté generace (5G) a odpovědi na rostoucí vliv Ruska a Číny ve světě (ČTK) 

7.8.2020 Premiér Andrej Babiš (ANO) přivítá amerického ministra zahraničí Mikea Pompea ve středu v Kramářově vile. Při pracovním obědě budou jednat o kybernetické bezpečnosti, zkušenostech s bojem proti koronaviru, o zdravotnickém výzkumu a hospodářské spolupráci, uvedl v pátek na dotaz úřad vlády.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/babis-privita-pompea-ve-stredu-v-kramarove-vile-budou-jednat-o-koronaviru.A200807_172124_ln_domov_ele

7.8.2020 Téměř 60 tisíc Libanonců se už podepsalo pod petici požadující, aby Francie coby bývalá koloniální mocnost po příštích deset let převzala mandát nad Libanonem. Petici podporují lidé, kteří nevěří, že je možné dosáhnout jakýmkoli jiným způsobem změnu vedení státu. (ČTK) 

5.8.2020 Libanon: Podle nejnovější bilance zveřejněné Červeným křížem výbuch skladu v Bejrútu nepřežilo už více než sto lidí. Zraněno je na 4000 lidí a záchranáři po dalších stále pátrají v troskách. Až čtvrt milionu lidí přišlo podle libanonské televize MTV během chvíle o střechu nad hlavou.

  • explozi způsobilo 2700 tun ledku, šlo o "nebezpečný sklad" a že se o něm vědělo od roku 2014 
  • Tlaková vlna způsobila rozsáhlé škody, vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně a byla citelná a slyšitelná až na Kypru, vzdáleném od Libanonu více než 200 kilometrů. Ulice v metropoly zasypalo sklo a sutiny. 
  • Výbuch v přístavu zničil také obilná sila, ve kterých bylo podle odhadů až 85 procent libanonské úrody. Podle ministra hospodářství a obchodu je veškerá pšenice kontaminovaná a nedá se spotřebovat. Výpadek má nahradit posílení dovozu ze zahraničí, který teď pokrývá asi 80 procent libanonské spotřeby obilí. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/exploze-v-bejrutu-nejmene-deset-mrtvych-a-stovky-zranenych-114760#

24.7.2020 Istanbulská Hagia Sofia se stala mešitou, v pátek odstartovaly první velké modlitby

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/istanbulska-hagia-sofia-se-stala-mesitou-v-patek-odstartovaly-prvni-velke-modlitby-1371813?

14.7.2020 Snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa izolovat Írán kvůli jeho jaderným ambicím přijde zřejmě vniveč. Dohoda Teheránu s Pekingem o vzájemné spolupráci přinese do Íránu miliardy čínských investic. Írán podepsal vojensko-obchodní dohodu s Čínou, která spojí největší Trumpovy nepřátele. Osmnáctistránkový dokument může změnit poměry na celém Blízkém východě, kde sice islámská republika platí za rostoucí mocnost, zároveň je ale ve stále větší izolaci a čelí zničujícím sankcím. To vše se nyní může změnit.

  • Ropa do Číny, investice do Íránu
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/trumpovi-navzdory-cina-s-iranem-se-dohodly-na-vojenske-spolupraci-112377#

1.7.2020 Roztržka mezi Čínou a Austrálií nabírá na obrátkách. Po několika měsících diplomatických sporů, hackerských útoků a obviňování z narušování vnitřní politiky, australský premiér Scott Morrison oznámil, že zvýší výdaje na obranu a chce vytvořit protiváhu Číně v oblasti Oceánie.

Austrálie se musí připravit na nové světové uspořádání po pandemii nemoci covid-19. Na svět, který bude "chudší, nebezpečnější a chaotičtější", uvedl na středeční tiskové konferenci australský premiér Morrison. Představil na ní novou agresivnější obrannou strategii, která má podle australské televize ABC za cíl postavit se Číně v regionálních sporech.

Konfliktní vztahy obou zemí se promítají i do ekonomické roviny. Peking již 12. května přestal odebírat hovězí maso ze čtyř velkých australských jatek s odvoláním na "zdravotní záležitosti". O pár dní později narostla cla na dovoz australského ječmene o 80 procent.Čína představuje pro Austrálii největšího obchodního partnera. V současné situaci, kdy je i australské hospodářství poškozené pandemií koronaviru, jde o významné kroky. V roce 2018 dosáhl celkový objem obchodu mezi oběma zeměmi astronomické výše 214 miliard dolarů.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/australie-se-chysta-na-nebezpecnejsi-svet-po-roztrzkach-s-cinou-prida-armade-miliardy.A200701_141313_ln_zahranici_mha?

1.7.2020 Francie přerušila svou účast v námořní misi NATO u libyjského pobřeží po dřívějším střetu s tureckými plavidly. Informovala agentura AP, která zároveň doplnila, že francouzské rozhodnutí přichází v době rostoucího napětí ohledně Libye v rámci Severoatlantické aliance.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/francie-kvuli-incidentu-s-tureckem-prerusila-ucast-v-misi-nato-u-libye.A200701_174427_ln_zahranici_ele?

19.6.2020 Těžební loď jménem Dobyvatel pod tureckou vlajkou minulý týden vyplula od břehů Antálie směrem ke Krétě. Doprovázejí ji turecká válečná plavidla. Ankara tím chce posílit své zájmy ve Středozemním moři. Turecko se snaží pro sebe zajistit maximální množství nalezišť zemního plynu a současně zbavit jiné státy, jako je třeba Egypt nebo Izrael, možnosti exportovat jejich plyn do Evropy po moři. Znovu se tak vrací do hry spory o hranice států pod středomořskou hladinou.

Řecko vytvořilo koalici pro těžbu plynu s Izraelem, Egyptem a Kyprem, tedy se zeměmi, které mají s Tureckem složité vztahy. V případě Kypru je situace o to složitější, že Turecko jako jediná země na světě uznává Severní Kypr, který se oddělil po zásahu turecké armády v roce 1974. Ankara tedy tvrdí, že ta naleziště, která jsou severně od ostrova, patří této separatistické republice. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66779730-recko-s-tureckem-si-vyhrozuji-kvuli-plynu-ve-stredomori-uvedomte-si-kde-je-vase-misto-vzkazuje-erdogan

17.6.2020 Severní Korea ve středu odmítla nabídku Jižní Koreje vyslat zvláštní vyslance, aby zmírnili zvyšující se napětí, a zastavila úsilí se usmířit. Slíbila, že přesune jednotky do pohraničních oblastí. Jihokorejský ministr pro sjednocení nabídl svou rezignaci a řekl, že nese odpovědnost za zhoršení vztahů mezi sousedy 

16.6.2020 Nejméně 20 indických vojáků bylo zabito při střetu s čínskými silami v sporné himálajské příhraniční oblasti. Několik týdnů trvající napětí mezi jadernými mocnostmi si vyžádalo první oběti. Čínští a indičtí vojáci se v ­pohraniční vysokohorské oblasti střetli s pomocí kamenů a železných tyčí, mrtvých jsou desítky.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/krvave-strety-mezi-cinou-a-indii-cinane-napadli-indy-zeleznymi-tycemi-s-ostnatym-dratem.A200617_171148_ln_zahranici_ele

https://www.bbc.com/news/world-asia-53061476?

10.3.2020 Zvláštní zpravodaj OSN na lidská práva v Íránu řekl, že požádal Teherán, aby dočasně propustil všechny vězně kvůli šíření nákazy koronavirem (Reuters) 

9.3.2020  Ropná cenová válka: kterou o víkendu rozpoutala Saúdská Arábie. Ropné království zlevnilo svým odběratelům v Americe, Evropě i Asii ropu tak dramaticky, že jim to "vyrazilo dech". Takové zlevnění saúdské ropy nenastalo za posledních více než dvacet let. Rijád se snaží dramatickým zlevněním získat větší tržní podíl, na úkor Ruska a vlastně všech dalších těžařských zemí, včetně USA s jejich břidličnými těžaři.

V důsledku se dnes cena ropy Brent propadla nejvýrazněji od války v Iráku roku 1991, po začátku obchodování v mžiku ztratila více než třicet procent. Vážně hrozí propad cen ropy pod úroveň třiceti dolarů za barel, nebo dokonce do blízkosti dvaceti dolarů za barel. Pokud by takové zlevnění bylo trvalejšího rázu, vyvolá nejen ekonomickou krizi podstatné části světové energetiky, ale také politické otřesy v zemích Zálivu, dost možné tedy i otřes geopolitický.

V prekérní situaci se ocitá také americký prezident Donald Trump. Na Rijád vždy tlačil, aby vytvářel podmínky pro zlevnění ropy. Levnou ropu pak v USA vydával za svůj poltický úspěch. Nyní však Rijád zlevňuje ropu "až příliš", natolik, že je ohrožena podstatná část amerického ropného průmyslu, zejména břidliční těžaři. Břidliční těžaři mají vyšší náklady produkce a nejsou při nízkých cenách suroviny ziskoví. Musí svoji produkci omezit. To znamená propouštět. Nezřídka k propouštění může dojít ve státech USA, které jsou pro Trumpa důležité z hlediska jeho boje o znovuzvolení.

Kromě koronaviru se tedy na trzích šíří dvě další zásadní nejistoty: co teď bude se světovou energetikou, co teď bude s Blízkým východem a kdo vlastně bude od příštího roku americkým prezidentem?

Můžeme očekávat v období 15. - 26.5.2019, nějakou krizi?

31.5.2019 žádná krize nenastala, pouze paradoxně poklesla cena ropy z 72,5 na 68 USD

  • nové sankce pro Irán (kromě zákazu exportu ropy je rozšířil i na suroviny - již se naplnily) a rostoucí napětí ve Venezuele
  • USA přesunují válečné síly do blízkosti Iránu  (bombardéry a letadlová loď), jaká bude reakce Evropy (je názorově roztříštěná), Číny a Ruska?
  • KLDR opakovaně testuje další rakety - to asi v současném dění nehraje klíčovou roli
  • astrologové (Venuše v býku a vytvoří konjunkci s uranem) předpokládají nějaký geopolitický problém (změní se paradigma), kde ropa hraje klíčovou roli (ropný šok, velké změny na burze), . více
  • další stupňující se cla pro Čínské zboží (od 11.5.2019 už 25% na vše) a 13.5. odvetná cla Číny
  • neudržitelné dluhy vyspělých zemích (spouštěč finanční krize
  • Bitcoin začíná výrazně růst, už je nad 6 000 USD, ropa a zlato stagnují (bitcoin je indikátorem rostoucího napětí) 13.5.2019 již nad 7 750USD
  • nová cla na auta exportovaná do USA z Evropy (19.5.2019) - obchodní válka s Evropou
  • co je pod pokličkou, co bude spouštěčem této nové krize? (válka ropných velmocí)

Můžeme očekávat kaskádovitý efekt: zdražování všeho zboží, sociální nepokoje, nárůst kriminality, růst úroků, ztráty majetku a na burze, napětí mezi státy EU a v celém světě....atd.

14.5.2019 Vytáhnou Čínané těžký vyjednávací kalibr v podobě redukce svých rezerv US vládních dluhopisů? Byli by sami proti sobě... střelila by si do vlastní nohy .Čína drží US Treasuries v rozsahu cca 1,13 biliónu USD z celkových 22 biliónů v oběhu. Její držení odpovídá cca 17,7% všech takových dluhopisů v držení zahraničních vlád. Během posledních 12 měsíců se objem držených prostředků snížil o cca 4%.

13.5.2019 Prezident Spojených států Donald Trump dnes na twitteru varoval Čínu, že pokud přistoupí k odvetným opatřením na zvýšení amerických dovozních cel, bude to pro ni mít ještě vážnější důsledky. Američany pak prezident vyzval, aby zboží nenakupovali v Číně. USA minulý týden v pátek zatížily dovoz čínského zboží v ročním objemu 200 miliard USD (4,6 bilionu Kč) clem ve výši 25 procent místo dosavadních deseti. Více

12.5.2019 Při "sabotážních operacích" neznámí útočníci poškodili u Hormuzského zálivu (emirát Fudžajra) dva tankery Saúdská Arábie, nejfrekventovanější námořní tepna, jíž v roce 2011 denně proplulo v průměru 14 tankerů se 17 miliony barelů ropy. Útoky se odehrály ve stejné době, kdy americký ministr zahraničí Mike Pompeo zamířil do Evropy, aby se svými protějšky diskutoval o budoucnosti regionu.

3.5.2019 Od konce května 2019 narůstá riziko vzniku "zástupných válek" ve Venezuele a Iránu - Arabský polostrov, společným jmenovatelem je ropa a USA, hrozí tzv. ropný šok, podobně jako v roce 1973, kdy cena Ropy stoupla o 400% více

3.4.2019 "NATO nemá v úmyslu rozmístit v Evropě jaderné rakety," prohlásil Stoltenberg. "NATO však vždy podnikne nezbytné kroky k přesvědčivému a účinnému odstrašení," v americkém Kongresu varoval před hrozbou, kterou pro Severoatlantickou alianci představuje "mnohem průbojnější Rusko". Moskvu přitom znovu vyzval, aby se vrátila k podmínkám smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

27.3.2019 Prezident USA Donald Trump tento týden uznal svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami. Považuje se to za vyjádření podpory premiéru Netanjahuovi před volbami 9. dubna. Česko podporuje společnou evropskou pozici i příslušné rezoluce RB OSN, které považují Golanské výšiny za okupované území (CNBC, ČTK)

Geopolitika, udržitelný svět
Geopolitika, udržitelný svět

USA

Jaké smlouvy vypověděli Spojené státy?

  • smlouva Nafta s Kanadou
  • smlouva TTIP s Evropou
  • smlouva INF smlouva s Ruskem
  • smlouva o Klimatických změnách v Paříži
  • smlouvu s Iránem
  • rozpoutali ochodní válku s Čínou, sankce s Ruskem (za Krym) a možná rozpoutají cla na auta s Evropou (cla, zatím nebyla odsunuta)

14.5.2019 Pompeo jednal s Lavrovem v Soči, předmětem besedy byla kromě dvoustranných vztahů situace ve Venezuele, v Sýrii a na Ukrajině, jaderné odzbrojení na Korejském poloostrově a dohoda o íránském jaderném programu, prohlásil Lavrov na tiskové konferenci, kterou poprvé po dlouhé době ministři zahraničí USA a Ruska uspořádali společně. více

13.5.2019 Čína oznámila, že plánuje zavést odvetná cla na americké zboží v objemu 60 mld. USD. Nová cla budou ve výši 5 až 25 procent a zasáhnou až 5000 amerických produktů. Platit budou od 1. června (Reuters) jako reakci na zla uvalená 10.5.2019

10.5.2019 USA dávají Číně cca 30 dní na dokončení dohody, nebo bude čelit clům na veškerý dovoz 

10.5.2019 Americký prezident Donald Trump na Twitteru: USA použijí peníze z dodatečných cel (které platí od dnešního dne ve výši 25%, dříve pouze 10%) na čínské zboží na nákup amerických zemědělských produktů na zahraniční humanitární pomoc (Reuters) - protože USA nemá kam prodat svoji produkci např. sóji (chce podpořit svoje farmáře), přestože Evropa nákup přislíbila). Čína bude na zvýšení cel jednat odvetnými kroky.

USA se snaží ovládat svět vojenskými intervencemi (Sýrie, možná intervence v S. Koreji, Venezuele, Iránu, Ukrajině), sankcemi (ropa, sankcemi na Rusko, Irán, Severní Koreu a tlačí na své partnery, aby tyto země bojkotovali a neobchodovali s nimi) a finančními institucemi (platby ropy v USD, ovládají banku pro mezinárodní zůčtování obchodních transakcí ve světě)

5.5.2019 USA pátku zvýší současné desetiprocentní clo na zboží z Číny v objemu 200 miliard dolarů (4,6 bilionu korun) ročně. Na twitteru to oznámil prezident Donald Trump. Clo bude nově činit 25 procent. Na twitteru to oznámil prezident Donald Trump, protože jednání s Čínou pokračují pomalu, přestože podle oficiální správy jednání probíhají dobře. USA také "zanedlouho" zavedou 25 % clo také na výrobky v objemu 325 miliard dolarů (7,5 bilionu korun), které zatím clu nepodléhají. více

23.4.2019 Americká zbrojovka Lockheed Martin v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 47 procent na 1,7 miliardy dolarů (39,1 miliardy korun), nárůst tržeb o 23% (14,3 miliardy USD), hodnota nevyřízených objednávek na konci čtvrtletí činila 133,5 miliardy dolarů, což bylo o tři miliardy více než v předchozím kvartálu

START III byl podepsán Washingtonem a Moskvou v roce 2010. Dohoda stanoví snížení jaderného arzenálu oběma stranami tak, aby na začátku roku 2018 celkový počet zbraní nepřekročil 700 mezikontinentálních balistických raket, balistických raket na ponorkách a těžkých bombardérech, stejně jako 1 550 hlavic a 800 nasazených a neprovozovaných odpalovacích zařízení. Smlouva START bude nadále fungovat až do roku 2021.

Rusko a Krym

6.4.2019 V Černém moři od 5.4.- 13.4.2019 probíhá společné cvičení Rumunska, Bulharska, Ukrajiny, Gruzie a NATO, kvůli němuž připlulo pět lodí aliančního námořnictva. Program cvičení je podle Hutchisonové zaměřený především na společnou obranu států NATO sdílejících vody Černého moře. Volby na Ukrajině kulminují 21.dubna 2019

18.3.2019 Rusko se rozhodlo rozmístit na anektovaném Krymu (Gvardějskoje) strategické bombardéry Tu-22M3 ( během několika let modernizovány tak, aby mohly překonat protiraketovou obranu "v kterémkoli bodu Evropy") schopné nést jaderné rakety, jako reakce na budování systému protiraketové obrany USA v Rumunsku (2016 Devesel na jihu Rumunska, systém protiraketové obrany Aegis Ashore). Ruská armáda na Krymu stíhací letouny MiG-29 a Su-27, protiraketové baterie S-300, S-400, Buk-M2 a Pancir a rakety Iskander, které mohou nést jadernou nálož

19.3.2019 Rusko popřelo, že na Krymu rozmístilo rakety Iskander a bombardéry Tu-22M3

NATO se také připravuje na kybernetickou válku s Ruskem otevřením center strategických komunikací v Rize, Lotyšsku a Tallinnu v Estonsku. Tato centra jsou zaměřena na "vyřazení sítí kritické infrastruktury potenciálního protivníka - především Ruska".

Rusko, Krym, Ukrajina

Venezuela

2.5.2019 Plán vzpoury " Operace svoboda"venezuelské opozice selhal. Maduro zůstává u moci, Madura k odstoupení nepřiměla ani prvomájová demonstrace, jež měla být tou největší v historii země. Prvomájová demonstrace měla být tou největší v historii země. Ulice ale nezavalila řeka lidí tak jako 23. ledna, kdy se Guaidó ujal funkce dočasného prezidenta. Bylo to další zklamání, a to jen den poté, co selhal Guiadův plán odstranit Madura skrze ozbrojené povstání. Narůstá zde riziko vojenské intervence USA (společný jmenovatel je ropa)

1.5.2019 Spojené státy jsou při současné politické krizi ve Venezuele připraveny podniknout v této jihoamerické zemi vojenský zásah (ministr zahraničí USA Mike Pompeo), Lavrov agresivní kroky" ve Venezuele budou mít pro USA vážné následky. "Pokud kubánští vojáci a milicionáři okamžitě neukončí vojenské a další operace, jejichž účelem je zabíjet a ničit ústavu Venezuely, bude na ostrov Kuba uvaleno plné a naprosté embargo společně s nejvyššími sankcemi," napsal Trump. 

27.3.2019 'Rusko musí pryč.' Trump vyzval Moskvu ke stažení vojáků z Venezuely (23.3. ve Venezuele přistálo cca 100 vojáků a 35 t nákladu), v případě, že tak Moskva neučiní, nechává šéf americké administrativy "všechny možnosti otevřené", mnozí z toho vyvozují možnost vojenské intervence USA

25.3.2019 podle informací amerického ministra zahraničí Mika Pompea na kongresu, který uvádí, že Washington je připraven vynaložit až 500 milionů dolarů na změnu vlády ve Venezuele 

19.3.2019 Jednání o Venezuele: Postoj Ruska a USA k situaci ve Venezuele se liší i po úterním jednání zástupců obou zemí v Římě. Moskva považuje za jediného prezidenta Nicoláse Madura, kdežto Washington jako hlavu státu uznává vůdce opozice Juana Guaidóa. Rozhovory prý ale byly pozitivní a uskuteční se další schůzky.

23.1.2019 Juan Guaydo prohlásil za prezidenta, byl uznán USA, Kanadou, některými latinsko americkými státy a některými zeměmi EU. Naopak Nicolase Madura podporují Rusko, Čína, Kuba, Bolívie, Nikaragua, Sýrie a Turecko

Čína

v současnosti probíhá obchodní válka mezi USA a Čínou, USA má výrazný obchodní deficit ve vzájemné obchodní výměně. Více

Není jasné jak se postaví Čína k sankcím USA vůči exportu Iránské ropy, podobná situace je ve Venezuele a narůstá tak riziko zástupného vojenského konfliktu

  • stává se globálním lídrem, který střídá na pozici světové jedničky USA
  • Čína vlastní dluhopisy USA v hodnotě cca 2-3 biliony USD
  • hrozba lokální války ve Venezuele (zájmy Číny a Rusko, proti tomu USA)
  • sociálně a ekonomicky kontrolovaná společnost jako nástroj (nejen loajality obyvatel - sociální bonus)
  • ovládnutí Čínského moře (velké zásoby ropy a zemního plynu)
  • nové budování hedvádné stezky (vodní a pevninská) - např. cesta prezidenta v březnu 2019 do Evropy
  • 5G a HUAWEI, tato společnost se stala technologickým lídrem ve světa (otevřený konflikt v podobě obchodní války s USA a jejich partnery)
  • Vesmírný program, sondy a mise na měsíc a další planety

Čína a Taiwan

  • Yuan se také staví za podporu invaze na Taiwan, na nějž si Čína dělá trvalý nárok. Napětí stoupá poté, co ostrov chce postavit vlastní ponorky v rámci programu, na němž se zřejmě podílet i USA. Čínský admirál hrozí invazí, že pokud US Navy použije Tchaj-wan jako svou námořní základnu. více, Zdroj: nationalinterest.org

Severní Korea

  • 14.4.2020 Severní Korea dnes vypálila několik střel s plochou dráhou letu o krátkém doletu do moře mezi Korejským poloostrovem a Japonskem, napsala agentura Reuters s odvoláním na velení jihokorejské armády (ČTK)
  • 14.5.2019 Spojené státy minulý týden oznámily, že zabavily severokorejskou nákladní loď (KLDR to považuje za porušení své suverenity), kterou KLDR používala k nelegálnímu vývozu uhlí. Jeho vývoz Severní Koreji zapovídají sankce OSN, které byly uvaleny kvůli tamějšímu jadernému a zbrojnímu programu.
  • 9.5.2019 Severní Korea dnes pravděpodobně odpálila 2 rakety krátkého doletu. Jedna ze střel urazila vzdálenost 420 km a druhá 270 km. Informovala o tom jihokorejská armáda. Jedná se o druhý obdobný zbrojní test KLDR za necelý týden, připomněly tiskové agentury (ČTK) 
  • 4.5.2018 KLDR vypálila rakety směrem k Japonskému moři více
  • 18.4.2019 Za Kimova dohledu testovala KLDR novou taktickou zbraň, která á "specifický způsob navádění letu" a "silnou hlavici" . Prvně od schůzky s Trumpem
  • 28. února 2019, setkání Trumpa a Kima v hanojském hotelu Metropole skončilo předčasně a bez výsledků, důvodem předčasného ukončení pravděpodobně bylo předání kusu papíru severokorejskému lídrovi, na němž ho otevřeně Trump vyzval, aby předal Spojeným státům severokorejské jaderné zbraně a palivo. Více

Turecko

více

  • 18.7.2019 Rusko je připraveno dodat Turecku víceúčelové stíhačky Su-35 náhradou za americké stroje F-35, jejichž prodej Ankaře hrozí Washington zablokovat.  více
  • 15.7.2019 Turecku o víkendu přistála další ruská letadla s komponenty ruského systému protiraketové obrany S-400. Oznámilo to turecké ministerstvo obrany. Dodávky, které začaly v pátek, vyvolaly napětí mezi Ankarou a USA, které pohrozily sankcemi a vyřazením turecké účasti z programu stíhacích letounů F-35. Agentura Bloomberg napsala, že americký prezident Donald Trump sankce vyhlásí pravděpodobně v aktuálním týdnu
  • 5.5.2019 Mezi Kyprem a Tureckem sílí napětí v reakci na to, že Ankara v pátek vyslala několik plavidel k pobřežním vodám řecké části Kypru. Turecko tam chce provádět průzkumné vrty kvůli těžbě plynu a ropy
  • 2.5.2019 výhlášeny sankce USA na dovoz Iránské ropy, které se týkají také Turecko (tlak USA na Turecko a další státy se zvyšuje)
  • 6.4.2019 Spojené státy zastavily dodávky materiálu nutného pro zajištění provozu tureckých bojových letadel F-35A Lightning II (Ankara chce koupit cca 10 těchto letounů). Důvodem je turecký nákup ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) S-400. více
  • Dvojí metr?? "Turecko a Řecko jsou členy NATO, Řecko má S-300, brzy budeme mít S-400. Proč by to měl být problém pro nás? Tento systém vlastní Čína, Bělorusko, Alžírsko av jednání jsou Indie, Saudská arábie více
  • Turecko očekává, že letouny F-35 z USA dostane v listopadu, USA to ale chtěji zablokovat kvůli dodávce S-400
  • Turecko a Rusko podepsaly září 2017 v Moskvě dohodu o dodávce čtyř jednotek systému protivzdušné obrany S-400 (dodávka systému v 7.2019) za 2,5 miliardy dolarů (57 miliard korun) v roce 2017.
  • konflikty s USA: neuspokojená Turecká žádost o vydání duchovního Fethullaha Gülena z USA , zadržování od roku 2016 pastora Andrewa Brunsona, (podezřelý ze špionáže a podpory terorismu) , dodávka raket F-35, spory kolem blízkovýchodní politiky a války v Sýrii

Irán

více

14.5.2019 Pokud Írán zaútočí, vyšlou USA na Blízký východ až 120 tisíc vojáků. Podobně jako při invazi v Iráku řekl minulý čtvrtek 9.5. Americký ministr obrany Patrick Shanahan více

13.5.2019 Írán oznámil, že další dodržovaní jaderné dohody podmiňuje exportem alespoň 1,5 milionu barelů ropy denně (Reuters) 

8.5.2019 Několik amerických bombardérů B-52 bylo posláno do oblasti Perského zálivu poté, co tam již vyplula loď Abraham Lincoln, aby reagovalo na možný íránský útok (informace, zřejmě od Izraele), píše agentura AFP. Podle německého listu Handelsblatt "hrozí v Perském zálivu nebezpečí konfrontace". 

8.5.2019 Donald Trump uvalil nové americké sankce na vývoz íránských průmyslových kovů a pohrozil dalšími kroky, pokud Írán "zásadně" nezmění své chování. Ohlášené opatření se dotkne íránského exportu železa, oceli, hliníku a mědi, které podle sdělení Bílého domu představují pro islámskou republiku kromě ropy největší zdroj exportních příjmů. USA dnes také varovaly Evropu, aby s Íránem neobchodovala. Francie dnes zopakovala, že se bude snažit, aby vzájemné finanční a exportní kanály s Teheránem zůstaly otevřené.

2.5..2019 Úplné embargo íránské ropy je tu, cena by se mohla vyšplhat až na 100 dolarů za barel v důsledku geopolitické situace. Ovlivní všechny včetně Česka, Ropa od začátku roku 2019 vzrostla o 33%, další růst by byl šokem, který poškodí průmysl, obchod, domácnosti a zrychlí inflaci...

V květnu 2018, Írán vyvážel více než 2,5 milionu barelů denně,po 12 měsících je to pouze 1 milion barelů

  • dovoz zastavili již Jižní Korea, Taiwan, Japonsko, Itálie a Řecko, rostoj Turecka, Indie a Číny je nejasný, pokud USA zaškrtí i tyto dovozy, Iran zablokuje Hormuzský průliv - hrozí Válka v Perském zálivu mezi ropnými monarchiemi a Spojenými státy na jedné straně a Íránem na straně druhé.
  • Pokud Spojené státy skutečně uspějí v odstranění Íránu z trhu s ropou, v létě dojde k nedostatku 1,7 milionu barelů ropy denně (USA zvyšují těžbu a tlačí na Saudskou Arábii, aby zvýřila těžu, zasedání OPEC je 25.5.2109  

6.5.2019 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo jednal v úterý na neohlášené návštěvě Bagdádu, protože Írán mezitím oznámil zastavit plnění "některých závazků" plynoucích z jaderné dohody podepsané v roce 2015. Zrušil plánované setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a se svým německým protějškem Heikem Maasem v Berlíně zrušil, zjevně právě kvůli návštěvě Iráku. Více

1.5..2019 Úplné embargo íránské ropy je tu, cena by se mohla vyšplhat až na 100 dolarů za barel. Ovlivní všechny včetně Česka, ropa od začátku roku 2019 vzrostla o 33%, další růst by byl šokem, který poškodí průmysl, domácnosti a zrychlí inflaci

29.4.2019 USA se rozhodly neprodloužit vyjímky na import iránské ropy pro 8 zemí - zpřísnění sankcí vůči Iránu. více

22.4.2019 USA chce blokovat export iránské ropy, tím že dovozci budou podléhat sankcím. Pokud se tak stane, bude Irán blokovat nejdůležitější kritické místo pro světový obchod s ropou, Hormuzský průliv, tedy pokud by Teheránu bylo zakázáno používat jej k vývozu ropy.

5.11.2018 Sankce USA proti íránskému ropnému průmyslu vstoupily v platnost dne 5. listopadu 2018. Omezení platí pro více než 700 bank, firem a jednotlivců v Evropě (Evropa hledá finanční mechanizmus jak sankce obejít) a Asii. Současně Spojené státy povolily dovoz omezeného množství íránské ropy pro 8 zemí - Čína, Indie, Jižní Korea, Japonsko, Itálie, Řecko, Turecko a Tchaj-wan. Povolení vyprší 2. května

8. května 2018, Trump oznámil stažení Spojených států od Společného komplexního akčního plánu (IFAP), který byl také podepsán Ruskem, Čínou, Francií, Německem a Spojeným královstvím. Tato dohoda přiměla Írán omezit jaderné aktivity výměnou za ukončení finančních a ekonomických sankcí. 

Brexit

více

  • 11.4.2019 Lídři 27 zemí EU odsouhlasili odklad brexitu do 31. října letošního roku, zabránilo se tak tvrdému brexitu 12.4.2019, VB může nejen ratifikovat smlouvu, ale také přehodnotit celou svou strategii okolo brexitu, formou nové deklarace. více

Rostoucí vliv států v uskupení BRICS (Čína, Indie, Rusko, Brazílie, Jiřní Afrika) na geopolitiku:

  • dynamicky rostoucí podíl na světovém HDP (nyní cca 30%), v součtu předstihly u HDP i země G7
  • dominují i z hlediska nerostných surovin, zemědělských plodin, či nadbytku pracovních sil (43% populace)
  • relativně nízká zadluženost států BRICS a nízká míra nezaměstnanosti
  • potenciál růstu populace a ekonomiky
  • více

Slovensko

  • nová prezidentka je zástupcem Izraele (působí proti vzniku osy Berlín (Celá Evropa) - Moskva (Turecko, Sýrie) - Peking (celý dálný východ))
  • vznik 2 nových vojenských základen na skladovánímunce na uzemí Slovenska
zobrazit více..
Loading...