Hormuzský průliv

Hormuzský průliv

Hormuzským průlivem mezi břehy Íránu a Ománu denně v tankerech propluje min. 17,4 mil. barelů ropy, necelá pětina celosvětové denní produkce. Hormuzkým průlivem (v nejužším místě je průliv široký 21 mil) proudí denně 21 miliónů barelů ropy = 21% globální spotřeby, plných 76% ropy a ropných destilátů, které prošly v roce 2018 průlivem skončilo na asijských trzích. 65% skončilo v Číně, Indii, Japonsku, Jižní Korei a Singapuru.

  • 0,5 milionů barelů ropy denně vyvážel Írán v květnu 2019. Loni v dubnu před vyhlášením amerických sankcí šlo denně na export 2,5 milionu barelů.
  • Pokud budeme chtít zablokovat Hormuzský průliv, učiníme tak veřejně a přihlásíme se k tomu," uvedl v pondělí náčelník generálního štábu íránské armády generál Muhammad Bakerí. 
  • USA nutí importéry íránské ropy − Jižní Koreu, Japonsko, Indii, Čínu i Turecko −, aby se přeorientovali na jiné dodavatele. Evropští zákazníci − především Itálie a Řecko − už obchodování s Íránem zastavili. 

13.6.2019 Mike Pompeo navíc obvinili Írán ze čtvrtečního útoku na dva tankery. verzi podpořila jen Velká Británie. Další země jsou opatrnější a požadují detailní vyšetření případu. v době požáru tankerů byl v Teheránu na historické návštěvě japonský premiér Šinzó Abe a Japonsko chce nadále s Íránem obchodovat. Podobně hovoří i Čína. Podle listu New York Times v pátek jednal John Bolton s ministrem obrany Shanahanem a několika generály o vyslání 6000 vojáků do Perského zálivu.

zobrazit více..
Loading...