Nové nádraží Brno

p>Od pádu železné opony a rozpadu Sovětského svazu dominovaly dění na světové scéně Spojené státy americké. V posledních letech se ale o své místo na slunci uchází rychle se rozvíjející komunistická Čína, čeká nás nová studená válka?.  

Krizové momenty světového řádu jsou tedy tři: změna politického směřování Ruska, oslabení západních demokracií a posílení komunistické diktatury v Číně, která se umí velmi šikovně přizpůsobit, učit a je velmi úspěšná i hospodářsky. 

 • Čína ani USA nejsou připraveny dominantní postavení s jinou mocností sdílet. Obě země chtějí tuto roli hrát samostatně., ten druhý se musí podřídit
 • Naše budoucnost - i budoucnost našich dětí a vnoučat - závisí na tom, zda a jak bude fungovat mezinárodní řád.

Obchodní válka USA a Číny je hlavním nevojenským konfliktem 21. století. (boj o nového lídra na planetě, kdo zvítězí?), přeroste tento konflikt pokud nebude vyřešen do poloviny roku 2019 i v jinou formu konfliktu? (obchodní nerovnováha činní cca 378,7 miliardy dolarů ve prospěch Číny). Čína si obchodní válku nemůže dovolit....více

 • USA těží z toho, že mají největší spotřební trh na světe (tlačí partnery z pozice síly, aby přistupovali na dvoustranné dohody výhodné zejména pro USA)

Index geopolitických rizik vychází ze studie, kterou vypracovali D. Caldary a M. Iacoviella. Metodika je velmi jednoduchá: počítá výskyt slov souvisejících s geopolitickým napětím v nejvýznamnějších mezinárodních médiích. Zároveň se jedná o jediné měřítko geopolitických rizik, které zahrnuje historický pohled, datující se až do roku 1899. 

Geopolitical risk index
Geopolitical risk index

Kde hrozí akutní riziko zástupné války?

zástupné a lokální války se používají jako nástroj, aby globální mocnosti a vyspělé státy mohli nakupovat v bojujících zemích levněji suroviny (Kongo, Afgánistán, Sýrie, Irák, Libye, Venezuela atd.), případně těžit z jiných výhod na úkor protivníků (Ukrajina, Bělorusko a tím oslabit Rusko- být blíže k jeho zdrojům)

 • USA x Írán, zákaz exportu ropy a strategických surovin
 • USA x Venezuela, embargo na export ropy
 • Ukrajina, nová loutková vláda
 • USA x Severní Korea, hrozí preventivní úder na KLDR
 • Bělorusko
 • Turecko x Řecko
 • Nyní také probíhá biologická a technologická válka mezi globálními mocnostmi
 • Kolonizace Vesmíru a Měsíce (boj o ovládnutí surovinových zdrojů a moci nad planetou) - projekt Starlink (satelitní síť a vesmírné rakety)
 • Náhorní Karabach (2020)
 • více

28.8.2020 Turecko dnes zahájilo severozápadně od Kypru dvoutýdenní vojenské cvičení. Ve východním Středomoří v posledních týdnech narůstá napětí kvůli sporu Řecka a Turecka o průzkum těžby ropy a zemního plynu. Průzkumy, které Turecko provádí, Řecko považuje za narušení své suverenity. (ČTK)

16.8.2020 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se nehodlá řídit příkazy z ciziny a uspořádat nové volby. Řekl to dnes svým příznivcům, kteří se shromáždili na demonstraci v Minsku. Zároveň odmítl tvrzení opozice, že byly výsledky hlasování zfalšované. Své příznivce vyzval, aby bránili běloruskou nezávislost, kterou podle něj ohrožuje Severoatlantická aliance. NATO jeho tvrzení odmítlo.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/v-belorusku-prituhuje-lukasenko-znovu-volal-putinovi-nove-volby-vypsat-nehodla.A200816_100424_ln_zahranici_ele?

22.7.2020 V Egejském moři se stupňuje konflikt mezi Řeckem a Tureckem kvůli tureckým lodím zkoumajícím možnosti těžby ropy a plynu, které podle Atén vstoupily do řeckých vod. Ankara toto tvrzení odmítá, řecké námořnictvo však dnes do oblasti vyslalo plavidla a oznámilo stav pohotovosti, píší zahraniční média.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-egejskem-mori-se-stupnuje-konflikt-mezi-tureckem-a-reckem/1914807?

10.6.2020 Itálie a Řecko dosáhly v úterý průlomové dohody o vymezení exkluzivních ekonomických zón ve Středozemí. Řecko chce nyní podobnou dohodu uzavřít i s Egyptem. V podstatě by to znamenalo konec memoranda, které nedávno podepsalo Turecko s přechodnou vládou Libye. Memorandum vymezuje společnou námořní hranici mezi Tureckem a Libyi, přičemž Turecko si v něm nárokuje část východního Středomoří včetně těsného okolí řeckých ostrovů. Řecko se obává, že Turecko pakt zneužije k rozšíření těžby ve Středozemním moři (The Capitals/EurActiv)

28.2.2020 Nejméně 33 tureckých vojáků zahynulo a další tři desítky byly zraněny během náletu syrských vládních sil v Idlibu na severozápadě Sýrie, napsal turecký list Hürriet s odvoláním na informace Rahmi Dogana, guvernéra sousední turecké provincie Hatay. Rusko tvrdí, že turečtí vojáci zabití v Sýrii byli mezi útočícími povstalci. K Sýrii míří dvě ruské fregaty se střelami s plochou dráhou letu. 

24.2.2020 Prezident USA Trump říká, že USA poskytnout Indii armádní vrtulníky v hodnotě 3 mld. USD. Prezident také říká, že je spolu s Indií odhodlán odpovědět na hrozbu radikálního islámského terorismu. Na potlačení terorismu spolupracuje také s Pákistánem (Reuters) 

8.1.2020 Pokud by se dál vyhrotila situace na Blízkém východě, mohlo by to vést k dlouhodobému zvýšení cen ropy o 20 %, je přesvědčen šéf německého ekonomického institutu Ifo Clemens Fuest. Ještě horší by podle něj pro Evropu byly nepřímé dopady související například se zhoršením ekonomické situace v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy z Blízkého východu 

8.1.2020 Předsedkyně EK von der Leyenová říká, že EU v americko-čínském napětí nikdy nezapomene, na jaké straně stojí (Reuters) 

3.1.2020 Americký ministr zahraničí Pompeo řekl, že útok na Sulejmáního by legální a že zachránil životy Američanů. Nyní zvažuje riziko kyberútoků ze strany Íránu na USA. Na twitteru uvedl, že nadále zůstává zavázán deeskalaci konfliktu s Íránem (Reuters) 

 • Hormuzkým průlivem (v nejužším místě je průliv široký 21 mil) proudí denně 21 miliónů barelů ropy = 21% globální spotřeby, plných 76% ropy a ropných destilátů, které prošly v roce 2018 průlivem skončilo na asijských trzích. 65% skončilo v Číně, Indii, Japonsku, Jižní Korei a Singapuru.  

25.6.2019 Americký prezident Donald Trump se domnívá, že USA by neměly zajišťovat bezpečnost Hormuzského průlivu bez kompenzace od států, které tuto námořní cestu pro transport ropy využívají. Napsal to na twitteru. Nejmenovaný americký diplomat agentuře Reuters řekl, že USA sestavují spojeneckou koalici k ochraně dopravních cest v Perském zálivu, jejíž členové budou přispívat "finančně i materiálně"

21.6.2019 Indické námořnictvo vysílá do Ománského zálivu dvě válečné lodě, aby ochránilo lodní dopravu v zemi po sérii útoků na tankery v posledních šesti týdnech. 13. června byli poškozeny 2 tankery, a čtyři další byli poškozeni při útocích na pobřeží Spojených arabských emirátů 12. května.

19.6.2019 Turecko systém v hodnotě 2,5 miliardy dolarů už zakoupilo, dodávka má začít v červenci. Hrozí uvalení sankcí od července 2019 (klíčový je summit G20 koncem června). Bílý dům už dřív Ankaru varoval, že nákupem riskuje své členství v NATO. Může být zrušen jak kontrakt na dodávku stovky nejnovějších amerických stíhaček F-35, tak i výroba jejich komponentů v Turecku. více

14.6.2019 Čínské ministerstvo zahraničí dnes v reakci na čtvrteční útoky na dva tankery v Ománském zálivu uvedlo, že nikdo nechce, aby v regionu propukla válka, a vyzvalo strany konfliktu k dialogu. Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů mezitím zpochybnil důvěryhodnost šéfa íránské diplomacie (ČTK)

14.6.2019 USA připsaly odpovědnost za včerejší útok na dva ropné tankery Íránu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že o tom svědčí způsob provedení a použité zbraně. Podle ministra chce Írán zvýšit regionální napětí a narušit dopravu ropy (ČTK) více

7.6.2019 Ruský prezident Vladimir Putin dal včera najevo, že nechá za dva roky vypršet novou smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (START), neprojeví-li Spojené státy zájem o její prodloužení (ČTK) 

6.6.2019 Šéf Rosněfti Igor Sečin říká, že USA používají energii jako politickou zbraň a že americký zlatý věk energií se pro jiné země stal "obdobím energetického kolonialismu"(Reuters) 

6.6.2019 USA chtějí prodat tanky a další zbraně v hodnotě 2 mld. USD na Tchaj-wan. S odvoláním na nejmenované činitele o tom včera informovala agentura Reuters. Pokud se obchod opravdu uskuteční, je pravděpodobné, že proti němu bude Čína protestovat, protože považuje ostrovní Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii 

5.6.2019 Řecko dnes předalo Německu diplomatickou nótu, v níž Berlín vyzývá k zahájení rozhovorů o reparacích za škody, které země utrpěla za první i druhé světové války. S odvoláním na prohlášení řeckého ministerstva zahraničí o tom informovala agentura DPA. Řecká expertní komise před třemi lety vypočítala dlužnou částku na 290 mld. eur. Německo nároky Řecka odmítá s tím, že na ně nemá právní nárok 

Geopolitika, zprávy:

7.12.2020 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis navrhne ostatním členským států EU, aby zavedly na Turecko zbrojní embargo. Píše to dnes deník Ekathimerini. Řecko bude žádat o rozšíření sankcí kvůli spornému průzkumu zásoby ropy a zemního plynu, který Turecko vede ve Středomoří. Otázkou se budou dnes zabývat i ministři zahraničí členských zemí. O rozšíření sankcí by měly rozhodnout hlavy států EU na summitu, který se uskuteční tento týden v Bruselu. Turecko dnes uvedlo, že se nenechá zastrašit

4.12.2020 Čína představuje největší hrozbu pro demokracii a svobodu ve světě od druhé světové války. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedl ředitel amerických tajných služeb John Ratcliffe (ČTK) 

29.11.2020 Při raketovém útoku byla dnes zasažena rafinérie na severu Iráku. Kvůli požáru musel být provoz zařízení přerušen. K akci se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS). V rafinérii Sínija v provincii Saláhaddín začal po zásahu hořet zásobník paliva. Ministerstvo ropného průmyslu oznámilo, že nikdo nebyl zraněn, útok způsobil menší materiální škody.

Po několika hodinách byl požár uhašen a rafinérie, která má denní kapacitu 30 000 barelů, obnovila provoz.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/islamsky-stat-zasahl-raketami-irackou-ropnou-rafinerii-40343680#<br>

27.11.2020 Prominentní íránský nukleární fyzik Mohsen Fachrízádeh podlehl v nemocnici zraněním, která utrpěl při pátečním útoku nedaleko Teheránu. Západní zdroje Fachrízádeha označují za šéfa íránského programu jaderných zbraní. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ve své reakci na Twitteru naznačil, že je za útokem Izrael.

Velitel íránských revolučních gard sdělil, že Írán v minulosti vraždy svých jaderných odborníků a udělá to i nyní. Vzniká riziko odvety a nového kola regionálního konfliktu. Íránské vedení by mělo prokázat moudrost a počkat, až bude u moci odpovědné americké vedení, a odolat touze potrestat pachatele," Zástupce vedení libanonského Hizballáhu, který je spojencem Íránu, šajch Naím Kásim prohlásil, že reakce na vraždu je v rukou Íránu. Podle něj Fachrízádeha zabili lidé podporovaní "Amerikou a Izraelem a vražda je součástí války proti Íránu".

 • "Sionisté se snaží v posledních dnech politického života svého spojence zvýšit tlak na Írán a zahájit otevřenou válku
 • Izraelský tisk v minulých dnech upozornil, že se izraelská armáda připravuje na možnost, že americký prezident Donald Trump před svým lednovým odchodem z úřadu nařídí útok na Írán. Mezi izraelským vedením podle tisku převládá názor, že poslední týdny Trumpova úřadováním budou "velmi citlivé" období.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/iransky-jaderny-fyzik-podlehl-zranenim-po-utoku-u-teheranu-za-zlocinem-udajne-stoji-izrael.A201127_224003_ln_zahranici_liev?

23.11.2020 Izraelská média v pondělí informují, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu tajně letěl do Saúdské Arábie, kde se setkal s korunním princem Muhammadem bin Salmánem, píše agentura AP. Podle AP by se jednalo o vůbec první setkání čelných saúdských a izraelských představitelů. V Saúdské Arábii v neděli jednal také americký ministr zahraničí 

 • Podle izraelských médií, která se odvolávají na nejmenovaného izraelského představitele, se společně s Netanjahuem do Saúdské Arábie vydal i Josi Cohen, šéf izraelské tajné služby Mossad.
 • Pompeo se podle Reuters snažil vlivný stát Perského zálivu přesvědčit, aby následoval Spojené arabské emiráty a Bahrajn a navázal po jejich vzoru oficiální vztahy s Izraelem. Rijád však zatím normalizaci vztahů s Izraelem odmítá a uvádí, že nejprve je potřeba zaměřit se na palestinské snahy o vytvoření samostatného státu.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/izraelska-media-pisi-o-tajne-navsteve-netanjahua-v-saudske-arabii.A201123_103011_ln_zahranici_lihla

7.11.2020 18:22 Kandidát Demokratické strany Joe Biden byl podle amerických médií zvolen novým prezidentem Spojených států. Agentura AP i televize NBC a CNN skoro čtyři dny po uzavření volebních místností vyhodnotily, že bývalý viceprezident ovládl hlasování i v klíčovém státě Pensylvánie a má tak zajištěnou většinu ve sboru volitelů. Biden bude 46. šestou hlavou státu v amerických dějinách a zároveň nejstarším nastupujícím prezidentem v historii USA

26.10.2020 Čína podle tamní diplomacie uvalí blíže neupřesněné sankce na obranné divize společností Boeing, Lockheed Martin a Raytheon poté, co USA minulý týden schválily zbojní kontrakty na Tchaj-wan za 1,8 mld. USD(Bloomberg)

9.10.2020 USA ve čtvrtek uvalily nové sankce vůči íránskému finančnímu sektoru a zaměřily se na 18 bank ve snaze dále dusit íránské příjmy, když Washington zvyšuje tlak na Teherán týdny před americkými volbami (Reuters) 

9.10.2020 Ruský prezident Vladimir Putin pozval ministry zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu na dnešek do Moskvy k jednáním o zastavení bojů v Náhorním Karabachu (ČTK) 

15.9.2020 Zástupci Spojených arabských emirátů (SAE) a Bahrajnu podepsali ve Washingtonu přelomovou dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem. Americký prezident Donald Trump označil normalizaci vztahů obou arabských zemí s židovským státem za počátek "nového Blízkého východu". Rozhodnutí o normalizaci vztahů s Izraelem oznámily SAE v polovině srpna. Byly tehdy teprve třetí arabskou zemí, která se k podobnému kroku rozhodla. Naposledy tak učinilo Jordánsko v roce 1994 a před ním Egypt v roce 1979.

https://www.e15.cz/zahranicni/era-noveho-blizkeho-vychodu-sae-a-bahrajn-podepsaly-prelomovou-dohodu-s-izraelem-1373291?

10.9.2020 Pokud Turecko nezačne s Řeckem jednat o situaci ve východním Středomoří, evropští premiéři by měli 24. září na summitu Evropské rady rozhodnout o uvalení sankcí. Myslí si to řecký premiér Kyriakos Mitsotakis (The Capitals)

7.9.2020 Srbsko a Kosovo po pátečním jednání ve Washingtonu za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že normalizují své hospodářské vztahy. Dohoda o ekonomické normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem obsahuje především závazky ohledně infrastrukturních projektů. Součástí ujednání jsou i dohody s Izraelem: Bělehrad přesune své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma a Priština a židovský stát navážou oficiální diplomatické styky (ČTK) 

29.8.2020 Turecko dnes zahájilo severozápadně od Kypru dvoutýdenní vojenské cvičení. Ve východním Středomoří v posledních týdnech narůstá napětí kvůli sporu Řecka a Turecka o průzkum těžby ropy a zemního plynu. Průzkumy, které Turecko provádí, Řecko považuje za narušení své suverenity. (ČTK)

27.8.2020 Čína ve středu vypálila ze svého území do Jihočínského moře dvě balistické rakety určené k ničení letadlových lodí. Udělala to poté, co nad Jihočínským mořem, kde se konají manévry čínského námořnictva, přeletěl americký špionážní letoun U-2. USA v odvetu uvalily sankce na společnosti podílející se na militarizaci Jihočínského moře. Čína si klade nároky na 90 procent rozlohy moře, ale mezinárodní společenství je neuznává.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-vypalila-rakety-proti-letadlovym-lodim-jako-varovani-pro-usa-40334595#

26.8.2020 Řecko, Francie, Itálie a Kypr dnes zahajují společné vojenské cvičení ve východním Středomoří. Informovala o tom agentura AFP. V oblasti roste napětí kvůli sporu Řecka a Turecka o průzkum těžby ropy a zemního plynu. Společné manévry čtyř zemí mají jižně od Kréty začít dnes a skončit v pátek.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/napeti-ve-stredomori-sili-recko-a-dalsi-staty-postrasi-turky-cvicenim-117371#

26.8.2020 Německý ministr zahraničí Heiko Maas včera vyzval Řecko a Turecko k dialogu ve sporu o průzkum těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří. Sebemenší incident může vést ke katastrofě (ČTK) 

25.8.2020 Řekové i Turci zahájili v úterý ráno vojenská cvičení u řeckého ostrova Kréta. Obě země v současnosti vedou spor kvůli průzkumu ložisek zemního plynu a ropy ve východním Středomoří. Vzájemné provokace trvají již několik měsíců.

Vojenská cvičení obou zemí poblíž Kréty následovala poté, co Turci v pondělí oznámili, že činnost jejich průzkumné lodi Oruç Reis, která nedaleko řeckého ostrova Rhodos zkoumá zásoby podmořských surovin, bude prodloužena o čtyři dny do 27. srpna.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/sebemensi-jiskra-muze-vest-ke-katastrofe-rekove-i-turci-poradaji-u-krety-vojenske-manevry.A200825_163934_ln_zahranici_ele

24.8.2020 V neděli uběhlo 46 dní od začátku protivládních protestů v Bulharsku. Tisíce Bulharů volají po rezignaci vlády, kterou podle kritiků zmítají korupční skandály. Po změnách ve vládním kabinetu volá i prezident Rumen Radev. Prezident doslova požaduje, aby "z exekutivy a prokuratury vypadla mafie". Premiér Bojko Borisov však rezignovat nehodlá. Místo toho vládnoucí strana GERB představila návrh nové ústavy, která posiluje moc nejvyššího státního zástupce, a naopak oslabuje moc prezidenta (The Capitals)

19.8.2020 Americký prezident Donald Trump včera prohlásil, že očekávané masivní využívání korespondenčního hlasování v listopadových prezidentských volbách povede k tolika podvodům, že se kvůli tomu bude muset nejsledovanější hlasování na světě zřejmě opakovat

19.8.2020 Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vyzvala Evropskou unii, aby neuznala výsledek prezidentských voleb z 9. srpna, který odpůrci režimu považují za zfalšovaný.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/cichanouska-apeluje-na-eu-aby-neuznala-prezidentske-volby.A200819_091249_ln_zahranici_hetom?

19.8.2020 Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita v úterý rezignoval a rozpustil parlament poté, co ho vzbouřenci zajali. Země již čelí džihádistickému povstání a masovým protestům (Reuters)

18.8.2020 Vzbouřenci v Mali zadrželi prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu a premiéra Bouboua Cissého, oznámil podle agentury AFP jeden z šéfů povstalců. "Můžeme vám říct, že prezident a premiér jsou v našich rukou. Zadrželi jsme je v (prezidentově) domě," uvedl voják, který nechtěl být jmenován.

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/v-mali-vypukla-vojenska-vzpoura-prezident-i-premier-jsou-v-nasich-rukou-vzkazali-vzbourenci-1372510?

16.8.2020 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se nehodlá řídit příkazy z ciziny a uspořádat nové volby. Řekl to dnes svým příznivcům, kteří se shromáždili na demonstraci v Minsku. Zároveň odmítl tvrzení opozice, že byly výsledky hlasování zfalšované. Své příznivce vyzval, aby bránili běloruskou nezávislost, kterou podle něj ohrožuje Severoatlantická aliance. NATO jeho tvrzení odmítlo.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/v-belorusku-prituhuje-lukasenko-znovu-volal-putinovi-nove-volby-vypsat-nehodla.A200816_100424_ln_zahranici_ele?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

15.8.2020 Proč má USA zájem o Česko, Hynek Kmoníček. Lidovky.cz: Skoro ve všech veřejných vystoupeních zmínil ministr zahraničí USA Mike Pompeo svoji vojenskou minulost. To patří k nějakému nepsanému pravidlu během zahraničních návštěv?

To může mít dva důvody. Tím prvním je, že tato návštěva v sobě obsahuje symboliku americké role při ukončení 2. světové války. Zároveň se odehrává v srpnu, kdy si připomínáme invazi z roku 1968. A pak je tu revoluce o dvacet let později. Tam Mike Pompeo vždy vidí vojenský komponent. Logicky si v tom snaží najít svůj vlastní příspěvek.

Kdybych si měl zaspekulovat, druhým důvodem je to, že za čtyři pět let by mohl Pompeo kandidovat na vyšší post. Možná i prezidenta USA. Vojenská nebo bezpečnostní kariéra je u republikánů jednou z věcí, které případnému kandidátovi pomáhají. Stačí se podívat na George Bushe seniora.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/americky-zajem-o-cesko-neslo-o-symboliku-rika-kmonicek-navstevu-pompea-a-vysvetluje-proc.A200814_203750_ln_domov_ele

15.8.2020 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v sobotu na konferenci v Minsku oznámil, že se chystá situaci v Bělorusku projednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle Lukašenka, jehož režim čelí masivním demonstracím, se proti jeho zemi rozvíjí vnější agrese podle scénáře "barevné revoluce". Aktivita těchto protestních hnutí v minulosti vedla k pádu autoritářských vlád v některých postsovětských státech.

Dnešní ochrana Běloruska není nic míň než ochrana našeho prostoru Svazového státu, a příklad pro ostatní," vysvětlil prezident. Naráží tak na smlouvou o takzvaném Svazovém státu, politickém útvaru, který Bělorusko a Rusko před 20 lety formálně vytvořily.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/lukasenko-chce-jednat-s-putinem-deni-v-belorusku-se-tyka-celeho-postsovetskeho-prostoru.A200815_120337_ln_zahranici_tmr

15.8.2020 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v sobotu podepsal ve Varšavě dohodu, která umožní vyslat další tisícovku amerických vojáků na základny do Polska. Informovala o tom polská média. V současnosti je v Polsku asi 4500 amerických vojáků, kteří mají spolu s dalšími jednotkami NATO v Pobaltí odradit Rusko od případné agrese.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/do-polska-vyslou-dalsi-tisicovku-americkych-vojaku-pompeo-podepsal-dohodu-o-prohloubeni-obranne-spol.A200815_121315_ln_zahranici_ele?

13.8.2020 Francie navýší svou vojenskou přítomnost ve východním Středomoří, oznámil včera francouzský prezident Emmanuel Macron. Turecko v této souvislosti vyzval, aby ukončilo průzkum těžby ropy a zemního plynu ve sporné oblasti, který vedl ke zvýšení napětí mezi Ankarou a Aténami. Informovala o tom agentura Reuters

11.8.2020 Vražda gruzínského občana v berlínském parku, ze němečtí státní zástupci obviňují pobočku ruského státu, představuje vážnou zátěž pro vztahy mezi oběma zeměmi, uvedl ministr zahraničí Heiko Maas. "Vražda v Tiergarten, o kterém se státní zástupci domnívají, že byla na zakázku ruského státního orgánu, vážně ovlivňuje náš vztah, a tak dávám jasně najevo, že budeme hájit bezpečnost našich lidí, online i offline," řekl ministr

11.8.2020 Ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo v Česku zahajuje svou cestu po střední Evropě. Jeho návštěva obsáhne mix bezpečnostních a obchodních témat, kterým zřejmě bude dominovat čínská otázka. Šéf americké diplomacie se sejde s nejvyššími představiteli země. 

"V Praze se ministr setká s premiérem Andrejem Babišem, aby prodiskutoval spolupráci na poli jaderné energetiky, Iniciativu Trojmoří a úsilí čelit škodlivým aktivitám Ruska a komunistické Číny," píše se v prohlášení amerického ministerstva zahraničí. Pompeo během svého středoevropského turné ale zavítá také do Slovinska, Rakouska a Polska. "Předpokládám, že to bude velmi důležitá a přínosná cesta,"
Geopolitika i plyn
Američtí vojáci ne, zbraně ano
dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech
aby z budování mobilních sítí páté generace vyloučili čínskou společnost Huawei

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/pompeo-prijizdi-vytrhnout-stredni-evropu-z-cinske-naruce-1372289?

11.8.2020 Na pražském ruzyňském letišti přistálo dnes ráno letadlo s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem, který tak zahájil návštěvu Česka. S českými politiky bude jednat zejména o kybernetické bezpečnosti, mobilních sítích páté generace (5G) a odpovědi na rostoucí vliv Ruska a Číny ve světě (ČTK) 

7.8.2020 Premiér Andrej Babiš (ANO) přivítá amerického ministra zahraničí Mikea Pompea ve středu v Kramářově vile. Při pracovním obědě budou jednat o kybernetické bezpečnosti, zkušenostech s bojem proti koronaviru, o zdravotnickém výzkumu a hospodářské spolupráci, uvedl v pátek na dotaz úřad vlády.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/babis-privita-pompea-ve-stredu-v-kramarove-vile-budou-jednat-o-koronaviru.A200807_172124_ln_domov_ele

7.8.2020 Téměř 60 tisíc Libanonců se už podepsalo pod petici požadující, aby Francie coby bývalá koloniální mocnost po příštích deset let převzala mandát nad Libanonem. Petici podporují lidé, kteří nevěří, že je možné dosáhnout jakýmkoli jiným způsobem změnu vedení státu. (ČTK) 

5.8.2020 Libanon: Podle nejnovější bilance zveřejněné Červeným křížem výbuch skladu v Bejrútu nepřežilo už více než sto lidí. Zraněno je na 4000 lidí a záchranáři po dalších stále pátrají v troskách. Až čtvrt milionu lidí přišlo podle libanonské televize MTV během chvíle o střechu nad hlavou.

 • explozi způsobilo 2700 tun ledku, šlo o "nebezpečný sklad" a že se o něm vědělo od roku 2014 
 • Tlaková vlna způsobila rozsáhlé škody, vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně a byla citelná a slyšitelná až na Kypru, vzdáleném od Libanonu více než 200 kilometrů. Ulice v metropoly zasypalo sklo a sutiny. 
 • Výbuch v přístavu zničil také obilná sila, ve kterých bylo podle odhadů až 85 procent libanonské úrody. Podle ministra hospodářství a obchodu je veškerá pšenice kontaminovaná a nedá se spotřebovat. Výpadek má nahradit posílení dovozu ze zahraničí, který teď pokrývá asi 80 procent libanonské spotřeby obilí. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/exploze-v-bejrutu-nejmene-deset-mrtvych-a-stovky-zranenych-114760#

24.7.2020 Istanbulská Hagia Sofia se stala mešitou, v pátek odstartovaly první velké modlitby

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/istanbulska-hagia-sofia-se-stala-mesitou-v-patek-odstartovaly-prvni-velke-modlitby-1371813?

14.7.2020 Snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa izolovat Írán kvůli jeho jaderným ambicím přijde zřejmě vniveč. Dohoda Teheránu s Pekingem o vzájemné spolupráci přinese do Íránu miliardy čínských investic. Írán podepsal vojensko-obchodní dohodu s Čínou, která spojí největší Trumpovy nepřátele. Osmnáctistránkový dokument může změnit poměry na celém Blízkém východě, kde sice islámská republika platí za rostoucí mocnost, zároveň je ale ve stále větší izolaci a čelí zničujícím sankcím. To vše se nyní může změnit.

 • Ropa do Číny, investice do Íránu
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/trumpovi-navzdory-cina-s-iranem-se-dohodly-na-vojenske-spolupraci-112377#

1.7.2020 Roztržka mezi Čínou a Austrálií nabírá na obrátkách. Po několika měsících diplomatických sporů, hackerských útoků a obviňování z narušování vnitřní politiky, australský premiér Scott Morrison oznámil, že zvýší výdaje na obranu a chce vytvořit protiváhu Číně v oblasti Oceánie.

Austrálie se musí připravit na nové světové uspořádání po pandemii nemoci covid-19. Na svět, který bude "chudší, nebezpečnější a chaotičtější", uvedl na středeční tiskové konferenci australský premiér Morrison. Představil na ní novou agresivnější obrannou strategii, která má podle australské televize ABC za cíl postavit se Číně v regionálních sporech.

Konfliktní vztahy obou zemí se promítají i do ekonomické roviny. Peking již 12. května přestal odebírat hovězí maso ze čtyř velkých australských jatek s odvoláním na "zdravotní záležitosti". O pár dní později narostla cla na dovoz australského ječmene o 80 procent.Čína představuje pro Austrálii největšího obchodního partnera. V současné situaci, kdy je i australské hospodářství poškozené pandemií koronaviru, jde o významné kroky. V roce 2018 dosáhl celkový objem obchodu mezi oběma zeměmi astronomické výše 214 miliard dolarů.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/australie-se-chysta-na-nebezpecnejsi-svet-po-roztrzkach-s-cinou-prida-armade-miliardy.A200701_141313_ln_zahranici_mha?

1.7.2020 Francie přerušila svou účast v námořní misi NATO u libyjského pobřeží po dřívějším střetu s tureckými plavidly. Informovala agentura AP, která zároveň doplnila, že francouzské rozhodnutí přichází v době rostoucího napětí ohledně Libye v rámci Severoatlantické aliance.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/francie-kvuli-incidentu-s-tureckem-prerusila-ucast-v-misi-nato-u-libye.A200701_174427_ln_zahranici_ele?

19.6.2020 Těžební loď jménem Dobyvatel pod tureckou vlajkou minulý týden vyplula od břehů Antálie směrem ke Krétě. Doprovázejí ji turecká válečná plavidla. Ankara tím chce posílit své zájmy ve Středozemním moři. Turecko se snaží pro sebe zajistit maximální množství nalezišť zemního plynu a současně zbavit jiné státy, jako je třeba Egypt nebo Izrael, možnosti exportovat jejich plyn do Evropy po moři. Znovu se tak vrací do hry spory o hranice států pod středomořskou hladinou.

Řecko vytvořilo koalici pro těžbu plynu s Izraelem, Egyptem a Kyprem, tedy se zeměmi, které mají s Tureckem složité vztahy. V případě Kypru je situace o to složitější, že Turecko jako jediná země na světě uznává Severní Kypr, který se oddělil po zásahu turecké armády v roce 1974. Ankara tedy tvrdí, že ta naleziště, která jsou severně od ostrova, patří této separatistické republice. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66779730-recko-s-tureckem-si-vyhrozuji-kvuli-plynu-ve-stredomori-uvedomte-si-kde-je-vase-misto-vzkazuje-erdogan

17.6.2020 Severní Korea ve středu odmítla nabídku Jižní Koreje vyslat zvláštní vyslance, aby zmírnili zvyšující se napětí, a zastavila úsilí se usmířit. Slíbila, že přesune jednotky do pohraničních oblastí. Jihokorejský ministr pro sjednocení nabídl svou rezignaci a řekl, že nese odpovědnost za zhoršení vztahů mezi sousedy 

16.6.2020 Nejméně 20 indických vojáků bylo zabito při střetu s čínskými silami v sporné himálajské příhraniční oblasti. Několik týdnů trvající napětí mezi jadernými mocnostmi si vyžádalo první oběti. Čínští a indičtí vojáci se v ­pohraniční vysokohorské oblasti střetli s pomocí kamenů a železných tyčí, mrtvých jsou desítky.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/krvave-strety-mezi-cinou-a-indii-cinane-napadli-indy-zeleznymi-tycemi-s-ostnatym-dratem.A200617_171148_ln_zahranici_ele

https://www.bbc.com/news/world-asia-53061476?

10.3.2020 Zvláštní zpravodaj OSN na lidská práva v Íránu řekl, že požádal Teherán, aby dočasně propustil všechny vězně kvůli šíření nákazy koronavirem (Reuters) 

9.3.2020  Ropná cenová válka: kterou o víkendu rozpoutala Saúdská Arábie. Ropné království zlevnilo svým odběratelům v Americe, Evropě i Asii ropu tak dramaticky, že jim to "vyrazilo dech". Takové zlevnění saúdské ropy nenastalo za posledních více než dvacet let. Rijád se snaží dramatickým zlevněním získat větší tržní podíl, na úkor Ruska a vlastně všech dalších těžařských zemí, včetně USA s jejich břidličnými těžaři.

V důsledku se dnes cena ropy Brent propadla nejvýrazněji od války v Iráku roku 1991, po začátku obchodování v mžiku ztratila více než třicet procent. Vážně hrozí propad cen ropy pod úroveň třiceti dolarů za barel, nebo dokonce do blízkosti dvaceti dolarů za barel. Pokud by takové zlevnění bylo trvalejšího rázu, vyvolá nejen ekonomickou krizi podstatné části světové energetiky, ale také politické otřesy v zemích Zálivu, dost možné tedy i otřes geopolitický.

V prekérní situaci se ocitá také americký prezident Donald Trump. Na Rijád vždy tlačil, aby vytvářel podmínky pro zlevnění ropy. Levnou ropu pak v USA vydával za svůj poltický úspěch. Nyní však Rijád zlevňuje ropu "až příliš", natolik, že je ohrožena podstatná část amerického ropného průmyslu, zejména břidliční těžaři. Břidliční těžaři mají vyšší náklady produkce a nejsou při nízkých cenách suroviny ziskoví. Musí svoji produkci omezit. To znamená propouštět. Nezřídka k propouštění může dojít ve státech USA, které jsou pro Trumpa důležité z hlediska jeho boje o znovuzvolení.

Kromě koronaviru se tedy na trzích šíří dvě další zásadní nejistoty: co teď bude se světovou energetikou, co teď bude s Blízkým východem a kdo vlastně bude od příštího roku americkým prezidentem?

Můžeme očekávat v období 15. - 26.5.2019, nějakou krizi?

31.5.2019 žádná krize nenastala, pouze paradoxně poklesla cena ropy z 72,5 na 68 USD

 • nové sankce pro Irán (kromě zákazu exportu ropy je rozšířil i na suroviny - již se naplnily) a rostoucí napětí ve Venezuele
 • USA přesunují válečné síly do blízkosti Iránu  (bombardéry a letadlová loď), jaká bude reakce Evropy (je názorově roztříštěná), Číny a Ruska?
 • KLDR opakovaně testuje další rakety - to asi v současném dění nehraje klíčovou roli
 • astrologové (Venuše v býku a vytvoří konjunkci s uranem) předpokládají nějaký geopolitický problém (změní se paradigma), kde ropa hraje klíčovou roli (ropný šok, velké změny na burze), . více
 • další stupňující se cla pro Čínské zboží (od 11.5.2019 už 25% na vše) a 13.5. odvetná cla Číny
 • neudržitelné dluhy vyspělých zemích (spouštěč finanční krize
 • Bitcoin začíná výrazně růst, už je nad 6 000 USD, ropa a zlato stagnují (bitcoin je indikátorem rostoucího napětí) 13.5.2019 již nad 7 750USD
 • nová cla na auta exportovaná do USA z Evropy (19.5.2019) - obchodní válka s Evropou
 • co je pod pokličkou, co bude spouštěčem této nové krize? (válka ropných velmocí)

Můžeme očekávat kaskádovitý efekt: zdražování všeho zboží, sociální nepokoje, nárůst kriminality, růst úroků, ztráty majetku a na burze, napětí mezi státy EU a v celém světě....atd.

14.5.2019 Vytáhnou Čínané těžký vyjednávací kalibr v podobě redukce svých rezerv US vládních dluhopisů? Byli by sami proti sobě... střelila by si do vlastní nohy .Čína drží US Treasuries v rozsahu cca 1,13 biliónu USD z celkových 22 biliónů v oběhu. Její držení odpovídá cca 17,7% všech takových dluhopisů v držení zahraničních vlád. Během posledních 12 měsíců se objem držených prostředků snížil o cca 4%.

13.5.2019 Prezident Spojených států Donald Trump dnes na twitteru varoval Čínu, že pokud přistoupí k odvetným opatřením na zvýšení amerických dovozních cel, bude to pro ni mít ještě vážnější důsledky. Američany pak prezident vyzval, aby zboží nenakupovali v Číně. USA minulý týden v pátek zatížily dovoz čínského zboží v ročním objemu 200 miliard USD (4,6 bilionu Kč) clem ve výši 25 procent místo dosavadních deseti. Více

12.5.2019 Při "sabotážních operacích" neznámí útočníci poškodili u Hormuzského zálivu (emirát Fudžajra) dva tankery Saúdská Arábie, nejfrekventovanější námořní tepna, jíž v roce 2011 denně proplulo v průměru 14 tankerů se 17 miliony barelů ropy. Útoky se odehrály ve stejné době, kdy americký ministr zahraničí Mike Pompeo zamířil do Evropy, aby se svými protějšky diskutoval o budoucnosti regionu.

3.5.2019 Od konce května 2019 narůstá riziko vzniku "zástupných válek" ve Venezuele a Iránu - Arabský polostrov, společným jmenovatelem je ropa a USA, hrozí tzv. ropný šok, podobně jako v roce 1973, kdy cena Ropy stoupla o 400% více

3.4.2019 "NATO nemá v úmyslu rozmístit v Evropě jaderné rakety," prohlásil Stoltenberg. "NATO však vždy podnikne nezbytné kroky k přesvědčivému a účinnému odstrašení," v americkém Kongresu varoval před hrozbou, kterou pro Severoatlantickou alianci představuje "mnohem průbojnější Rusko". Moskvu přitom znovu vyzval, aby se vrátila k podmínkám smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

27.3.2019 Prezident USA Donald Trump tento týden uznal svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami. Považuje se to za vyjádření podpory premiéru Netanjahuovi před volbami 9. dubna. Česko podporuje společnou evropskou pozici i příslušné rezoluce RB OSN, které považují Golanské výšiny za okupované území (CNBC, ČTK)

Geopolitika, udržitelný svět
Geopolitika, udržitelný svět

USA

Jaké smlouvy vypověděli Spojené státy?

 • smlouva Nafta s Kanadou
 • smlouva TTIP s Evropou
 • smlouva INF smlouva s Ruskem
 • smlouva o Klimatických změnách v Paříži
 • smlouvu s Iránem
 • rozpoutali ochodní válku s Čínou, sankce s Ruskem (za Krym) a možná rozpoutají cla na auta s Evropou (cla, zatím nebyla odsunuta)

14.5.2019 Pompeo jednal s Lavrovem v Soči, předmětem besedy byla kromě dvoustranných vztahů situace ve Venezuele, v Sýrii a na Ukrajině, jaderné odzbrojení na Korejském poloostrově a dohoda o íránském jaderném programu, prohlásil Lavrov na tiskové konferenci, kterou poprvé po dlouhé době ministři zahraničí USA a Ruska uspořádali společně. více

13.5.2019 Čína oznámila, že plánuje zavést odvetná cla na americké zboží v objemu 60 mld. USD. Nová cla budou ve výši 5 až 25 procent a zasáhnou až 5000 amerických produktů. Platit budou od 1. června (Reuters) jako reakci na zla uvalená 10.5.2019

10.5.2019 USA dávají Číně cca 30 dní na dokončení dohody, nebo bude čelit clům na veškerý dovoz 

10.5.2019 Americký prezident Donald Trump na Twitteru: USA použijí peníze z dodatečných cel (které platí od dnešního dne ve výši 25%, dříve pouze 10%) na čínské zboží na nákup amerických zemědělských produktů na zahraniční humanitární pomoc (Reuters) - protože USA nemá kam prodat svoji produkci např. sóji (chce podpořit svoje farmáře), přestože Evropa nákup přislíbila). Čína bude na zvýšení cel jednat odvetnými kroky.

USA se snaží ovládat svět vojenskými intervencemi (Sýrie, možná intervence v S. Koreji, Venezuele, Iránu, Ukrajině), sankcemi (ropa, sankcemi na Rusko, Irán, Severní Koreu a tlačí na své partnery, aby tyto země bojkotovali a neobchodovali s nimi) a finančními institucemi (platby ropy v USD, ovládají banku pro mezinárodní zůčtování obchodních transakcí ve světě)

5.5.2019 USA pátku zvýší současné desetiprocentní clo na zboží z Číny v objemu 200 miliard dolarů (4,6 bilionu korun) ročně. Na twitteru to oznámil prezident Donald Trump. Clo bude nově činit 25 procent. Na twitteru to oznámil prezident Donald Trump, protože jednání s Čínou pokračují pomalu, přestože podle oficiální správy jednání probíhají dobře. USA také "zanedlouho" zavedou 25 % clo také na výrobky v objemu 325 miliard dolarů (7,5 bilionu korun), které zatím clu nepodléhají. více

23.4.2019 Americká zbrojovka Lockheed Martin v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 47 procent na 1,7 miliardy dolarů (39,1 miliardy korun), nárůst tržeb o 23% (14,3 miliardy USD), hodnota nevyřízených objednávek na konci čtvrtletí činila 133,5 miliardy dolarů, což bylo o tři miliardy více než v předchozím kvartálu

START III byl podepsán Washingtonem a Moskvou v roce 2010. Dohoda stanoví snížení jaderného arzenálu oběma stranami tak, aby na začátku roku 2018 celkový počet zbraní nepřekročil 700 mezikontinentálních balistických raket, balistických raket na ponorkách a těžkých bombardérech, stejně jako 1 550 hlavic a 800 nasazených a neprovozovaných odpalovacích zařízení. Smlouva START bude nadále fungovat až do roku 2021.

Rusko a Krym

6.4.2019 V Černém moři od 5.4.- 13.4.2019 probíhá společné cvičení Rumunska, Bulharska, Ukrajiny, Gruzie a NATO, kvůli němuž připlulo pět lodí aliančního námořnictva. Program cvičení je podle Hutchisonové zaměřený především na společnou obranu států NATO sdílejících vody Černého moře. Volby na Ukrajině kulminují 21.dubna 2019

18.3.2019 Rusko se rozhodlo rozmístit na anektovaném Krymu (Gvardějskoje) strategické bombardéry Tu-22M3 ( během několika let modernizovány tak, aby mohly překonat protiraketovou obranu "v kterémkoli bodu Evropy") schopné nést jaderné rakety, jako reakce na budování systému protiraketové obrany USA v Rumunsku (2016 Devesel na jihu Rumunska, systém protiraketové obrany Aegis Ashore). Ruská armáda na Krymu stíhací letouny MiG-29 a Su-27, protiraketové baterie S-300, S-400, Buk-M2 a Pancir a rakety Iskander, které mohou nést jadernou nálož

19.3.2019 Rusko popřelo, že na Krymu rozmístilo rakety Iskander a bombardéry Tu-22M3

NATO se také připravuje na kybernetickou válku s Ruskem otevřením center strategických komunikací v Rize, Lotyšsku a Tallinnu v Estonsku. Tato centra jsou zaměřena na "vyřazení sítí kritické infrastruktury potenciálního protivníka - především Ruska".

Rusko, Krym, Ukrajina

Venezuela

2.5.2019 Plán vzpoury " Operace svoboda"venezuelské opozice selhal. Maduro zůstává u moci, Madura k odstoupení nepřiměla ani prvomájová demonstrace, jež měla být tou největší v historii země. Prvomájová demonstrace měla být tou největší v historii země. Ulice ale nezavalila řeka lidí tak jako 23. ledna, kdy se Guaidó ujal funkce dočasného prezidenta. Bylo to další zklamání, a to jen den poté, co selhal Guiadův plán odstranit Madura skrze ozbrojené povstání. Narůstá zde riziko vojenské intervence USA (společný jmenovatel je ropa)

1.5.2019 Spojené státy jsou při současné politické krizi ve Venezuele připraveny podniknout v této jihoamerické zemi vojenský zásah (ministr zahraničí USA Mike Pompeo), Lavrov agresivní kroky" ve Venezuele budou mít pro USA vážné následky. "Pokud kubánští vojáci a milicionáři okamžitě neukončí vojenské a další operace, jejichž účelem je zabíjet a ničit ústavu Venezuely, bude na ostrov Kuba uvaleno plné a naprosté embargo společně s nejvyššími sankcemi," napsal Trump. 

27.3.2019 'Rusko musí pryč.' Trump vyzval Moskvu ke stažení vojáků z Venezuely (23.3. ve Venezuele přistálo cca 100 vojáků a 35 t nákladu), v případě, že tak Moskva neučiní, nechává šéf americké administrativy "všechny možnosti otevřené", mnozí z toho vyvozují možnost vojenské intervence USA

25.3.2019 podle informací amerického ministra zahraničí Mika Pompea na kongresu, který uvádí, že Washington je připraven vynaložit až 500 milionů dolarů na změnu vlády ve Venezuele 

19.3.2019 Jednání o Venezuele: Postoj Ruska a USA k situaci ve Venezuele se liší i po úterním jednání zástupců obou zemí v Římě. Moskva považuje za jediného prezidenta Nicoláse Madura, kdežto Washington jako hlavu státu uznává vůdce opozice Juana Guaidóa. Rozhovory prý ale byly pozitivní a uskuteční se další schůzky.

23.1.2019 Juan Guaydo prohlásil za prezidenta, byl uznán USA, Kanadou, některými latinsko americkými státy a některými zeměmi EU. Naopak Nicolase Madura podporují Rusko, Čína, Kuba, Bolívie, Nikaragua, Sýrie a Turecko

Čína

v současnosti probíhá obchodní válka mezi USA a Čínou, USA má výrazný obchodní deficit ve vzájemné obchodní výměně. Více

Není jasné jak se postaví Čína k sankcím USA vůči exportu Iránské ropy, podobná situace je ve Venezuele a narůstá tak riziko zástupného vojenského konfliktu

 • stává se globálním lídrem, který střídá na pozici světové jedničky USA
 • Čína vlastní dluhopisy USA v hodnotě cca 2-3 biliony USD
 • hrozba lokální války ve Venezuele (zájmy Číny a Rusko, proti tomu USA)
 • sociálně a ekonomicky kontrolovaná společnost jako nástroj (nejen loajality obyvatel - sociální bonus)
 • ovládnutí Čínského moře (velké zásoby ropy a zemního plynu)
 • nové budování hedvádné stezky (vodní a pevninská) - např. cesta prezidenta v březnu 2019 do Evropy
 • 5G a HUAWEI, tato společnost se stala technologickým lídrem ve světa (otevřený konflikt v podobě obchodní války s USA a jejich partnery)
 • Vesmírný program, sondy a mise na měsíc a další planety

Čína a Taiwan

 • Yuan se také staví za podporu invaze na Taiwan, na nějž si Čína dělá trvalý nárok. Napětí stoupá poté, co ostrov chce postavit vlastní ponorky v rámci programu, na němž se zřejmě podílet i USA. Čínský admirál hrozí invazí, že pokud US Navy použije Tchaj-wan jako svou námořní základnu. více, Zdroj: nationalinterest.org

Severní Korea

 • 14.4.2020 Severní Korea dnes vypálila několik střel s plochou dráhou letu o krátkém doletu do moře mezi Korejským poloostrovem a Japonskem, napsala agentura Reuters s odvoláním na velení jihokorejské armády (ČTK)
 • 14.5.2019 Spojené státy minulý týden oznámily, že zabavily severokorejskou nákladní loď (KLDR to považuje za porušení své suverenity), kterou KLDR používala k nelegálnímu vývozu uhlí. Jeho vývoz Severní Koreji zapovídají sankce OSN, které byly uvaleny kvůli tamějšímu jadernému a zbrojnímu programu.
 • 9.5.2019 Severní Korea dnes pravděpodobně odpálila 2 rakety krátkého doletu. Jedna ze střel urazila vzdálenost 420 km a druhá 270 km. Informovala o tom jihokorejská armáda. Jedná se o druhý obdobný zbrojní test KLDR za necelý týden, připomněly tiskové agentury (ČTK) 
 • 4.5.2018 KLDR vypálila rakety směrem k Japonskému moři více
 • 18.4.2019 Za Kimova dohledu testovala KLDR novou taktickou zbraň, která á "specifický způsob navádění letu" a "silnou hlavici" . Prvně od schůzky s Trumpem
 • 28. února 2019, setkání Trumpa a Kima v hanojském hotelu Metropole skončilo předčasně a bez výsledků, důvodem předčasného ukončení pravděpodobně bylo předání kusu papíru severokorejskému lídrovi, na němž ho otevřeně Trump vyzval, aby předal Spojeným státům severokorejské jaderné zbraně a palivo. Více

Turecko

více

 • 18.7.2019 Rusko je připraveno dodat Turecku víceúčelové stíhačky Su-35 náhradou za americké stroje F-35, jejichž prodej Ankaře hrozí Washington zablokovat.  více
 • 15.7.2019 Turecku o víkendu přistála další ruská letadla s komponenty ruského systému protiraketové obrany S-400. Oznámilo to turecké ministerstvo obrany. Dodávky, které začaly v pátek, vyvolaly napětí mezi Ankarou a USA, které pohrozily sankcemi a vyřazením turecké účasti z programu stíhacích letounů F-35. Agentura Bloomberg napsala, že americký prezident Donald Trump sankce vyhlásí pravděpodobně v aktuálním týdnu
 • 5.5.2019 Mezi Kyprem a Tureckem sílí napětí v reakci na to, že Ankara v pátek vyslala několik plavidel k pobřežním vodám řecké části Kypru. Turecko tam chce provádět průzkumné vrty kvůli těžbě plynu a ropy
 • 2.5.2019 výhlášeny sankce USA na dovoz Iránské ropy, které se týkají také Turecko (tlak USA na Turecko a další státy se zvyšuje)
 • 6.4.2019 Spojené státy zastavily dodávky materiálu nutného pro zajištění provozu tureckých bojových letadel F-35A Lightning II (Ankara chce koupit cca 10 těchto letounů). Důvodem je turecký nákup ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) S-400. více
 • Dvojí metr?? "Turecko a Řecko jsou členy NATO, Řecko má S-300, brzy budeme mít S-400. Proč by to měl být problém pro nás? Tento systém vlastní Čína, Bělorusko, Alžírsko av jednání jsou Indie, Saudská arábie více
 • Turecko očekává, že letouny F-35 z USA dostane v listopadu, USA to ale chtěji zablokovat kvůli dodávce S-400
 • Turecko a Rusko podepsaly září 2017 v Moskvě dohodu o dodávce čtyř jednotek systému protivzdušné obrany S-400 (dodávka systému v 7.2019) za 2,5 miliardy dolarů (57 miliard korun) v roce 2017.
 • konflikty s USA: neuspokojená Turecká žádost o vydání duchovního Fethullaha Gülena z USA , zadržování od roku 2016 pastora Andrewa Brunsona, (podezřelý ze špionáže a podpory terorismu) , dodávka raket F-35, spory kolem blízkovýchodní politiky a války v Sýrii

Irán

více

14.5.2019 Pokud Írán zaútočí, vyšlou USA na Blízký východ až 120 tisíc vojáků. Podobně jako při invazi v Iráku řekl minulý čtvrtek 9.5. Americký ministr obrany Patrick Shanahan více

13.5.2019 Írán oznámil, že další dodržovaní jaderné dohody podmiňuje exportem alespoň 1,5 milionu barelů ropy denně (Reuters) 

8.5.2019 Několik amerických bombardérů B-52 bylo posláno do oblasti Perského zálivu poté, co tam již vyplula loď Abraham Lincoln, aby reagovalo na možný íránský útok (informace, zřejmě od Izraele), píše agentura AFP. Podle německého listu Handelsblatt "hrozí v Perském zálivu nebezpečí konfrontace". 

8.5.2019 Donald Trump uvalil nové americké sankce na vývoz íránských průmyslových kovů a pohrozil dalšími kroky, pokud Írán "zásadně" nezmění své chování. Ohlášené opatření se dotkne íránského exportu železa, oceli, hliníku a mědi, které podle sdělení Bílého domu představují pro islámskou republiku kromě ropy největší zdroj exportních příjmů. USA dnes také varovaly Evropu, aby s Íránem neobchodovala. Francie dnes zopakovala, že se bude snažit, aby vzájemné finanční a exportní kanály s Teheránem zůstaly otevřené.

2.5..2019 Úplné embargo íránské ropy je tu, cena by se mohla vyšplhat až na 100 dolarů za barel v důsledku geopolitické situace. Ovlivní všechny včetně Česka, Ropa od začátku roku 2019 vzrostla o 33%, další růst by byl šokem, který poškodí průmysl, obchod, domácnosti a zrychlí inflaci...

V květnu 2018, Írán vyvážel více než 2,5 milionu barelů denně,po 12 měsících je to pouze 1 milion barelů

 • dovoz zastavili již Jižní Korea, Taiwan, Japonsko, Itálie a Řecko, rostoj Turecka, Indie a Číny je nejasný, pokud USA zaškrtí i tyto dovozy, Iran zablokuje Hormuzský průliv - hrozí Válka v Perském zálivu mezi ropnými monarchiemi a Spojenými státy na jedné straně a Íránem na straně druhé.
 • Pokud Spojené státy skutečně uspějí v odstranění Íránu z trhu s ropou, v létě dojde k nedostatku 1,7 milionu barelů ropy denně (USA zvyšují těžbu a tlačí na Saudskou Arábii, aby zvýřila těžu, zasedání OPEC je 25.5.2109  

6.5.2019 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo jednal v úterý na neohlášené návštěvě Bagdádu, protože Írán mezitím oznámil zastavit plnění "některých závazků" plynoucích z jaderné dohody podepsané v roce 2015. Zrušil plánované setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a se svým německým protějškem Heikem Maasem v Berlíně zrušil, zjevně právě kvůli návštěvě Iráku. Více

1.5..2019 Úplné embargo íránské ropy je tu, cena by se mohla vyšplhat až na 100 dolarů za barel. Ovlivní všechny včetně Česka, ropa od začátku roku 2019 vzrostla o 33%, další růst by byl šokem, který poškodí průmysl, domácnosti a zrychlí inflaci

29.4.2019 USA se rozhodly neprodloužit vyjímky na import iránské ropy pro 8 zemí - zpřísnění sankcí vůči Iránu. více

22.4.2019 USA chce blokovat export iránské ropy, tím že dovozci budou podléhat sankcím. Pokud se tak stane, bude Irán blokovat nejdůležitější kritické místo pro světový obchod s ropou, Hormuzský průliv, tedy pokud by Teheránu bylo zakázáno používat jej k vývozu ropy.

5.11.2018 Sankce USA proti íránskému ropnému průmyslu vstoupily v platnost dne 5. listopadu 2018. Omezení platí pro více než 700 bank, firem a jednotlivců v Evropě (Evropa hledá finanční mechanizmus jak sankce obejít) a Asii. Současně Spojené státy povolily dovoz omezeného množství íránské ropy pro 8 zemí - Čína, Indie, Jižní Korea, Japonsko, Itálie, Řecko, Turecko a Tchaj-wan. Povolení vyprší 2. května

8. května 2018, Trump oznámil stažení Spojených států od Společného komplexního akčního plánu (IFAP), který byl také podepsán Ruskem, Čínou, Francií, Německem a Spojeným královstvím. Tato dohoda přiměla Írán omezit jaderné aktivity výměnou za ukončení finančních a ekonomických sankcí. 

Brexit

více

 • 11.4.2019 Lídři 27 zemí EU odsouhlasili odklad brexitu do 31. října letošního roku, zabránilo se tak tvrdému brexitu 12.4.2019, VB může nejen ratifikovat smlouvu, ale také přehodnotit celou svou strategii okolo brexitu, formou nové deklarace. více

Rostoucí vliv států v uskupení BRICS (Čína, Indie, Rusko, Brazílie, Jiřní Afrika) na geopolitiku:

 • dynamicky rostoucí podíl na světovém HDP (nyní cca 30%), v součtu předstihly u HDP i země G7
 • dominují i z hlediska nerostných surovin, zemědělských plodin, či nadbytku pracovních sil (43% populace)
 • relativně nízká zadluženost států BRICS a nízká míra nezaměstnanosti
 • potenciál růstu populace a ekonomiky
 • více

Slovensko

 • nová prezidentka je zástupcem Izraele (působí proti vzniku osy Berlín (Celá Evropa) - Moskva (Turecko, Sýrie) - Peking (celý dálný východ))
 • vznik 2 nových vojenských základen na skladovánímunce na uzemí Slovenska
zobrazit více..
Loading...