Krevní skupiny

Krevní skupiny

Krev zásobuje tělesné tkáně živinami a kyslíkem, odvádí zplodiny metabolismu a má i mnoho jiných důležitých funkcí. Udržuje třeba stálost rovnováhy vnitřního prostředí a její srážlivost se významně podílí na obranném mechanismu těla

Univerzální dárce je jedinec s krevní skupinou O Rh negativní a univerzální příjemce je jedinec s krevní skupinou AB, který může přijmout krev od jakéhokoliv dárce.

Není to přitom rozhodně poprvé, co se ukázalo, že určité krevní skupiny jsou náchylnější k některým nemocem. Je dobře známé například to, že lidé s krevní skupinou AB mají vyšší riziko mrtvice nebo jiných nemocí spojených s poškozením kognitivního vnímání. Krevní skupina 0 zase může mít vyšší riziko vzniku trombózy. Obecně se ukazuje, že u řady nemocí bývá velmi dobře odolný krevní typ B, ale u koronaviru má spíše průměrné výsledky a lépe si vede krevní skupina 0. 

Co krevní skupiny ovlivňují

Krevní skupiny jsou velmi důležitým faktorem příjmu potravy. Jednotlivé fenotypy ovlivňují, jakým způsobem je který typ potravy v těle zpracováván. Pokud se tedy rozhodnete držet dietu, je velmi důležité nejdříve určit, jakou máte krevní skupinu, a podle ní si složit vhodný jídelníček, který se vám bude dobře spalovat. Kromě metabolických pochodů má krevní skupina vliv především na schopnost reprodukce a náchylnost k chorobám.

Krevní skupiny a schopnost reprodukce

Při reprodukci vstupují do lidského plodu genetické vlastnosti rodičů a jeho schopnost vývoje je závislá především na tom, zda jsou Rh faktory a krevní skupiny rodičů kompatibilní. Pokud se setkají rodiče s odlišným Rh faktorem, je riziko ztráty plodu vždy vyšší, jelikož dochází k mísení Rh faktorů, které fungují jako vzájemně se napadající protilátky. Obdobný problém je pak také při dárcovství krve - zejména mladší typy krevních skupin mohou být transfuzí doplněny pouze kompatibilními typy.

Hlavní krevní skupiny jsou čtyři

Krevní skupina je dědičná. Existují čtyři hlavní krevní skupiny: A, B, AB a 0. Významnou roli hraje také Rh faktor, který může být pozitivní, nebo negativní. A protože existují i další faktory udávající podtypy, je krevních typů ve skutečnosti daleko více.

Pokud byste dostali špatný typ krve, imunitní reakce organismu by způsobila shlukování a rozpad krvinek. Došlo by k hemolýze (nadměrný rozpad červených krvinek), která vede k selhání orgánů a může způsobit i smrt. 

Krevní skupina A

Tato krevní skupina je vůbec tou nejčastější u nás, má ji asi 42 % lidí. Tito lidé mívají pevný stabilní charakter, bývají zodpovědní a rozhodně se jim vyplatí důvěřovat. Takové osobnosti bývají též velmi loajální, a to nejen ke své rodině a přátelům, ale také k zaměstnavateli, proto bývají tito lidé žádaní a spolehlivý pracovníci. Tito lidé jsou také klidní, seriózní a introvertní a častokrát záměrně potlačují své skutečné emoce. Měli by se naučit vyhýbat přemíře alkoholu, protože ten jim nedělá dobře po fyzické, ani psychické stránce.

  • Krevní skupina, tedy A, je mladší než krevní skupina 0 a vyvíjela se s rozvojem zemědělství a domestikace chovných zvířat. Vzhledem k méně aktivnímu životnímu stylu a změně stravy se začala vyvíjet druhá krevní skupina obsahující speciální látky a protilátky, které pomáhaly lidem správně se adaptovat na nové životní podmínky. 

Krevní skupina B

V ČR má tuto krevní skupinu asi 18 % lidí. Její majitelé bývají velmi aktivní a mají široké spektrum zájmů. Do jisté míry je to výhoda, protože působí dojmem vzdělaného člověka s rozhledem, ale může jim chybět cílevědomost v něčem skutečně uspět a nějakou disciplínu zcela ovládnout.

Jsou dobří tak nějak ve všem, ale v ničem zvláště nevynikají, což je může později v životě frustrovat. Navenek také působí veselým dojmem, jako baviči plni energie a nadšení, ale ne vždy se tak skutečně cítí. Mezi jejich záporné stránky patří také sobeckost, lenost, netrpělivost a výbušnost.

  • Krevní skupina B se začala rozvíjet až s výpravami do nových oblastí a jejich dobýváním. Také proto se v krvi začaly tvořit látky, které podporovaly schopnost adaptace cestovatelů na rychle se měnící prostředí nebo dlouhé cesty. Tato krevní skupina je označována jako krev cestovatelů. 
  • Mezi jednotlivými fenotypy představují jedinci s krevní skupinou B výjimečnou kategorii velmi přizpůsobivých osob, které jsou schopny se adaptovat i na výrazně náročné okolní podmínky včetně nedostatku stravy či extrémního počasí, ale také například na technologický pokrok. Jedná se o aktivní osoby, jež rády cestují a v kolektivu se velmi rychle zorientují. Náchylní jsou především ke kardiovaskulárním nemocem, cukrovce, chronické únavě a infekčním onemocněním. 

Krevní skupina AB

U nás není tato krevní skupina příliš častá. Tito lidé bývají často rozpolcení a nejednotní v tom, kým skutečně jsou. Jako by se v nich mísily charakteristiky dvou předchozích skupina a oni nevědí, která strana má vlastně navrch.

Často budí dojem, že mají vlastně dvě osobnosti - jednu, kterou ukazují navenek, a druhou, kterou si schovávají jen pro okruh svých nejbližších. Mezi jejich dobré vlastnosti patří spolehlivost a ochota pomoci, na druhou stranu mívají na sebe i lidi kolem sebe velké nároky a nebojí se vás počastovat kritickými slovy.

  • Krevní skupina je nejmladší a její vznik se datuje do moderního období. Vznikla spojením krevních skupin A a B a je typická obecně proměnlivou adaptační schopností. 

Krevní skupina 0

U nás má tuto krevní skupinu asi 20 % lidí. Tito lidé jsou otevření, expresivní a mají vášeň pro všechny a pro všechno. Bývají rodinnými vůdci, kteří mají rádi vše pod kontrolou. Milují nové projekty a výzvy a rádi se učí novým věcem

Často jsou hlavními vůdci celého kolektivu a nikdo si nedovolí jim v ničem oponovat. Neumí to ale dobře s penězi, často utrácejí za hlouposti a jsou také náchylní k pádu do dluhové pasti. Umí být i velmi žárliví, nezodpovědní a zbytečně vychloubační.

https://www.zdravestravovani.eu/krevni-skupina-ma-znacny-vliv-na-charakter-a-muze-odhalit-skryte-osobnostni-vlastnosti/

19.2.2021 Krevní skupiny mají vliv na celou řadu věcí. Jedna konkrétní se však od ostatních značně liší. Krevní skupiny jsou rozlišovány na základě přítomnosti specifických látek, které se v jejich struktuře objevují díky vývoji lidské rasy. Velmi zvláštními vlastnostmi si vyznačují především osoby s krevní skupinou B, jichž je v celkové populaci přibližně 11 %.

https://www.zdravestravovani.eu/krevni-skupiny-maji-vliv-na-celou-radu-veci-jedna-konkretni-se-vsak-od-ostatnich-znacne-lisi/?

1.12.2020 Krevní skupiny

Větší šance na infekci a vážnější průběh onemocnění

Obecně větší riziko nákazy a dále možného horšího průběhu onemocnění mají dvě krevní skupiny. Jejich nositelé tak mohou být znevýhodněni a měli by si dávat větší pozor. Naneštěstí však jde o varianty, které se v lidské populaci vyskytují nejčastěji a to konkrétně:

  • Krevní skupina A
  • Krevní skupina AB

Menší riziko nákazy koronavirem

Naopak lidé, kteří mají poměrně vzácnou krevní skupinu 0, jsou nejenom skvělými dárci krve, ale mají menší riziko nákazy koronavirem. A pokud se přeci jenom nakazí, průběh nemoci by měl být výrazně mírnější. I tak je však na místě opatrnost, protože proti této výhodě může hrát silně virulentní kmen viru, jeho velká dávka nebo další rizikové faktory, které někdy mohou být i skryté. Podobně na tom jsou také nositelé krevní skupiny B, kteří taktéž patří mezi méně ohroženou skupinu.

https://tajemnaasie.cz/2020/12/01/koronaviru-zalezi-na-krevni-skupine-jedna-varianta-prinasi-znacnou-vyhodu/?

zobrazit více..
Loading...